Zavřít reklamu

Před pár hodinami skončila každoroční vývojářská konference WWDC, kterou Apple již řadu let pořádá vždy v červnu. Kromě nových významných verzí svých operačních systémů nám společnost na letošní WWDC představila i hrstku dalších novinek. Pojďme se podívat na shrnutí toho, co WWDC 2019 přinesla.

tvOS 13 – dobrá zpráva pro hráče i milovníky hudby

Apple v operačním systému tvOS 13 podporu více uživatelských účtů. V praxi to znamená, že každý z členů domácnosti si může na Apple TV vytvořit vlastní profil. Přepínání mezi jednotlivými účty je velice jednoduché. Další novinkou je možnost zobrazování textu skladby, která se právě přehrává na Apple TV. Hráči zase jistě uvítají podporu herních ovladačů pro Xbox One a PlayStation 4 DualShock.

Kromě toho v tvOS 13 přibyla hrstka nových HDR tapet ve 4K kvalitě s tématikou mořského světa.

watchOS 6 – nezávislost na iPhonu i letní řemínky

Operační systém watchOS 6 přináší mimo jiné vlastní App Store, který mohou uživatelé využívat přímo v prostředí hodinek. Pro stahování aplikací do Apple Watch už tedy nebude zapotřebí iPhone. App Store ve watchOS bude v mnoha směrech podobný tomu, který známe z iPhonu či Macu.

Majitelé Apple Watch si budou moci také vychutnat nové nativní aplikace, jako Audio Books, Voice Memos a kalkulačku, která navíc nabídne možnost rozdělení účtu v restauraci či baru. Uživatelé, kteří svém Apple Watch používají pro sport a fitness, uvítají novou funkci, umožňující sledování pokroku. Uživatelkám zase přijde vhod aplikace pro sledování menstruačního cyklu. Mezi další nové funkce patří například notifikace na každou celou hodinu.

I letos přibyly nové ciferníky nejrůznějších vzhledů, stejně jako letní edice řemínků, mezi nimiž nechybí ani duhový.

iOS 13 – Dark Mode a lepší soukromí

Jednou z nejočekávanějších novinek v iOS 13 byl Dark Mode, který značně zpříjemní práci na iPhonu v šeru či ve tmě. iOS 13 nabídne také zrychlení v mnoha směrech, ať už jde o funkci Face ID nebo samotné zapínání iPhonu.

Apple v iOS 13 vylepšil také nativní klávesnici, na které lze nyní nově psát přejížděním prstů. Safari v iOS 13 zase nabídne možnost rychlého přizpůsobení textu, v Apple Music přibyla funkce Lyrics a Poznámky byly obohaceny o složky a nové funkce. Aplikace Fotky se dočkala vylepšených možností sdílení i úprav, videa bude konečně možné otáčet. V iOS 13 se uživatelé dočkají také lepších Map s detailnějším zobrazením a možností 3D prohlídek.

U aplikací zase získají uživatelé lepší možnosti ovládání sdílení polohy a přibude také možnost notifikací na sledování na pozadí. Další novinkou v iOS 13 bude možnost přihlášení a autorizace u Googlu či Facebooku přes Face ID či Touch ID, stejně jako možnost vygenerování speciální mailové adresy pro případy, kdy s druhou stranou nechcete sdílet svůj skutečný mail.

Mezi další novinky patří možnost vyřízení iMessage přes AirPods nebo sdílení hudby z jednoho iPhonu do více dalších iPhonů, Siri nás zase potěší lepším hlasem.

iPadOS – zcela nový operační systém

Jedním z nejpřekvapivějších momentů letošní WWDC bylo představení operačního systému iPadOS. Ten přinese zcela nové, vylepšené možnosti zobrazení, ale také možnost připojení externích USB disků, paměťových karet a import snímků z digitálních fotoaparátů. Soubory v iPadOS “umí” nyní pracovat se zkomprimovanými soubory. V iPadOS se také sníží latence Apple Pencil, Safari se bude více podobat své desktopové verzi, klávesnice se o něco zmenší a zlepší se možnosti multitaskingu.

iPadOS Dark Mode

Mac Pro – lepší, rychlejší, pohyblivý

Apple na letošní WWDC také představil nový Mac Pro s 28jádrovým procesorem Intel Xeon s možností rozšíření až na 1,5TB RAM. Mac Pro se bude moci pochlubit propracovaným systémem chlazení a Apple ho vybavil osmi jednoduchými a čtyřmi duálními sloty.

O dokonalou grafiku se postará Radeon Pro Vega II, díky modularitě nového Macu Pro je možné použít až dvě tyto karty najednou. Další novinkou je hardwarový akcelerátor Afterburnk, schopný zpracovat až 6 miliard pixelů za vteřinu, 1400W zdroj a čtveřice ventilátorů.

Mac Pro se dále vyznačuje schopností přehrávat až tisíc audiostop najednou, samozřejmostí je také možnost plynulého přehrávání videí v nejvyšší kvalitě a lepší výkon při editaci videí.

Apple Mac Pro and Pro Display XDR

macOS 10.15 Catalina – ještě lepší možnosti

Příchod operačního systému macOS Catalina znamenal zároveň také konec iTunes. V Macu se nově usídlí tři základní mediální aplikace – Apple TV s podporou 4K HDR, Podcasty a Apple Music. Mezi další novinky patří funkce Sidecar, umožňující připojit iPad bez kabelu a dokonce ho používat jako druhý monitor.

V macOS Catalina bude nově možné ovládat Mac hlasem za pomoci funkce Voice Control, přibyla také zbrusu nová aplikace s názvem Find My, umožňující vyhledat i vypnutý Mac. Catalina přinese také funkci Čas u obrazovky, známou z iOS, a některé z nativních aplikací se dočkaly přepracování.

Co vás nejvíce na včerejší WWDC zaujalo? Dejte nám vědět do komentářů.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.