Zavřít reklamu

Před kratičkou chvílí jste si na našem magazínu mohli přečíst unboxing nového iPhonu 12 mini. Nyní máme před sebou samozřejmě klasické první dojmy, ve kterých si rychle shrneme, jak na nás tento drobeček působí. Pokud jste si přečetli zmiňovaný unboxing, tak již víte, že jsme si na testování vzali model v černém provedení. Jaké jsou ale samotné první dojmy?

Nový iPhone 12 mini se pyšní skvělými kompaktními rozměry a displejem s úhlopříčkou 5,4″. Tato relativně malá velikost je částečně zodpovědná za to, že se telefon zkrátka velice pohodlně drží, což jde ruku v ruce s návratem k designu ostrých hran z iPhonu 4 a 5. Paradoxně ostrý design může zároveň vzbuzovat obavy z toho, že bude iPhone jakoby řezat do rukou, což se naštěstí neděje a držení telefonu je skutečně příjemné. V tomhle musím Apple bezesporu pochválit. Sám se totiž řadím mezi milovníky těchto dvou dřívějších králů a již od vydání iPhonu 6 jsem tak nějak doufal, že se jednou dočkáme návratu tohoto designu. Nejmenší dvanáctka mi velice připomíná pohodlí, se kterým jsem se naposledy setkal pár let dozadu u iPhonu SE první generace, který se samozřejmě pyšnil stejným tělem jako „pětka.“ Nesmíme ani zapomenout zmínit hliníkové šasi, které držení iPhonu nikterak neznepříjemňuje.

U velikosti bych rád ještě chvíli zůstal. Poměrně dlouhou dobu jsem byl majitelem 4″ iPhonu 5S, než jsem se konečně odhodlal přejít na novější, a především tedy větší kousek. Jakmile však Apple v říjnu představil příchod modelu mini, nemohl jsem se dočkat. Kalifornský gigant se u tohoto iPhonu dle mého názoru trefil přímo do černého a věřím, že jeho velikostí nadchne řadu jablíčkářů, kteří po přesně takovém telefonu toužili. Verze mini každopádně není pro každého. Pro uživatele preferující větší telefon s větším displejem, by byl už jen samotný úchop tohoto „drobečka“poměrně krkolomný. Přesto mi ale přijde, že vydáním modelu mini Apple zaplnil jakousi díru v nabídce jablečných telefonů. Když jej držím v ruce, tak se mi v hlavě neustále vybavují různé koncepty z roku 2017, které ukazovaly, jak by teoreticky mohl vypadat nástupce iPhonu SE z roku 2016. A po letech jsme se naštěstí dočkali.

iPhone 12 mini Jablíčkář
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Se samotnou velikostí úzce souvisí i velikost displeje. Doposud jsem slyšel hned několik negativních ohlasů na iPhone 12 mini, a to především kvůli jeho rozměrům. Podle těchto kritiků pro takto malý telefon v roce 2020 již není místo a jakákoliv práce či sledování obsahu na něm bude nepříjemné. Ačkoliv bych tady nerad zabrušoval do detailů displeje, což si necháme až na samotnou recenzi, tak musím uznat, že zase tak velký rozdíl oproti klasické „dvanáctce“ se zde nenachází. Zároveň je nutné si uvědomit, že člověk, který vyžaduje co možná největší obrazovku, se samozřejmě ani kouskem duše neřadí do cílové skupiny verze mini. Kalifornský gigant u letošní generace vsadil na své OLED Super Retina XDR displeje, které jsou zkrátka úžasné. Když navíc vedle sebe postavíme iPhone 12 mini spolu s loňskou verzí iPhone 11, na první pohled uvidíme obrovský posun kupředu, který se letos dostal i do levnějších modelů. Rád bych se ale ještě zaměřil na samotné rámečky kolem displeje. Ačkoliv je jejich velikost vcelku optimální, tak musím uznat, že na takto malém těle vypadají poměrně neohrabaně a Apple by rozhodně nic nezkazil, kdyby je ještě ztenčil.

Velice překvapen jsem byl po odemčení telefonu a jeho první zkoušce. Na první pohled je patrné, že displej Super Retina XDR v kombinaci s pokročilým čipem Apple A14 Bionic dokáží dělat divy. iPhone totiž běží neuvěřitelně svižně, a ačkoliv nabízí stejný displej jako iPhone 11 Pro, tak mi nyní přijde jakoby plynulejší.

iPhone 12 mini Jablíčkář
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Musím uznat, že na první dojem působí iPhone 12 mini přímo úžasně a před Applem tímto smekám. Jsem nesmírně nadšený z toho, že se kalifornský gigant rozhodl pro vydání jablečného telefonu v takto kompaktním provedení, které dle mého názoru perfektně zaplňuje díru na trhu. Věřím, že uživatelé toužící po menším iPhonu a Face ID nebudou ani chvíli váhat a okamžitě sáhnou po tomto vytříbeném modelu. Po výkonnostní stránce se určitě jedná o výborný telefon. Velké otázky ale vzbuzuje výdrž baterie, na což si posvítíme v nadcházející recenzi. Rozhodně se máte na co těšit.

  • iPhone 12 můžete zakoupit kromě Apple.com například na Alze

Diskuze k článku

    Ty o trošičku užší rámečky by byly fajn. Osobně bych uvítal i teleobjektiv, protože jsem na něj zvyklý z iPhonu X – méně zkresluje při ofocování dokumentů. A co bych tady (a klidně u všech modelů) přidal navíc je touch ID pro pohodlné odemykání s rouškou. V tomhle Apple nějak nezvládl sledovat vývoj doby, ve které žijeme. Face ID miluju, ale mít možnost používat Face ID i Touch ID podle situace, to by bylo naprosto skvělé, dokonalé. Nemusí to nutně být Touch ID v displeji, úplně stačí použít variantu z nového iPadu Air – Touch ID v tlačítku Power. S tím kdyby Apple letos přišel, tak to by byla jedna z nejvyzvihovanějších novinek po boku nového designu.

    Tak zakoupit na alze není zrovna dobrá rada. Par minut po započetí predobjednavek jsem tam objednal a nic. Dnes rano mi od alzy prislo ze bohuzel bude asi az 20.11. Zkuste radeji resellery … iStyle, iWant, iStores nebo treba Mobilpohotovost tam alespon par kusu dostali.

    Musím říct, že použít v článku třikrát po sobě obrat „kalifornský gigant“ je velmi nápadité a neotřelé :-D Po Apple iPhone 12 mini velmi toužím a doufám, že jej kalifornský gigant brzy slevní :-D

celý text

Čtěte více