Zavřít reklamu

Funkce Asistent Wi-Fi není v iOS ničím novým. Objevila se v něm už téměř před dvěma lety, nicméně jsme se jí rozhodli ještě jednou připomenout. Jednak je totiž tak schovaná v nastavení, že na ni mnoho uživatelů zapomene, a především se nám ověřila jako skvělý pomocník.

Hluboko v nastavení iOS lze najít několik velmi užitečných funkcí, které je snadné přehlédnout. Asistent Wi-Fi rozhodně patří mezi jednu z nich. Najdete ho v Nastavení > Mobilní data, kde musíte rolovat přes všechny aplikace až úplně dolů.

Jakmile si Asistenta Wi-Fi aktivujete, budete při slabém signálu Wi-Fi z této sítě automaticky odpojeni a iPhone nebo iPad přepne na mobilní data. Jak funkce funguje, jsme již podrobně popisovali. Mnoho uživatelů tehdy řešilo, zda se jim kvůli automatickému odpojovaní ze slabé Wi-Fi nevyčerpá příliš mnoho dat – proto Apple v iOS 9.3 přidal i počítadlo, které vám ukáže, kolik mobilních dat jste díky/kvůli Asistentovi Wi-Fi spotřebovali.

asistent-wifi-data

Pokud máte nějaký opravdu omezený datový tarif, pak se vyplatí tento údaj hlídat. Přímo v Nastavení > Mobilní data > Asistent Wi-Fi najdete, kolik mobilních dat již funkce spotřebovala. A tuto statistiku si vždy můžete vyresetovat, abyste měli přehled, jak často a v jakém objemu jsou mobilní data před Wi-Fi upřednostňována1.

Jestli máte ovšem datový tarif vyšší než pár set megabajtů, pak rozhodně doporučujeme, abyste si Asistenta Wi-Fi aktivovali. Při nepřetržitém používání iPhonu totiž není nic otravnějšího, než když třeba opouštíte kancelář, ještě se vám na jedné čárce drží firemní Wi-Fi síť, ale už se přes ní prakticky nic nenačte, nebo jen velice pomalu.

Asistent Wi-Fi za vás vyřeší to, že byste museli vysouvat Ovládací centrum a vypínat (a případně znovu zapínat) Wi-Fi, abyste mohli znovu pohodlně brouzdat po internetu přes mobilní data. Možná ale jako ještě užitečnější se nám Asistent Wi-Fi osvědčil v případě, že máte například v kanceláři nebo v domě více bezdrátových sítí.

Když přijdete domů, iPhone se automaticky připojí k první (obvykle silnější) Wi-Fi síti, kterou detekuje. Už ale nedokáže sám zareagovat, když jste blíže mnohem silnějšímu signálu, a nadále se drží původní sítě, i když je příjem slabý. Na druhou Wi-Fi musíte buď automaticky přepnout, nebo minimálně zapnout/vypnout Wi-Fi v iOS. Asistent Wi-Fi tento proces chytře obstará za vás.

Když vyhodnotí, že je signál první Wi-Fi sítě, na níž se po vašem příchodu domů připojil, již příliš slabý, přepne na mobilní data, a jelikož jste již patrně v dosahu další bezdrátové sítě, automaticky na ní po chvíli přejde. Tento proces vás tak bude stát pár kilobajtů nebo megabajtů přenesených mobilních dat, ale pohodlí, jaké vám Asistent Wi-Fi přinese, výrazně vylepší uživatelský zážitek.


  1. Vzhledem k tomu, že Asistent Wi-Fi by měl spotřebovávat opravdu jen nejnutnější množství dat a při velkém přenosu dat (streamování videa, stahování velkých příloh apod.) by se z Wi-Fi ani odpojovat neměl, by podle Applu neměla spotřeba mobilních dat narůst víc než o pár procent. ↩︎
.