Zavřít reklamu

Je tomu přesně týden, co Apple na konferenci v New Yorku představil nový MacBook Air. Nejlevnější notebook od Applu dostal letos do vínku rychlejší procesor poslední generace od Intelu, Retina displej, Touch ID, Thuderbolt 3 porty, novou klávesnici a několik dalších vylepšení. Novinka se začíná prodávat zítra, ale jak už bývá zvykem, Apple notebook poskytl několika zahraničním novinářům na test, aby jej mohli odborně zhodnotit, ještě než se objeví na pultech prodejců. Pojďme si jejich verdikty shrnout.

Recenze na nový MacBook Air jsou vesměs pozitivní. Ačkoli si někteří novináři neodpustili výtku směrem k Applu, že s aktualizací otálel několik let, i tak společnost ve finále pochválili, že na produktovou řadu nezanevřela úplně. A hlavně, jedná se o počítač, po kterém uživatelé sice volali poměrně dlouho, ale nakonec dostali přesně to, co si přáli. Letošní Air totiž nabízí všechny hlavní novinky, jež se u jablečných notebooků v posledních letech udály – ať už se jedná o Touch ID, Retina displej, klávesnici s motýlím mechanismem třetí generace nebo Thunderbolt 3 porty.

Slova chvály se nesla především směrem k výdrži baterie, která je u MacBooku Air ze všech aktuálních jablečných notebooků nejlepší. Například Lauren Goode z Wired uvádí, že při brouzdání po internetu v Safari, používání Slacku, iMessage, editaci několika fotografií v Lightroom a při nastavení jasu na 60 až 70 procent mu baterie vydržela přibližně osm hodin. Pokud by snížil jas na ještě nižší úroveň a odpustil si úpravu fotografií, pak by jistě dosáhl ještě lepšího výsledku.

Redaktorka Dana Wollman z Engadget se naproti tomu ve své recenzi zaměřila na displej, který využívá stejnou technologii jako 12palcový MacBook. Displej MacBooku Air pokrývá barevné spektrum sRGB, což je vzhledem k cenové kategorii uspokojující, ale barvy nejsou tak kvalitní jako u dražšího MacBooku Pro, jenž nabízí profesionálnější barevný gamut P3. Podobně znatelný je i rozdíl v maximálnímu jasu displeje, na který upozornil server AppleInsider. Zatímco MacBook Pro dosahuje až na 500 nitů, nový Air jen na 300.

Většina recenzentů se však shodla, že nový MacBook Air je aktuálně mnohem smysluplnější koupě než 12″ MacBook. Brian Heater z TechCrunch se dokonce nebál prohlásit, že pokud bez nějakého většího upgradu nebude do budoucna dávat menší a dražší Retina MacBook smysl. Nový MacBook Air je zkrátka lepší po téměř všech stránkách a i jeho hmotnost je dostatečně nízká na to, aby byl vhodný na časté cestování. Ačkoli tedy letošní MacBook Air nepřináší nijak významný nárůst ve výkonu a stále zvládá spíše základnější operace včetně běžné editace fotografií, je to aktuálně nejlepší notebook pro běžné uživatele.

MacBook Air (2018) se začíná prodávat už zítra, a to nejenom v zahraničí, ale také v Česku. Na našem trhu bude k sehnání například u iWant. Cena za základní model se 128GB úložištěm a 8 GB operační paměti činí 35 990 Kč.

MacBook Air unboxing 16
.