Zavřít reklamu

Apple překvapil asi celý sál v San José, když oznámil nový Framework SwiftUI. Díky němu mohou vývojáři velmi snadno psát aplikace s uživatelským rozhraním pro všechny platformy z ekosystému.

Nový Framework je celý postavený od základů na moderním programovacím jazyku Swift a využívá deklarativní paradigma. Díky nim už vývojáři nemusí psát i pro jednoduchá zobrazení (View) mnoho desítek řádků kódu, ale vystačí si s mnohem méně.

Tím ale novinky frameworku rozhodně nekončí. SwiftUI přináší real-time programování. Jinými slovy máte při psaní kódu k dispozici neustále živý náhled na aplikaci. Můžete také využít real-time sestavení přímo v připojeném zařízení, kam bude Xcode jednotlivá sestavení aplikace zasílat. Nemusíte tak testovat pouze virtuálně, ale i fyzicky přímo na zařízení.

SwiftUI snadno, automaticky a moderně

Deklarativní Framework navíc pomocí jednotlivých knihoven a klíčových slov automaticky zpřístupní mnoho specifik daných platforem automaticky, jako například Dark Mode. Nemusíte jej nijak zdlouhavě definovat, jelikož SwiftUI se o to postará na pozadí.

Demo navíc ukázalo, že při programování lze ve velké míře využívat drag & drop jednotlivých prvků do plátna, přičemž Xcode sám doplní kód. To může nejen zrychlit psaní, ale rovněž také pomoci proniknout do problematiky mnoha začátečníkům. A to rozhodně rychleji, než s původními postupy a učením se programovacího jazyka Objective-C.

SwiftUI je k dispozici pro psaní moderního uživatelského rozhraní všech nově představených verzí operačních systémů od iOS, tvOS, watchOS po macOS.

swiftui-framework
SwiftUI
.