Zavřít reklamu

V minulém díle našeho seriálu o nativních aplikacích Applu jsme se seznámili s naprostými základy a rozhraním aplikace Pages pro Mac. V dnešním díle si přiblížíme práci s šablonami, stylem a formátováním písma.

Nastavení vlastní šablony jako výchozí

Aplikace Pages nabízí řadu šablon, které si do velké míry můžete přizpůsobit. Stejně tak si ale můžete vytvořit svou vlastní šablonu a nastavit ji jako výchozí. Nejprve v Pages vytvořte nový dokument a navolte všechny potřebné parametry – velikost a font písma, řádkování, makety médií a další. Poté na liště v horní části obrazovky vašeho Macu klikněte na Soubor -> Uložit jako šablonu. Pojmenujte vytvořenou šablonu, potvrďte uložení a poté opět v horní nástrojové liště zvolte Pages -> Předvolby. V okně předvoleb klikněte v sekci Nový dokument na kartu Obecné, vyberte možnost Použít šablonu -> Změnit šablonu a v sekci Moje šablony vyberte tu, kterou chcete nastavit jako výchozí.

Styl a formátování písma

Věříme, že základní úpravy textu – tedy nastavení kurzívy, tučeného či podtrženého textu, nebo třeba změnu fontu, velikosti a dalších parametrů – vám nemusíme představovat. Aplikace Pages ale umožňuje také pokročilé úpravy. Stejně jako u všech úprav začněte označením textu, se kterým chcete pracovat. Poté v horní části lišty na pravé straně okna aplikace klikněte na Formát. Pokud chcete k vybranému textu přidat obrys nebo stín, klikněte v sekci Formát na ikonku ozubeného kolečka, zvolte obrys nebo stín a upřesněte parametry vybrané úpravy. V této sekci můžete vytvořit také text jen s obrysem a bez výplně (viz galerii), a to tak, že vyberete požadovaný text a v panelu s nástroji pro formátování zvolíte v rozbalovacím menu Barva textu možnost Bez výplně.

Pokud si chcete vytvořit vlastní styl písma, který byste posléze aplikovali na více dokumentů, napište nejprve libovolný text, označte ho a proveďte potřebné úpravy. Poté v panelu po pravé straně okna dokumentu klikněte na menu se seznamem stylů, v jeho pravém horním rohu klikněte na znaménko + a pojmenujte vytvořený styl. Pokud styl jakýmkoliv způsobem změníte, ukáže se u jeho názvu v pravém panelu hvězdička a nápis aktualizovat. Po potvrzení aktualizace se styl změní, pokud neprovedete žádnou akci, zůstane styl beze změn. Pokud chcete na celý dokument (nebo na jeho část) aplikovat stejný vzhled, nejprve daný text napište a proveďte požadované úpravy. Poté text označte a na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu klikněte na Formát -> Kopírovat styl. Pak už jen stačí vybrat text, na který chcete zvolený styl aplikovat, označit ho a v horní liště kliknout na Formát -> Vložit styl.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více