Zavřít reklamu

V dalším z našich pravidelných seriálů vám postupně představíme nativní aplikace od Applu pro iPhone, iPad, Apple Watch i Mac. Zatímco obsah některých dílů seriálů vám možná bude připadat banální, věříme, že ve většině případů vám přineseme užitečné informace a tipy pro používání nativních Apple aplikací.

Historie

Nativní Zprávy byly představeny spolu s operačním systémem iPhone OS 3.0 v červnu roku 2009, kdy nahradily aplikaci Text. K přejmenování aplikace došlo z důvodu zahájení podpory MMS protokolu, aktualizace přinesla také podporu standardu vCard, podporu kopírování a vkládání nebo třeba možnost smazání více zpráv najednou. V operačním systému iOS 5 přibyla podpora iMessage, ve Zprávách v iOS 6 zase Apple vylepšil synchronizaci mezi jednotlivými zařízeními. Stejně jako všechny ostatní nativní aplikace se i Zprávy dočkaly s příchodem iOS 7 nového vzhledu uživatelského rozhraní, postupně přibyla například možnost nahrání hlasové zprávy za pomoci stisku ikonky mikrofonu, podpora samolepek, efektů ve zprávách, a další dílčí novinky.

Odpovídání na zprávy

S postupem odesílání textových a MMS zpráv přes nativní Zprávy v iOS vás zajisté nemusíme seznamovat. Určitě se ale hodí připomenout, že na zprávy můžete odpovídat buďto v aplikaci samotné, nebo z notifikací na uzamčené obrazovce. V druhém případě stačí pevně stisknout displej iPhonu v místě notifikace a můžete začít psát odpověď, přidat efekty nebo začít nahrávat zvukovou zprávu. Pokud vlastníte iPhone s Face ID a nedaří se vám odpovídat za zprávy z uzamčené obrazovky, spusťte Nastavení -> Face ID a kód -> a v sekci “Povolit přístup při uzamčení” aktivujte položku “Odpovědět zprávou”.

Úprava profilu v iOS 13

S příchodem operačního systému iOS 13 zavedla společnost Apple možnost sdílení fotografie a jména s uživateli, kterým píšete poprvé. Tito lidé tak budou od počátku vědět, s kým si vlastně píší. Jako profilovou fotografii můžete zvolit animoji, memoji, libovolnou fotografii z galerie, nebo žádný obrázek – v tom případě se místo profilového snímku zobrazí vaše iniciály. Svůj profil pro aplikaci Zprávy můžete upravit v aplikaci Zprávy, kde klepnete na tři tečky v pravém horním rohu a zvolíte “Upravit jméno a fotku”, kde můžete také nastavit, s kým bude vaše profilová fotografie sdílena.

Mazání zpráv a notifikace

Zprávu můžete v konverzačním vlákně v aplikaci jednoduše a rychle smazat dlouhým stiskem příslušné bubliny se zprávou -> Další, a klepnutím na ikonku odpadkového koše v levém dolním rohu. Takto můžete také vybrat více položek ke smazání. Pokud chcete smazat celou konverzaci, přejděte na domovskou stránku aplikace Zprávy, posuňte panel s konverzací směrem doleva, zvolte “Smazat” a potvrďte. V Nastavení -> Zprávy -> Ponechat zprávy můžete také nastavit, zda se zprávy z vašeho iPhonu budou automaticky mazat po roce, po 30 dnech, nebo vůbec.

Ve výchozím nastavení se upozornění na příchozí zprávy bude zobrazovat na zamčené obrazovce vašeho iPhonu. Tyto notifikace si ale můžete do velké míry upravit. V Nastavení -> Oznámení vyberte Zprávy a nastavte, jakou podobu budou upozornění na příchozí zprávy mít. Můžete zde notifikace také zcela vypnout, případně nastavit, zda se vám budou náhledy zpráv zobrazovat vždy, při odemčení, nebo vůbec. Upozornění na zprávy můžete také vypnout u jednotlivých kontaktů, a to buďto posunutím panelu se zprávami doleva a klepnutím na „Skrýt upozornění“, nebo po klepnutí na profilovou fotografii daného uživatele, klepnutím na „Informace“ a aktivací položky „Skrýt upozornění“.

Přílohy, efekty a sdílení polohy

Pokud chcete uložit přílohu, kterou jste obdrželi v aplikaci Zprávy, dlouze přílohu stiskněte a klepněte na “Uložit”. Po klepnutí na “Další” pak můžete přílohu jednoduše smazat. Ke zprávám můžete také přidávat různé efekty, a to dlouhým stiskem tlačítka pro odpověď. Pod polem s rozepsanou zprávou najdete panel s aplikacemi, které můžete ve spojení se Zprávami použít – můžete například sdílet své výsledky z různých fitness aplikací, memoji, animoji, obsah z Apple Music a mnoho dalšího. Pokud na tomto panelu klepnete na ikonku App Store, budete moci stahovat různé hry a samolepky pro iMessage. Aplikaci Zprávy můžete využít tak ke sdílení polohy – stačí klepnout na profilovou fotografii adresáta, zvolit “Informace” a poté klepnout na “Odeslat moji současnou polohu”.

.