Zavřít reklamu

Apple tento týden aktualizoval řadu MacBooků Pro. Nových procesorů se dočkaly zejména základní modely. Propagační materiály se chlubí až dvojnásobným výkonem. Jak ale dopadly benchmarky?

Je pravdou, že nárůst výkonu je značný. Ostatně nové počítače jsou osazeny osmou generací čtyřjádrových procesorů, které mají výkonu na rozdávání. Drobný háček je však v taktu procesoru, jenž se zastavil na hranici 1,4 GHz.

To se ostatně projevilo v testu jednoho jádra. Výsledky testu Geekbench 4 totiž vypovídají o necelém 7 % nárůstu výkonu jednoho jádra. Na druhou stranu při vícejádrovém testu se výsledky zlepšily o úctyhodných 83 %.

Řečí bodů tedy dosáhl aktualizovaný MacBook Pro 4 639 bodů v testu jednoho jádra a 16 665 bodů v testu více jader. Starší souputník pak 4 341 bodů v testu jednoho jádra a pouhých 9 084 bodů v testu více jader.

Procesory od Intelu vyrobené na míru MacBookům Pro

Oba procesory spadají do kategorie podtaktovaných ULV (Ultra Low Voltage) procesorů s nízkou spotřebou. Nový procesor má označení Core i5-8257U, což je varianta šitá na míru Applu a její příkon je 15 W. MacBook Pro lze při koupi nakonfigurovat také na Core i7-8557U, což je výkonnější varianta opět upravená pro potřeby MacBooků.

Apple uvádí u Core i5 Turbo Boost až na 3,9 GHz a u Core i7 Turbo Boost až na 4,5 GHz. Je nutné dodat, že tyto hranice jsou spíše teoretické, neboť závisí na více faktorech, včetně vnitřní teploty. Propagační materiály rovněž opomíjí fakt, že Turbo Boost vzhledem k technickému omezení nikdy neběží na všech čtyřech jádrech.

Základní MacBook Pro 13 se dočkal aktualizace" Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Benchmarky tedy vyvracejí tvrzení Applu, že nové základní MacBooky Pro 13“ jsou až dvakrát výkonnější než předchůdci. I tak je ale 83 % nárůst v případě více jader velmi dobrý. Škoda jen, že srovnáváme současný model s předchozí generací, která byla naposledy aktualizována v roce 2017.

Jako vždy závěrem upozorníme, že výsledky syntetických testů nemusí vždy odpovídat výkonu ve skutečném pracovním nasazení a slouží spíše pro orientaci.

Zdroj: MacRumors

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více