Zavřít reklamu

Mezi nativní aplikace od Applu patří také kancelářský balíček iWork, ve kterém najdete aplikace Pages, Numbers a Keynote. Jednotlivým součástem balíčku iWork se budeme věnovat i v našem seriálu o nativních aplikacích – ze všeho nejdříve vás seznámíme se základy používání aplikace Pages, která slouží k tvorbě a úpravě textových dokumentů. V dnešním díle probereme naprosté základy, v dalších pokračováních se pustíme více do hloubky.

Tvorba dokumentu a rozhraní aplikace

Po spuštění aplikace Pages se vám ve většině případů otevře okno s možnostmi volby šablony. Můžete buďto dvojím kliknutím zvolit některou z šablon, nebo zvolit prázdnou šablonu. Stránky se v dokumentu přidávají automaticky samy v průběhu psaní. Pokud pracujete v dokumentu s uspořádáním po stránkách, klikněte na stránku, za kterou chcete přidat novou, a poté v panelu nástrojů v horní části okna aplikace Text v aplikaci Pages na Macu upravíte tak, že ho nejprve vyberete a poté v panelu na pravé straně okna aplikace kliknete v horní části na Formát.

Pokud pracujete s šablonou nebo dokumentem, který obsahuje maketu textu, klikněte nejprve na maketu a zadejte vlastní text. Na liště v horní části okna aplikace naleznete další nástroje – zde můžete přidat odrážky, tabulky, grafy, textové pole, tvary, komentáře nebo mediální soubory. Pokud chcete v dokumentu nahradit maketu obrázku, klikněte na ikonku v jejím levém dolním rohu. Druhou možností je přetáhnout na maketu vlastní obrázek například z plochy Macu. Poté, co do dokumentu přidáte text, mediální soubor, tabulku nebo jiný obsah, můžete provádět další úpravy. Stačí vybraný obsah označit, v horní části panelu na pravé straně kliknout na Formát a začít s úpravami. Na levé straně okna aplikace se nachází panel, ve kterém si můžete nechat zobrazit miniatury stránek vašeho dokumentu nebo přehled obsahu. Nastavení zobrazení v levém panelu přizpůsobíte po kliknutí na ikonku Zobrazení v levém horním rohu okna aplikace. Na tomto místě můžete také nastavit zobrazení pravítka, komentářů, poznámek a dalších prvků.

Práce v aplikaci Pages je obvykle opravdu jednoduchá a intuitivní, a uživatelé si ve většině případů vystačí s naprostými základy. V dnešním díle našeho seriálu jsme vás seznámili s rozhraním aplikace a základním psaním, v dalších dílech se budeme podrobněji věnovat pokročilejším úpravám, práci s šablonami a dalším tématům.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.