Zavřít reklamu

Nativní aplikace Domácnost je skvělým nástrojem pro všechny, kteří chtějí ze svých Apple zařízení spravovat a ovládat svou chytrou domácnost. Umožňuje nejen základní ovládání kompatibilních prvků smart home, ale také vytváření scén a automatizací. V dnešním díle našeho seriálu o nativních Apple aplikacích se na Domácnost podíváme o něco podrobněji.

Přidání příslušenství a vytvoření scény

Příslušenství pro chytrou domácnost, které je kompatibilní s HomeKitem od Applu, poznáte podle charakteristického symbolu a zmínky o kompatibilitě na obalu. Příslušenství připojte podle návodu a zapněte ho. Na svém iOS zařízení spusťte aplikaci Domácnost, klepněte na Přidat příslušenství a naskenujte nebo opište osmimístný kód, případně naskenujte QR kód. U iPhonů 7 a novějších je možné některé příslušenství přidat přiložením telefonu. Povolte přidání příslušenství do sítě, pojmenujte ho a přiřaďte k místnosti, ve které se nachází. Při přidávání příslušenství si vždy přečtěte návod k danému zařízení – je možné, že výrobce bude požadovat ještě další nastavení ve vlastní aplikaci. Dlouhým stiskem tlačítka s daným příslušenstvím zobrazíte jeho další nastavení, přidáte příslušenství do oblíbených, přiřadíte k němu vybrané scény, zjistíte dodatečné informace, nebo ho ze seznamu příslušenství odstraníte.

V aplikaci Domácnost můžete také vytvářet scény pro nejrůznější situace – večer můžete například rozsvítit světlo a zapnout Apple TV. Klepněte na tlačítko + v pravém horním rohu a zvolte Přidat scénu. Poté můžete buďto přizpůsobit některou z navržených scén, nebo vytvořit vlastní. Pro vytvoření vlastní scény klepněte na Vlastní a scénu pojmenujte. Zvolte příslušenství, které chcete do scény zahrnout, a v pravém horním rohu klepněte na Hotovo. Nastavte, co se má s jednotlivými zařízeními po spuštění scény stát, scénu otestujte, a po dokončení klepněte na Hotovo.

Správa místností a zón

Při nastavování aplikace Domácnost jste si jistě všimli, že v rámci své domácnosti můžete vytvářet místnosti. Vytvořené místnosti můžete dále seskupovat do zón například podle pater. Pro přidání nové místnosti klepněte na liště ve spodní části obrazovky na položku Místnosti. V levém horním rohu klepněte na ikonku řádků a zvolte Přidat místnost. Místnost pojmenujte, případně přidejte fotografii, a v pravém horním rohu klepněte na Uložit. Místnosti seskupíte do zón po klepnutí na ikonku řádků v levém horním rohu -> Nastavení místnosti. Vyberte místnost, kterou chcete zařadit do zóny, a v menu vyberte položku Zóna. Vyberte některou ze zón nebo vytvořte novou a v pravém horním rohu klepněte na Hotovo.

Přidání domácího centra

Pokud vlastníte chytrý reproduktor HomePod, nastaví se automaticky jako domácí centrum. Jako domácí centrum můžete ale nastavit také svou Apple TV nebo iPad. Na Apple TV spusťte Nastavení -> Uživatelé a účty, a ujistěte se, že jste přihlášení k iCloudu pomocí stejného Apple ID jako na iOS zařízení. Po přihlášení k iCloudu se Apple TV automaticky nastaví jako domácí centrum. Pokud chcete přidat iPad jako své domácí centrum, spusťte na něm Nastavení -> panel s vaším jménem -> iCloud. Ujistěte se, že jste přihlášení k iCloudu svým Apple ID. Zajeďte až dolů a ověřte si, jestli je zapnutá Domácnost. Poté přejděte do Nastavení -> Domácnost a aktivujte možnost Používat iPad jako domácí centrum.

Automatizace a sdílení ovládání domácnosti

Aby pro vás bylo ovládání vaší chytré domácnosti co nejpohodlnější, můžete si nastavit automatizace na základě různých akcí nebo denní doby. Na liště ve spodní části obrazovky klepněte na kartu Automatizace. Můžete buďto upravit některou z přednastavených automatizací, nebo klepnutím na tlačítko + v pravém horním rohu přidat zcela novou. Ke scéně přidejte příslušenství a scénu přizpůsobte. Pokud chcete k ovládání domácnosti přizvat dalšího uživatele, klepněte na hlavní stránce aplikace Domácnost na ikonku domku v levém horním rohu. Pod panelem se svým jménem klepněte na Přidat, vyberte uživatele a klepněte na Pozvat v pravém horním rohu. Po dokončení klepněte na Hotovo v pravém horním rohu.

.