Zavřít reklamu

Se začátkem prodeje nových iPhonů 14 a 14 Pro k nám do redakce dorazil hned nejvyšší model řady, tedy iPhone 14 Pro Max. Protože ale už rok používáme i iPhone 13 Pro Max, můžeme vám nabídnout přímé srovnání jejich podob a jistých odlišností. 

iPhone 14 Pro Max k nám dorazil ve své nové vesmírně černé barvě, která je elegantní a tmavší než vesmírně šedá. Černý je především rámeček, kdežto matná skleněná záda jsou pořád šedá. Mnozí tuto variantu srovnávají s Jet Black černou, která byla k dispozici u iPhonu 7. Co se rámečku týče, dalo by se říci, že zde podobnost skutečně je, celek ale vypadá hodně jinak. iPhone 13 Pro Max pak máme v horsky modré barvě, která byla exkluzivní pro loňskou řadu a letos ji nahradila temně fialová.

Když Apple loni vsadil na černé krabičky s vyobrazením zad zařízení, nyní jej vidíme opět zepředu. To aby společnost ukázal svůj nový prvek – Dynamic Island. Jakou barevnou variantu držíte v ruce pak říká jen tapeta, podle které to není úplně zjevné a barva rámečku (spolu s popisem na spodní straně krabičkyú. Unboxing novinky jsme vám ale přinesli v samostatném článku.

Rozměry 

I když máte přímé srovnání obou zařízení, tak nepoznáte rozdíl v tom, že má novinka trochu jiné proporce těla a je těžší. Je tomu samozřejmě proto, že míry byly upraveny skutečně jen decentně, a ty dva gramy navíc také nemáte šanci cítit. 

  • iPhone 13 Pro Max: 160,8 x 78,1 x 7,65 mm, 238 g 
  • iPhone 14 Pro Max: 160,7 x 77,6 x 7,85 mm, 240 g 

Oba iPhony mají stejně rozmístěné odstínění antény, stejná je i poloha a velikost přepínače hlasitosti a tlačítek. Slot na kartu SIM už je ale níže, stejně jako zapínací tlačítko. U prvního je to prakticky jedno, u druhého je to dobře. Pro zmáčknutí tlačítka tak nemusíte tolik natahovat palec. Apple si zřejmě uvědomil, že velké telefony používají i lidé, kteří mají menší ruce.

Fotoaparáty 

Jsem docela zvědavý, kam až chce Apple zajít, a kdy usoudí, že už je to opravdu moc. Ono to opravdu hodně bylo už loni, ale letošní fotomodul je sice zase kvalitnější, ale také větší a náročnější na prostor. Jednotlivé objektivy jsou tedy nejen že větší co do jejich průměru, ale opět o to více vystupují ze zad zařízení.

Apple uváděnou tloušťku vztahuje k ploše zařízení, tedy mezi displejem a zády. Jenže fotomodul u iPhonu 13 Pro Max má celkovou tloušťku (tedy měřeno od displeje) 11 mm, kdežto iPhone 14 Pro Max už 12 mm. A milimetr navrch není zanedbatelné číslo. Vystouplý fotomodul pak má samozřejmě zejména dva neduhy – zařízení se kvůli němu kolébá na stole a chytá opravdu velké množství nečistot, což je patrnější na tmavších barvách. Ostatně na přítomných fotografiích to můžete vidět. Opravdu jsme se snažili obě zařízení očistit, ale nijak jednoduše to nejde.

Displej 

Samozřejmě tím hlavním je Dynamic Island, který je jednoduše skvělý ať už po vizuální, tak funkční stránce. A až jej přijmou i vývojáři třetích stran, bude to o to lepší. Baví vás se na něho dívat, baví vás ho používat, protože to je prostě něco jiného, na co nejsme zvyklí. Oproti němu, kde tedy pořád panuje jisté nadšení, je situace jiná u stále zapnutého displeje. Always On mě totiž nebaví.

Nejen že nevypadá hezky, s úvodní tapetou systému dokonce hrozně, ale je příliš světlý a rušivý. Se zobrazováním důležitých informací je to také bída. Uvidíme, co delší testování. Rozhodně chválím i decentnější reproduktor. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.