Zavřít reklamu

Podobně jako v ostatních aplikacích kancelářského balíčku iWork můžete i v Numbers na Macu přidávat k dokumentům obrázky, upravovat je, nebo pracovat s mediálními maketami. Přidávání a úprava obrázků není v Numbers na Macu ničím složitým. Pokud ale s touto aplikací teprve začínáte pracovat, bude se vám jistě náš dnešní článek hodit.

Obrázek můžete do dokumentu Numbers přidat buďto z úložiště na vašem Macu, nebo z iPhonu či iPadu. Obrázek přidáte buďto po kliknutí na kartu Média v nástrojové liště v horní části okna aplikace, nebo po kliknutí na Přidat v nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu. V menu, které se vám zobrazí, klikněte zcela dole na položku Přidat a vyberte požadovaný obrázek. Pro přidání obrázku z blízkého iOS nebo iPadOS zařízení klikněte na ikonku médií na nástrojové liště v horní části okna aplikace, vyberte iPhone či iPad, a zvolte, zda chcete pořídit fotografii nebo automaticky či ručně naskenovat dokument.

Pokud chcete nahradit mediální maketu v šabloně dokumentu vlastním obrázkem, klikněte na ikonku fotografie v jejím pravém dolním rohu a poté vyberte snímek z knihovny fotografií. Pro vytvoření vlastní mediální makety přidejte do dokumentu obrázek a upravte ho podle svých představ. Poté obrázek kliknutím vyberte a v nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu klikněte na Formát -> Pokročilé -> Definovat jako mediální maketu. Pokud chcete do dokumentu aplikace Numbers na Macu přidat celou galerii obrázků, klikněte na ikonku médií na panelu nástrojů v horní části okna aplikace a zvolte Galerie obrázků. Vybranou galerii přetáhněte na požadované místo a upravte podle svých představ.

Pokud potřebujete skrýt vybrané části obrázku, aniž byste museli měnit obrazový soubor, vyberte nejprve obrázek dvojitým kliknutím. Zobrazí se vám ovládací prvky masky, s jejichž pomocí vyberete části obrázku, které chcete ponechat jako viditelné. Po dokončení úprav klikněte na Hotovo ve spodní části obrázku. Pokud chcete obrázek maskovat za pomoci tvaru, vyberte ho kliknutím a na liště v horní části obrazovky Macu klikněte na Formát -> Obrázek -> Maskovat pomocí tvaru, kde pak vybrete požadovaný tvar a přetažením úchytů upravíte jeho velikost.Pro odebrání pozadí a jiných prvků ze snímku vyberte nejprve obrázek kliknutím a na panelu v pravé straně klikněte nahoře na Formát. Zvolte kartu Obrázek a klikněte na Okamžitý alfa kanál. Kliknutím na obrázku vyberte barvu, kterou chcete odstranit, a poté přes ni pomalu táhněte myší. Pro úplné odstranění barvy držte při přetahování klávesu Alt (Option), pro přidání barev zpět do obrázku držte při přetahování klávesu Shift. Pro potvrzení úprav klikněte na Hotovo.

.