Zavřít reklamu

Android 13 je sice zatím dostupný jen pro telefony Google Pixel, ale ostatní výrobci už mají rozjeté beta testování jejich nadstaveb, takže se postupně budou přidávat. Postupně sice ano, ale podle trendu rychlosti adopce Androidu pořád jen velmi vlažně. Navíc to v poslední době vypadá, že každý chce v čase uvedení svých produktů a softwarů zákonitě předběhnout Apple. Že by se ho natolik báli? 

Google je ve vydávání svého operačního systému pro mobilní telefony (a tablety) značně nekonzistentní. To ostatně platí i pro jeho představení, kdy tak pro vývojáře udělá začátkem roku, k oficiálnímu odhalení ale dochází až na konferenci Google I/O. Nicméně pokud šlo o Android 12, Google jej loni v ostré verzi mezi podporovaná zařízení vypustil až 4. října. S verzí 11 tomu bylo 8. září 2020, s verzí 10 3. září 2019 a verzí 9 6. srpna 2018. Se svou „třináctkou“ se tak opět vrací právě k letnímu smyslu uvolňování systému, anebo taky ne, protože příští rok to může být zase jinak.

 

Kdo má rád nějaký řád a třeba jen jistá nepsaná pravidla, musí mu být u Applu skvěle. To hlavní totiž víme – kdy představí nové operační systémy, i kdy je pustí do světa. Může se sice stát, že nabere nějaký ten měsíc zpoždění, je to ale spíše výjimka (a zejména u macOS). Pokud jde o iOS, s železnou pravidelností je tento systém dostupný ne-li hned po keynote s představením nových iPhonů, tak alespoň v den jejich předprodeje/prodeje.

Jasné omezení Androidu 

Stejně jako chtěl Samsung předběhnout Apple s uvedením chytrých hodinek a sluchátek, možná Google tlačil na pilu, aby byl jeho Android 13 mezi uživateli dříve, než iOS 16. Náhled systému iOS 16 ale už známe právě dlouhou dobu, a těch podobností a novým Androidem tam zas tolik není. Google tak možná jen prostě pohnul s pracemi na betách a nechtěl zbytečně prodlužovat čekání na již hotový systém, který oněch novinek vlastně příliš nepřináší. Ostatně to, že je hotový a k dispozici, neznamená, že všichni začnou hromadně aktualizovat.

Je to právě problém Androidu. Pokud Apple vydá nové iOS, vydá jej plošně pro všechna podporovaná zařízení. Má poměrně jednoduchou situaci v tom, že si vyvíjí jak systém, tak zařízení, na kterých běží. Jenže Android běží na spoustě modelů zařízení od spousty výrobců s jejich různými nadstavbami, proto je zde vše pomalejší. 

Diametrálně jiné adopce 

Jablíčkáři se také často Androidu v oblasti jeho přijetí mezi uživateli posmívají. V tomto ohledu je třeba se androidistů trošku zastat, protože i kdyby chtěli mít co nejdříve co nejvíce aktuální systém, z principu věci to úplně nejde. Chtějí-li být mezi prvními, museli by vlastnit Pixely od Googlu, a i tak by museli měnit své zařízení co tři roky, aby drželi krok s novými Androidy. Jen Samsung poskytuje svým novým telefonům Galaxy čtyřletou podporu aktualizací Androidu, ale za to se na nové systémy s nadstavbou čeká o to déle, ostatní výrobci jsou na tom spíše hůře než lépe, kdy jsou pořád běžné jen mrzké dva roky.

Google těsně před vydáním Androidu 13 zveřejnil míru adopce jednotlivých verzích Androidu. Z čísel vyplývá, že Android 12 běží jen na 13,5 % veškerých Android zařízeních. Neznamená to ale podporovaných zařízeních, což je trošku rozdíl oproti názvosloví Applu. Lídrem je pořád Android 11, který je nainstalován na 27 procentech zařízení. Android 10 pak má pořád také početnou uživatelskou základnu, protože jede na 18,8 % zařízení. Pro srovnání adopce iOS 15 byla ještě před WWDC22 téměř 90 %. 

.