Zavřít reklamu

Android 13 je sice zatím dostupný jen pro telefony Google Pixel, ale ostatní výrobci už mají rozjeté beta testování jejich nadstaveb, takže se postupně budou přidávat. Postupně sice ano, ale podle trendu rychlosti adopce Androidu pořád jen velmi vlažně. Navíc to v poslední době vypadá, že každý chce v čase uvedení svých produktů a softwarů zákonitě předběhnout Apple. Že by se ho natolik báli? 

Google je ve vydávání svého operačního systému pro mobilní telefony (a tablety) značně nekonzistentní. To ostatně platí i pro jeho představení, kdy tak pro vývojáře udělá začátkem roku, k oficiálnímu odhalení ale dochází až na konferenci Google I/O. Nicméně pokud šlo o Android 12, Google jej loni v ostré verzi mezi podporovaná zařízení vypustil až 4. října. S verzí 11 tomu bylo 8. září 2020, s verzí 10 3. září 2019 a verzí 9 6. srpna 2018. Se svou „třináctkou“ se tak opět vrací právě k letnímu smyslu uvolňování systému, anebo taky ne, protože příští rok to může být zase jinak.

 

Kdo má rád nějaký řád a třeba jen jistá nepsaná pravidla, musí mu být u Applu skvěle. To hlavní totiž víme – kdy představí nové operační systémy, i kdy je pustí do světa. Může se sice stát, že nabere nějaký ten měsíc zpoždění, je to ale spíše výjimka (a zejména u macOS). Pokud jde o iOS, s železnou pravidelností je tento systém dostupný ne-li hned po keynote s představením nových iPhonů, tak alespoň v den jejich předprodeje/prodeje.

Jasné omezení Androidu 

Stejně jako chtěl Samsung předběhnout Apple s uvedením chytrých hodinek a sluchátek, možná Google tlačil na pilu, aby byl jeho Android 13 mezi uživateli dříve, než iOS 16. Náhled systému iOS 16 ale už známe právě dlouhou dobu, a těch podobností a novým Androidem tam zas tolik není. Google tak možná jen prostě pohnul s pracemi na betách a nechtěl zbytečně prodlužovat čekání na již hotový systém, který oněch novinek vlastně příliš nepřináší. Ostatně to, že je hotový a k dispozici, neznamená, že všichni začnou hromadně aktualizovat.

Je to právě problém Androidu. Pokud Apple vydá nové iOS, vydá jej plošně pro všechna podporovaná zařízení. Má poměrně jednoduchou situaci v tom, že si vyvíjí jak systém, tak zařízení, na kterých běží. Jenže Android běží na spoustě modelů zařízení od spousty výrobců s jejich různými nadstavbami, proto je zde vše pomalejší. 

Diametrálně jiné adopce 

Jablíčkáři se také často Androidu v oblasti jeho přijetí mezi uživateli posmívají. V tomto ohledu je třeba se androidistů trošku zastat, protože i kdyby chtěli mít co nejdříve co nejvíce aktuální systém, z principu věci to úplně nejde. Chtějí-li být mezi prvními, museli by vlastnit Pixely od Googlu, a i tak by museli měnit své zařízení co tři roky, aby drželi krok s novými Androidy. Jen Samsung poskytuje svým novým telefonům Galaxy čtyřletou podporu aktualizací Androidu, ale za to se na nové systémy s nadstavbou čeká o to déle, ostatní výrobci jsou na tom spíše hůře než lépe, kdy jsou pořád běžné jen mrzké dva roky.

Google těsně před vydáním Androidu 13 zveřejnil míru adopce jednotlivých verzích Androidu. Z čísel vyplývá, že Android 12 běží jen na 13,5 % veškerých Android zařízeních. Neznamená to ale podporovaných zařízeních, což je trošku rozdíl oproti názvosloví Applu. Lídrem je pořád Android 11, který je nainstalován na 27 procentech zařízení. Android 10 pak má pořád také početnou uživatelskou základnu, protože jede na 18,8 % zařízení. Pro srovnání adopce iOS 15 byla ještě před WWDC22 téměř 90 %. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  zrušit nadstavby a všichni výrobci čistý android a aktualizace zařízení bude rychlejší

  Nerad dodávám, že mnohdy ty nadstavby si dost výkonu ukousnou. Byla by to utopie, že by byl povinně čistý Android, nicméně bych se přimlouval za lepší optimalizace oněch nadstaveb, aby tak moc výkonu neužíraly pro běh systému a aplikací.

  Tak ať prostě udělají jednotnou platformu jako Google Play kde budou prostě jednotlivé nadstavby jednotlivých výrobců pro všechny zařízení. Koupil by sis Xiaomi s čistým Androidem a měl bys volbu jestli chceš nadstavbu od Samsungu nebo Oppo atd. Taky bys ji nemusel instalovat vůbec a běžet na vanilla androidu do chvíle než Dana nadstavba bude dostupná pro aktuální android, poté by se stáhla a změnila celé GUI včetně zálohy předešlého nastavení. Proč to už není ty vole, to jim musím se vším radit?

  ještě že jsem přešel z androidu po osmi letech na svuj první iphone 13 zakladní :) duvod chtěl jsem mít aktualizace vždy hned, android se po čase zacal sekat :) bracha ma telefon od xiaomi ma tam snapdragon 865 a taky se seka už :) když byl novy byl rychly jako blesk :) tady se na iphonu nic neseka vše rychle a stabilní

  Tohle je hloupost. iPhone 6S se mi tehdy začal taky po čase lagovat. Přítel má iPhone 11 druhým rokem a je to taky zasekaný a značně pomalý. Situace úplně stejná, jak u Androidu.

  OMG pořád dokola stejné novinářské bláboly. Pokud chceme srovnávat nesrovnatelné, tak pak jedině Google a jeho Pixely vs. Apple a jeho iPhony. Pak jsme na stejné vlně. Jediný rozdíl je poté pouze v délce podpory, kdy ano, Apple má podporu updaů delší, ale jak pak ty staré stroje šlapou? No praxe ukazuje, že to až taková hitparáda není. Nicméně pořád je to plus pro Apple, páč výkon nových iPhonů už je tak velký, že je nezlomí ani 5 let podpory patrně. Ale přiřknout Google rozhodování ostatních výrobců telefonů s Androidem a porovnávat to se situaci u Apple je fakt totálně nesmyslná novinářská hovadina… Google má pokrytí nových verzí systému na svých podporovaných telefonech 100% stejně jako Apple, tak pořád nemelte tyhle zavádějící hovadiny na vrub Google.

  Podle těch zbytečných narážek má článek jedinou úlohu a to tu rozproudit ostrou výměnu názoru mezi uživateli iOS a androidu. A podle toho jak autor zbytečně útočí na android bez zdůvodnění proč je tomu tak a kvality slohu článku bych soudil, že je mu těch 10let podle popisu v jeho infu. A těch inzerovaných 10let zkušeností s iOS má proto, že mu byl první iPhone položen vedle hlavičky, když se narodil.
  Aktualizace sice Apple vydává skoro pravidelně, ale také skoro pravidelně do týdne po pravidelné aktualizaci přijde oprava aktualizace X.1 která řeší tu baterii, tu něco s displejem atd. Je dost s podivem, že na to jak málo různého hardwaru, na kterém běží varianty iOS, je jak zanedbaný má Apple testing. Android hardware je podle mě více jak 1000x více variant, tak by to měl mít Apple 1000x lépe vychytané, ale není. Hlavně že je aktualizace na čas, jedno v jaké kvalitě. A abych předešel zbytečnému, používám jako softwarový tester mnoho let obojí jak android tak iOS.

  Tohle honění kdo co dřív je úplně absurdní. Vydávat za výhodu to, že dělám tak špatné programy, že aktualizace jsou nutné nonstop a můžu je předpokládat s kalendářem je spíše ukázka hlouposti doby, ve které žijeme. Udělejte si oslavný článek na to, že s novou aktualizací uvidíte, kolik baterky vám zbývá, ale android dohoníte až ve chvíli, kdy bude na jabku tlačítko „zpět“ . Což je bod na kterém se zastavím naprosto vždy, když se mi do ruky dostane ožrané jabko. Což trvá asi 30 vteřin, tak ho vždy ženě vrátím,že nevím co s tím, aď si to spraví a jdu raději věc udělat na svém telefonu….

celý text

Čtěte více.