Zavřít reklamu

Apple ve středu 28. 4. oznamoval výsledky hospodaření za první kalendářní čtvrtletí letošního roku a vyšlo najevo, že se mu dařilo více než dobře. Společnosti z Cupertina se podařilo překonat odhady analytiků, když byly tržby firmy taženy jako už tradičně prodeji nových iPhonů. Tim Cook však zároveň varoval, že by celosvětový nedostatek polovodičových součástek mohl ohrozit v nadcházejících měsících dodávky iPadů a Maců za několik miliard dolarů.

Apple logo fb

Výraznou roli v pozitivních výsledcích hospodaření sehrál především čínský trh. Tržby za iPhony zde překonaly očekávání hned dvojnásobně a prodeje Maců překonaly odhady o třetinu.

Apple také ve středu oznámil, že odkoupí vlastní akcie v hodnotě 90 miliard dolarů, což je dobrá zpráva pro investory. Protože se sníží objem dostupných akcií v oběhu, měla by při konstantní poptávce jejich cena růst. Pozitivní odezva investorské obce se hned projevila na akciovém trhu, když cena akcií Apple vyrostla o pár procent vzhůru. To ovšem není u akcií Apple nic nového, podívejte se níže, jak vypadá graf jejich ceny za posledních 5 let.

Akcie Applu
Vývoj ceny akcií Apple za posledních 5 let. Zdroj: Finance.yahoo.com

Stane se nedostatek čipů problémem společnosti v blízké budoucnosti?

CEO společnosti, Tim Cook, se nechal během oznamování hospodářských výsledků slyšet, že by mohl Apple čelit v příštích 3 měsících výraznému nedostatku čipů, což může ohrozit zejména výrobu nových iPadů a Maců. Jedná se o podobnou třídu čipů, jejichž nedostatek už ohrožuje výrobu vozů Ford Motors, přičemž automobilka musela na následující tři měsíce snížit výrobu na polovinu.

Cook uvedl, že Apple bude muset soutěžit s dalšími průmyslovými odvětvími o výrobní kapacity producentů čipů. Je přitom velmi náročné předvídat, kdy tento nedostatek zmizí. Nepovede nakonec nedostatek těchto nezbytných součástek k růstu ceny produktů značky Apple?

Analytici každopádně očekávají, že by se mělo Applu dařit i v následujícím čtvrtletí. V historii obvykle docházelo ve druhém kalendářním čtvrtletí k výraznému poklesu prodejů iPhonů, vzhledem k tomu, že byl iPhone 12 uveden na trh se zpožděním, je však možné očekávat, že se letos obvyklý scénář nebude opakovat.

Tržby Apple
Tržby společnosti Apple za jednotlivá čtvrtletí v letech 2006–2020 v miliardách dolarů. Zdroj: Macrotrends.net

Tržby společnosti Apple za jednotlivá čtvrtletí v letech 2006–2020 v miliardách dolarů. Zdroj: Macrotrends.net

Apple prosperuje navzdory pandemii koronaviru

Na domácím trhu došlo k výraznému růstu nákupů nositelných zařízení a stejně tak se milovníci Apple mnohem více přihlašovali k placeným aplikacím a službám pro fitness a hudbu. Není se však moc co divit, Apple Watch i AirPods jsou špičkové produkty ve svých kategoriích. Stejně jako v Číně však platilo i celosvětově, že hlavním zdrojem příjmů společnosti byly prodeje nových iPhonů 12.

Z celkem 89,6 miliard dolarů, které Apple celosvětově utržil, tvořily 47,9 miliardy dolarů prodeje ikonických smartphonů. Za prodej Maců společnost z Cupertina utržila 9,1 miliardy dolarů a iPady přinesly do firemní pokladny celkem 7,8 miliardy dolarů. Investoři pak sledovali s napětím, jak se dařilo podnikání Apple v oblasti příslušenství a nositelných zařízení, která zahrnují produkty jako sluchátka AirPods, hodinky Watch nebo lokátor AirTag, a také oblasti služeb, která zahrnuje mimo jiné App Store a další nové služby jako jsou placené podcasty.

Applu se podařilo utržit za nositelná zařízení již srovnatelnou částku jako v případě Maců, za služby pak technologický gigant inkasoval dokonce 15,5 miliardy dolarů. Zajímavostí určitě je, že služby Apple už nyní využívá celosvětově 660 milionů uživatelů, což je o 40 milionů lidí více než na konci roku 2021.

Zdá se tak, že akcie Apple budou nadále psát svůj růstový příběh, přestože za posledních 12 měsíců téměř zdvojnásobily svou hodnotu. Jedná se tak stále o jednu z nejoblíbenějších akcií napříč širokým spektrem investorů, kteří na firmě oceňují jedinečné a bezkonkurenční produkty a věrné zákazníky. Jak asi sami víte, jakmile jednou spadnete do sítě ekosystému Apple, už se vám nechce ven.

Jak to máte vy? Využíváte pouze aktivně produkty Apple nebo vás společnost s Cupertina natolik oslovila, že jste dokonce nakoupili i její akcie? Pokud jste akciovým sektorem nepolíbeni, zde se můžete o investování do akcií dozvědět více.

.