Zavřít reklamu

V posledních měsících se v případě iOS poměrně hojně řeší takzvaný sideloading neboli možnost instalace aplikací, které pochází mimo prostředí App Store. Tohle téma se řeší na základě soudního sporu mezi giganty Epic a Apple, jenž upozorňuje na monopolní chování ze strany cupertinského giganta, jelikož na své platformy nepouští aplikace mimo svůj vlastní Store, kde si samozřejmě účtuje poplatky. Řešením celého problému by mohl být již zmiňovaný sideloading. Právě nad touto změnou uvažuje Evropská komise, v jejíchž pravomocích je i možnost donucení Applu povolit instalaci aplikací z neoficiálních zdrojů na zařízeních v Evropě.

V hlavní roli bezpečí

Do něčeho podobného se každopádně cupertinskému gigantovi pochopitelně nechce. Z tohoto důvodu ostatně nyní zveřejnil vlastní rozsáhlou analýzu, ve které na rizika sideloadingu upozorňuje. Samotný dokument navíc nese název Building a Trusted Ecosystem for Millions of Apps (Budování důvěryhodného ekosystému pro miliony aplikací), což už samo o sobě vypovídá o samotném sdělení. Ve zkratce lze říci, že v rámci dokumentu Apple upozorňuje na nejen bezpečnostní rizika, ale také na možné ohrožení soukromí samotných uživatelů. Něco podobného ostatně již dříve zmínila i společnost Nokia. Ta ve své průzkumu z let 2019 a 2020 zjistila, že zařízení s operačním systémem Android čelí 15x až 47x většímu počtu malwaru než iPhony, přičemž 98 % z celkového malwaru se soustředí právě na tuto platformu od Googlu. Existuje také úzké propojení se sideloadingem. Například v roce 2018 byly telefony, na kterých byly nainstalovány programy z neoficiálních zdrojů (mimo Obchod Play), osmkrát náchylnější pro zavirování.

Prohlédněte si nový iPhone 13 (Pro):

Apple si tedy i nadále stojí za svou prvotní myšlenkou – pokud by v rámci operačního systému iOS skutečně sideloading povolil, vystavil by tím své uživatele určitému nebezpečí. Zároveň dodává, že tímto zpřístupněním by zároveň muselo dojít k odstranění několika ochranných vrstev, které chrání proprietární hardware zařízení a neveřejné funkce systému před zneužitím, což ještě umocňuje již zmiňovanou otázku bezpečí. Údajně by tímto byli postiženi i ti uživatelé, kteří i přesto chtějí používat výhradně App Store. Ze strany některých aplikací totiž mohou být přinuceny pro stažení daného nástroje mimo oficiálního obchodu. To samo o sobě samozřejmě nebezpečné není. Někteří hackeři se tak jednoduše mohou „přestrojit“ za vývojáře dané aplikace, postavit totožně vypadající webovou stránku a tímto si tak získat důvěru samotných uživatelů. Těm už pak jen, například z důvodu nepozornosti, stačí stáhnout software z takovéto stránky a je prakticky hotovo.

Skutečně jde jen o bezpečí?

Následně se ještě nabízí otázka, zdali je Apple skutečně tak velký dobrák, který se chce zuby nehty rvát za bezpečí svých uživatelů. Je nutné si totiž uvědomit, že cupertinskému gigantovi, obzvláště jakožto nejhodnotnější společnosti světa, jde vždy primárně o zisk. Právě sideloading by mohl značně narušit nezpochybnitelně značně výhodnou pozici, ve které se firma aktuálně nachází. Jakmile chce kdokoliv distribuovat své aplikace na mobilní Apple zařízení, má pouze jednu možnost – prostřednictvím App Storu. V případě zpoplatněných aplikací, ať už formou jednorázového poplatku, nebo předplatného, si pak Apple bere z každé platby nemalý podíl v podobě až 1/3 z celkové částky.

hacked vir virus iphone
Zdroj: SmartMockups

Právě v tomto směru je to o něco složitější. Ostatně jak upozorňují samotní kritici jablečné společnosti, proč je možné mít sideloading povolený na jablečných počítačích, zatímco na telefonech se jedná o nereálnou záležitost, která by mimochodem dle slov Tima Cooka, ředitele Applu, naprosto zničila bezpečnost celé platformy? Rozhodně se tak nejedná o snadné rozhodování a jen ztěží lze určit, která varianta je skutečně správně. Na druhou stranu je nutné vzít v potaz fakt, že Apple si všechny své platformy vytvořil sám – jak hardware, tak i software – a zdá se proto fér, aby si mohl nastavit svá vlastní pravidla. Jak na celou situaci nahlížíte vy? Povolili byste v rámci iOS sideloading, anebo vám vyhovuje dosavadní přístup, kdy máte větší jistotu, že aplikace v App Storu jsou skutečně bezpečné?

Diskuze k článku

  Přikláním se k tomu, že Apple má zcela právo si svůj trh řídit podle sebe. Oproti Googlu mám v Apple důvěru, že bere bezpečnost a soukromí uživatelů vážně.

  @Karel
  V prvni rade jde o penize.A za ty penize by mel umoznit sideloading kdyz o to je zajem.
  Je to na rozhodnuti kupujiciho.

  Ale kupující ví od začátku, že pokud chce sideloading, má jít k Androidu, kde má na výběr ohromné množství telefonů, kam si může instalovat co chce odkud chce.
  Tedy přesně toto rozhodnutí dělá v momentě nákupu.

  Přesně tak. Kupuju Apple, tak přesně vím, co kupuju a co naopak nekupuju. Chci něco jiného? Žádný problém.

  Chci aby se stahovalo jen z App Storu. Mohla by se snížit provize. Bezpečnost je pro mě hodně důležitá. Proto si tyhle telefony dost lidí kupuje.

  Rozhodne uzavřeny systém App storu. Souhlasím s Lukášem. Komu se to nezamlouvá, nevadí, muže přejít do světa Android. Je to základní volba. Já si bezpečnosti a soukromí vážím a jsem rad za to, co v tomto ohledu Apple děla.

  Spousta lidí si neuvědomuje, že Apple se otevřel za ty roky, co tam není Steve až dost. Zkuste si vzpomenout, co šlo dělat a nainstalovat na iPhone 4 a co jde teď. Ten rozdíl je neuvěřitelnej a přesto se jim pořád daří zachovávat bezpečnost. A proč? Protože App Store. Takže jen ať to tak zůstane.

  Plne podporujem Apple. Nepáči sa mi že ich žalujú za ich vlastný ekosystém. Ak sa im nepáči môžu si vytvoriť vlastný. V momente ako nejaka aplikácia obíde AppStore zruším predplatné napr. Ak to spraví spotify odidem do Apple Music atd bude to taky moj maly odpor :D

  Rozhodně žádný sideloading nechci. Kdo ho chce a potřebuje má Android. Epicgames se mají jednoduše přizpůsobit a pokud chtějí svoje zisky, tak nastavit vyšší cenu jako například Google a jeho ceny prémiových služeb na iOS. Kdo o ně zájem má si zaplatí a kdo ne tak se na ně vykašle. Soudce by to měl jednoznačně smést ze stolu. Kdo nepochopil systém Applu tak na jejich systémech nemá co dělat. Ať se jim to líbí nebo ne. Stejně tak to platí i v případě Apple Pay na EU trhu. Pokud chce někdo platit jiným systémem, má si pořídit Android a nedržkovat že mu to na iOS nejde.

  Není to náhodou jeden z těch důvodů,proč kupujeme apple? Tohle ať si nechají na androidu. Je snad i na epicu, jestli chce fungovat na applu, tak ať se řídí podmínkama.

celý text

Čtěte více