Zavřít reklamu

Součástí desktopového operačního systému macOS je kromě jiného také nativní nástroj s názvem Slovník. Slovník na Macu slouží ke snadnému a rychlému nalezení definic vybraných výrazů a frází, a to hned z několika různých zdrojů. Slovník na Macu umožňuje také vyhledávání slov při práci v jiných aplikacích a při prohlížení webových stránek.

Pro spuštění Slovníku na Macu můžete použít buďto Launchpad, který má v operačním systému macOS Big Sur svou vlastní ikonku v Docku, nebo ze Spotlightu, kdy po stisku kláves Cmd + mezerník zadáte do vyhledávacího pole výraz Slovnik. Pro vyhledání požadovaného výrazu ve Slovníku na Macu stačí dané slovo nebo frázi do vyhledávacího pole v pravém horním rohu okna aplikace. V horní části okna aplikace pak najdete seznam jednotlivých zdrojů, mezi kterými můžete snadno přepínat, v sloupci po levé straně se vám zobrazí nabídka souvisejících nebo podobných výrazů.

Pro zvětšení nebo naopak zmenšení textu ve slovníku klikněte na šipku v horní liště okna aplikace, zvolte Velikost písma a poté vyberte, zda chcete zobrazit větší nebo menší písmo. Pokud chcete ve Slovníku na Macu upravit zdroje, klikněte na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu na Slovník -> Předvolby, a vyberte požadované zdroje. Pro vyhledávání definic neznámých slov nebo frází při práci na Macu podržte u daného textu klávesu Ctrl, klikněte na slovo nebo frázi, a poté z nabídky zkratek vyberte položku Vyhledat. U MacBooků s trackpadem funguje také gesto poklepání třemi prsty.

.