Zavřít reklamu

Akcie Applu poprvé po dlouhých měsících dosáhly a překročily hranici 600 dolarů. Jedna akcie Applu byla za více než 600 dolarů naposledy možná pořídit v listopadu 2012. Příliš dlouho však tak vysokou hodnotu akcie mít nebudou, na začátku června je totiž Apple rozdělí v poměru 7 ku 1.

Překročení hranice 600 dolarů za jedinou akcii značí pozitivní reakci investorů na nedávno ohlášené finanční výsledky společnosti, během kterých Apple zároveň oznámil, že opět zvýší prostředky vynaložené na zpětný odkup akcií. Mnohem viditelnější však bude krok, který Apple provede k 2. červnu, kdy se chystá rozdělit své akcie v poměru 7 ku 1. Co to bude znamenat?

Apple na svém webu v sekci věnované investorům vysvětluje, že své akcie dělí kvůli tomu, aby je zpřístupnil většímu množství investorů. Podrobnější informace kalifornská společnost nesděluje, nicméně důvodů, proč tak činí, můžeme najít několik.

Více akcií, stejná hodnota

Nejprve je třeba si ujasnit, co znamená, že Apple rozdělí své akcie v poměru 7 ku 1. Apple tak učiní 2. června, kdy bude zároveň vyplácet dividendy. Druhý červen je tedy tzv. „rozhodný den“, kdy musí akcionář držet své akcie, aby měl na výplatu dividendy nárok.

Předpokládejme (realita se může lišit), že 2. června bude hodnota jedné akcie Applu 600 dolarů. To znamená, že akcionář, který bude v tu chvíli vlastnit 100 akcií, bude držet hodnotu 60 000 dolarů. Zároveň předpokládejme, že se mezi „rozhodným dnem“ a vlastním rozdělením akcií jejich hodnota opět nezmění. Okamžitě po rozdělení pak bude zmíněný investor vlastnit 700 akcií Applu, ale jejich celková hodnota zůstane stejná. Cena jedné akcie totiž klesne na necelých 86 dolarů (600/7).

Není to poprvé, co Apple k dělení svých akcií sáhl, ale rozhodně se poprvé jedná o méně typický poměr 7 ku 1. V klasickém poměru 2 ku 1 dělil Apple poprvé v roce 1987, pak v letech 2000 a 2005. Nyní si Apple vybral netypický poměr, kterým hodlá patrně narušit očekávání trhu a začít s obchodováním s akciemi „nanovo“.

Poměr 7 ku 1 dává smysl také vzhledem k dividendě, kterou bude Apple nyní vyplácet: 3,29 dolaru je dělitelných sedmi, kdy získáme 47 centů.

Nové příležitosti

Rozdělením akcií a snížením jejich cen Apple reaguje na poslední dva roky, kdy byly jeho akcie jako na houpačce. Nejprve v září 2012 dosáhly svého maxima (přes 700 dolarů za akcii), aby posléze v následujících měsících spadly o závratných více než 300 dolarů. Když nyní akcie rozdělí, mohl by tím zbořit předsudky investorů ohledně investic do akcií Applu. Zároveň se tím zničí všechny aktuální porovnání s ostatními společnostmi, které mnozí s oblibou provádějí.

Zásadní propad ze 700 na 400 dolarů má stále velký vliv na mnoho akcionářů a vytváří psychologickou bariéru pro další investice. Dělení sedmi nyní vytvoří zcela nová čísla, cena jedné akcie klesne pod 100 dolarů a rázem se otevře pro nové publikum.

Pro fyzické osoby, které budou nyní chtít do akcií investovat, se může zdát získání většího počtu akcií za menší cenu jako lepší obchod, byť nemá dělení akcií žádný vliv na jejich hodnotu. Nižší cena jedné akcie však do budoucna umožňuje lepší manipulaci s portfóliem akcií, kdy se bude lépe ovládat a obchodovat s 10 akciemi po 100 dolarech než s jednou akcií za 1000 dolarů.

Také pro finanční instituce, které do akcií investují, může být dělení Applu zajímavé. Některé instituce totiž mají omezení, za kolik mohou nakoupit jednu akcii, a když nyní Apple její cenu výrazně sníží, otevře se prostor i pro další investorské skupiny. Není náhodou, že dělení akcií přichází ve chvíli, kdy finanční instituce drží nejnižší podíl v Applu za posledních pět let.

Zdroj: 9to5Mac, Apple Insider
.