iWant

První iPhone, PowerBook nebo Macintosh. Podívejte se na největší sbírku Apple prototypů na světě

iWant

Lidé v dnešní době sbírají různé věci. Mohou to být poštovní známky, porcelán, autogramy slavných osobností či dokonce staré noviny. Američan Henry Plain vzal své sbírání na trochu jinou úroveň a momentálně má největší soukromou sbírku Apple prototypů na světě.

Ve videu pro CNBC vysvětluje, jak se ke sbírání vůbec dostal. Po dokončení vysoké školy se rozhodl ve volném čase jako koníček vylepšovat počítače G4 Cubes. Zároveň také hledal práci, přičemž během hledání narazil na průhledný Macintosh SE a zjistil, jak vzácné vlastně jablečné počítače jsou. Začal se tak zajímat o další prototypy a postupně je shromažďovat.

Dozajista se jedná o unikátní sbírku, kterou jen tak někdo na světě nemá. V jeho sbírce najdeme vzácné Apple produkty a především jejich prototypy, jež Plain sbírá nejraději. Dle CNBC čítá jeho sbírka 250 Apple prototypů obsahující i nikdy neviděné modely iPhonů, iPadů, Mac počítačů a doplňkových zařízení. Sbírá nejen funkční zařízení, ale i ty nefunkční, které se snaží dávat opět do provozu. Opravené modely dokonce prodává na Ebay, přičemž získané peníze investuje do dalších unikátních kousků.

Jeho prodeje však zaujaly i právníky Apple, kterým se příliš nezamlouvalo, že prodává prototypy jablečných produktů na internetu. Plain byl proto nucen některé položky z nabídky na eBay stáhnout. Ani to ho ovšem nezastavilo a nadále vzácné prototypy sbírá. Dle jeho slov by se sbíráním skončil až tehdy, kdy by se spojil s nějakým muzeem, které by mu umožnilo všechny jeho drahocenné kousky vystavit.

Plain ovšem všechna tato zařízení sbírá pouze pro osobní potěšení. Ve videu zmiňuje, že má rád jejich hledání a udržování „oživování“, a nechce aby tyto přístroje skončily v elektro odpadu. Přeci jen jsou to kousky, které vyprávějí historii, především pak tu společnosti Apple. Sám prý miluje přístroje stejně jako jejich příběhy. Celou sbírku si můžete prohlédnout nejen v přiloženém videu, ale také na jeho osobních stránkách, kde uvidíte, kolik toho ve výsledku vlastní a pomoci mu například s hledáním dalších prototypů.