Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Práce na AR brýlích pokračují

Ve včerejším souhrnu jsme shrnuli nejnovější informace od renomovaného analytika, kterým je samozřejmě Ming-Chi Kuo. Ten se ve své zprávě investorům zmiňoval práce na blíže nespecifikovaném zařízení, o kterém víme pouze to, že by mělo pracovat s rozšířenou realitou. Zde ale narážíme na první problém. Mohlo by se totiž jednat o cokoliv. Rozšířenou realitu neboli AR již dnes využívá například iPhone či iPad. Každopádně už delší dobu se hovoří o příchodu jablečných chytrých AR brýlí a jakémsi VR/AR headsetu, což vloni v červnu potvrdil i Mark Gurman z Bloombergu.

Gurman tvrdí, že by se prototypy headsetů měly vzhledově přibližovat produktu Oculus Quest od Facebooku, avšak měly by být o něco menší. Co se týče brýlí, tak ty by měly být obecně uhlazenější a lehčí. Představení onoho headsetu bychom se mohli dočkat již letos, přičemž si na něj budeme muset počkat na příští rok. S chytrými brýlemi bychom ale před rokem 2023 počítat neměli. A právě u těchto brýlí ještě chvíli zůstaneme. Ty by měly nabízet poměrně skvělé funkce, kdy svému uživateli dokáží okamžitě zobrazit například příchozí zprávy a mapy. Podle nejnovějších informací magazínu DigiTimes by měl vývoj tohoto produktu stále pokračovat, přičemž se nyní Apple chystá přejít do takzvané druhé fáze vývoje. Prozatím bohužel nejsou k dispozici žádné podrobnosti.

Google zatím nezareagoval na Ochranu soukromí v aplikacích

V prosinci loňského roku přišel Apple s velice zajímavou novinkou, která nese název Ochrana soukromí v aplikaci. Na to můžete narazit rovnou v App Storu, konkrétně tedy u každé aplikace, kde vývojář musí čestně vyplnit, co vše jeho program vlastně může dělat. V případě Facebooku můžete nově okamžitě vidět, že stejnojmenná společnost využívá například naše kontaktní údaje a různé identifikátory pro naše sledování, a že aktivitu spojuje přímo s naším profilem. Jedná se o skvělou vychytávku, kdy Apple znovu a jasně ukazuje na to, že mu na soukromí jeho uživatelů záleží a chce, aby byli co možná nejvíce informováni. Jak to tak ale vypadá, Googlu se Ochrana soukromí v aplikaci zrovna moc nezamlouvá.

Facebook ochrana soukromí v aplikaci
S jakými daty pracuje Facebook; Zdroj: App Store

Tyto údaje přitom musí vyplnit každý vývojář u všech aplikací, konkrétně tedy u všech, které do App Storu zavítaly po 8. prosinci 2020, nebo se dočkaly alespoň aktualizace. Společnost Fast Company ale nově upozornila na velice zajímavou a lehce podezřelou věc – společnost Google od platnosti zmiňovaného pravidla doposud neaktualizovala jedinou svou aplikaci, a proto u nich narážíme na hlášku „Podrobnosti nebyly poskytnuty.“ To doplňuje text o tom, že podrobné informace budou muset být doplněny při příští aktualizaci.

Zajímavostí však je, že zatímco na konkurenčním Androidu došlo například k aktualizaci Google Maps již 14. prosince, Google Duo den poté, tedy 15. prosince, Gmailu 16. prosince a YouTubu 21. prosince, tak na iOS stále čekáme. Google se ale samozřejmě vyplnění nových informací zkrátka nevyhne. Je takřka jasné, že dřív či později se nějaké té aktualizace dočkáme. A právě o to bude zajímavější vidět, co všechno o nás společnost vlastně ví a jak nakládá s našimi daty. Google se pravděpodobně snaží tyto informace zatajit co možná nejdéle, a to především kvůli výše zmiňovanému Facebooku. Na něj se totiž po jejich aktualizaci, která s sebou samozřejmě přinesla vyplnění těchto podrobností, snesla lavina negativní kritiky. Co si o tom myslíte vy? Jedná se o pouhou shodu náhod, nebo se Googlu zkrátka nechce s pravdou ven?

.