Zavřít reklamu

Společnost Apple se v minulosti dostala již několikrát pod tlak ze strany státních úřadů, které po ní chtěly jakási omezení (nebo rovnou cenzuru) některých svých služeb. Obvykle jde o Čínu, kde musí Apple dělat velké ústupky zejména v souvislosti s obsahem v App Store, iBooks Store a iTunes. Nejnovější případ podobné regulace nyní přišel z Ruska, kdy ruský úřad Roskomnadzor (wiki info zde) po Applu vyžaduje, aby odstranil nepohodlnou komunikační aplikaci z App Store.

Jedná se o aplikaci s názvem Telegram, která umožňuje šifrovanou komunikaci mezi uživateli. Aplikace vyvinutá v Moskvě je v Rusku velice populární především kvůli onomu použitému šifrování. Ještě nedávno se jednalo o hlavní komunikační nástroj, který se používal i v rámci státní správy. To se však změnilo a už více než šest týdnů je používání této aplikace v zemi oficiálně zakázáno. Výsledky tohoto zákazu nejsou nikterak světoborné, podle zahraničních informací klesla úroveň používání služby jen o nějakých 15%.

Hlavním důvodem, proč se aplikace stala trnem v oku ruským úřadům je to, že do ní vývojáři neimplementovali možnost prolomení ochrany ze strany úřadů (tedy klasický backdoor přístup, který se snaží protlačit i FBI v USA). Na základě toho byla aplikace vyhodnocena jako bezpečnostní riziko a úřady argumentují tím, že její „cenzura“ je potřeba zejména kvůli tomu, že je aplikace využívána pro potřeby nezákonné činnosti. Šifrované komunikace prý využívají kriminálníci, teroristé, extrémisté a další kriminální „živly“. To vše bez možné kontroly ze strany státních složek.

Aplikace tak ve finále dojela právě na své zabezpečení, které se samozřejmě nelíbilo ruským úřadům v čele s Roskomnadzorem v momentě, kdy jim nebyla umožněna kontrola obsahu. Tento úřad tedy nyní Apple pořádal o to, aby aplikaci Telegram prakticky zlikvidoval. Dle žádosti by měl Apple aplikaci zcela odstranit z App Store (resp. zařídit, aby „nebyla nabízena ruským uživatelům App Store“) a současným uživatelům by měl znemožnit přijímat notifikace. Zástupci společnosti Apple mají měsíc na to, aby na tuto žádost nějakým způsobem zareagovali. Bude tak zajímavé sledovat, jestli i v tomto případě Apple ustoupí (a bude se opakovat scénář z Číny), nebo si naopak bude stát za svým a aplikaci v App Store zachová. Závěr si udělejte každý sám…

Zdroj: WCCFTech

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.