Zavřít reklamu

Podíl společnosti Apple na trhu s laptopy klesl ve třetím kvartálu tohoto roku o výrazných 24,3 %. Pro cupertinskou společnost to znamená propad ze čtvrtého na páté místo. Ve stejném kvartálu loňského roku činil podíl Applu na trhu s přenosnými počítači 10,4 %, letos je to jen 7,9 %. Na čtvrtém místě tak Apple vystřídal Asus, první příčku obsadil HP, následovaný firmami Lenovo a Dell.

Podle TrendForce došlo ke zmíněnému poklesu ve chvíli, kdy trh jako celek rostl, byť pomaleji oproti původním očekáváním. Globální dodávky notebooků ve třetím čtvrtletí letošního roku odhadem vzrostly o 3,9 % na celkových 42,68 milionu kusů, přičemž předchozí odhady hovořily o 5 až 6% růstu. U notebooků od Applu došlo k poklesu i navzdory červencové aktualizaci MacBooku Pro.

Apple a Acer mají za sebou v tomto čtvrtletí obdobný výkon – Apple 3,36 milionů kusů a Acer 3,35 milionů kusů notebooků – ve srovnání s uplynulým rokem ale u Applu došlo k výraznému poklesu, zatímco Acer si polepšil. Kalifornská společnost sice letos v létě přišla s novým, high-endovým MacBookem Pro, příliš profesionální výkon ale většinové spotřebitele nezaujal – překážkou byla i hodně vysoká cena. Nový model byl osazen procesorem Intel nejnovější generace, vybaven vylepšenou klávesnicí, TrueTone displejem a možností až 32GB RAM.

High-endový laptop, určený spíše profesionálním uživatelům, nebyl pro řadové spotřebitele tak atraktivní, jako nový MacBook Air. Právě čekání na aktualizovaný lehký jablečný laptop, který si odbyl premiéru minulý měsíc, mohlo mít na výše zmíněný pokles značný vliv. Pravdu o tom, zda je tomu skutečně tak, nám přinesou až výsledky za poslední letošní kvartál.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Diskuze k článku

  Na jednu stranu mě to nijak nepřekvapuje: Ceny rostou do nepochopitelných astronomických výšin (za cenu výkonově průměrného počítače si koupíte klidně i auto), přičemž reálná použitelnost vytrvale klesá (frustrující touchbar, špatná a problémová klávesnice, směšně nedostatečná konektivita, neustálé přehřívání).

  Na druhou stranu to ve mně vzbuzuje obavy: Apple je řízen výhradně marketingem/businessem, nemají daleko k rozhodnutí typu „zrušíme produkt, protože dostatečně nevydělává“ (viz 17“ notebooky) a na těch pár lidí co to skutečně ještě používají kašleme, ať si koupí HP s Microshit Willows. Tak se trochu obávám, aby to jednoho krásného dne neskončilo tak, že Apple bude dělat jen iPhony a iWatche a iPady a počítače zařízne úplně. A já zpátky na Windowsy opravdu nechcííí :)

  Takze dle moji predpovedi. Cekal snad nekdo neco jinyho?

  To co dela Apple, to umi dneska konkurence za polovicni castky.

  Apple se zbavil puvodnich zakazniku a fandu, na ukor mentalu s ruzovejma telefonkama. A ty uz tahnou tak maximalne otresny AirPods, sem tam nekdo hodinky. Pocitace je bezajimaj a brzo si najdou jinou trendy ikonu. Apple je uz okoukanej a nudnej.

  To je tak, kdyz vizionare nahradi gaylord, kterej vidi jen do konce roku. A jedinym ukazatelem je rust zisku. Dalsi hrobar uspesny firmy.

  Když 13-ti palcovej vcelku slušnej noťas stojí 3500 EUR, tak se není co divit. To si člověk sakra rozmyslí, když si to zrovna neodečítá z daní…

  Na druhou stranu, čísla jsou zavádějcí, protože většina obratu neleží v high-end zboží, ale na opačném konci. Proto Cook vcelku logicky tlačí Air, i když na papíru není nijak výrazně lepší než MacBook z před dvou let. Bohužel na lidi, kteří používají komp primárně k práci, Apple buď kašle, nebo alespoň zdvojnásobil ceny.

  Su drahe. Za upgrade na 16GB RAM si Apple pyta viac ako stoja dva 8GB moduly. Rovnako za upgrade procesora pyta viac ako Intel predava ten procesor. Rovnako upgrade disku stoji viac ako samotny disk. A to nemusia kupovat tie nepouzite RAMky, procesory, disky, … . Necudujem sa, ze predaje klesaju.

  Není se co divit. Teď jsem za jejich nejlevnější – tedy Air v rozumné konfiguraci 512GB SSD 16GB RAM dával 52 000 což není vůbec málo. Cenovka o 12 000 menší by mu slušela rozhodně víc! Ale jinak je parádní, jsem spokojený. :)

  To nemohlo dopadnout jinak. Kvalitu řešit nebudu, ta je jasná. Ale ta cena a to i u iPhonů je prostě už přes čáru. Ano, jde o zisk-peníze, ale to jde i druhé straně, té kupující. A trh na to reaguje a nabízí spoustu!“alternativ“. Pokud si to Apple včas neuvědomí, bude prodej klesat nadále. „Méně je někdy více“. Co je takřka nepochopitelné, každý výrobce nebo prodejce se snaží o to, aby si vybudoval co největší zákaznickou základnu. Nejen pro současnost, ale hlavně pro budoucnost. A také se snaží získat nové zákazníky. Ale cenová politika Applu je spíše likviduje a to i ty stávající, podle těch statistik. Určitě jsou v křemíkovém údolí chytří lidé, ale mám pocit, že už si kvůli mamonu nevidí dále, jak na špičku nosu

  kupoval jsem 2014 za 32000 macbook pro 13 retina, přemýšlel jsem o koupi nového 15 palcového, čekal jsem podobnou cenu jako v roce 2014, bohužel apple se zbláznil a ceny trochu přestřelil.

  Zatímco celý trh jde cenama dolů, konkurence se výrazně zkvalitňuje a zpracováním se pomalinku dotahuje, Apple zdražuje a zdražuje. O kvalitě se nebavím, ta tam je, ALE ta tam byla i dříve, proč tedy dochází ke stálému zdražování, přestože konkurence, která je lepší a lepší je zároveň i levnější a levnjější?

  No a proto dojde ke snižování prodejů Apple produktů. Dřív to opravdu táhla kvalita a hlavně naprostá vyjímečnost produktů – neexistoval tak kvalitní notebook, neexistoval tak dobrý a kvalitní telefon. Dnes ta konkurence prostě je. No a když stojí i méně než polovinu, je těžké zůstat u Applu a mít tu jedinou obhajobu „je tam mac os a ios“.

celý text

Čtěte více