Zavřít reklamu

„Vaše úložiště je téměř plné.“ Hláška, která uživatele iOS zařízení nikdy zrovna dvakrát nepotěší, a objevuje se tím častěji, pokud mají například jen 16GB iPhone. Existují různé aplikace a postupy, jak si udělat ve svých iPhonech a iPadech volné místo. Jednu možnost představuje aplikace iMyfone Umate, která funguje poměrně efektivně.

iMyfone Umate pro Mac či PC slibuje, že dokáže ušetřit/odstranit až sedm gigabajtů. To zní vcelku sebevědomě, protože to je už na úložiště v iPhonech a iPadech velice slušná porce, a tak mě zajímalo, zda to aplikace skutečně umí. Po absolvování celého „čistícího“ procesu jsem byl mile překvapen.

Celý proces je jednoduchý. Připojíte kabelem iPhone, iPad nebo iPod touch k počítači a iMyfone Umate zařízení sama rozpozná. Pak jedním kliknutím spustíte skenování celého zařízení a po levé straně máte na výběr ze šesti záložek. Home slouží jako rozcestník a v těch dalších záložkách vidíte, kolik se vám již podařilo ušetřit místa.ozcestník do ostatních funkcí. Důležité je to, že vidíte, které možnosti jste již využili a kolik místa na zařízení jste celkem uvolnili.

Volný prostor můžete získat hned v záložce Junk Files, kde se vám zobrazí nežádoucí soubory, jako jsou data z odinstalovaných aplikací, crash logy, cache z fotografií atd. U prvního iPadu mini jsem tu odstranil 86 MB, u iPhonu 5S to bylo jen 10 MB a u primárního iPhonu 6S Plus v 64GB variantě nenašla aplikace iMyfone Umate vůbec nic.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Vše se logicky odvíjí od toho, jak často zařízení dáváte do továrního nastavení či provádíte čistou instalaci systému. Zmíněný iPad mini nebyl několik let přeinstalováván. Významného šetření jsem se dočkal v záložce Temporary Files, tedy dočasných souborů, které v iPhonu nebo iPadu zůstaly například po aktualizaci systému, aplikací apod.

U iPadu mini skenovala aplikace iMyfone Umate celé zařízení téměř půl hodiny, aby následně nalezený zbytečný obsah dalších 40 minut mazala. Ve výsledku bylo smazáno 3,28 GB dat. Trochu problém ovšem nastává v tom, že vám iMyfone Umate neukáže, jaké soubory vlastně našel a jaké následně smazal. Musíte tak věřit aplikaci, že nesmaže něco zásadního. A to není zrovna ideální přístup. Vše ale i po tomto procesu fungovalo.

Třetí záložka je Photos, kde lze pravděpodobně uvolnit nejvíce místa. iMyfone Umate umí zazálohovat vaše fotografie a následně je zkomprimovat a opět odeslat do zařízení. Na začátku máte na výběr dvě možnosti – zálohu a komprimaci fotek, nebo zálohu a následné úplné smazání snímků. Zálohu aplikace provede do složky Compres v adresáři Knihovna > Application Support > imyfone > backup a tato cesta nelze změnit, což není zrovna uživatelsky přívětivé.

Pokud vyberete následnou komprimaci, iMyfone Umate všechny fotografie automaticky zkomprimuje a odešle zpět do zařízení. Při otevření snímků nepoznáte žádný rozdíl, ale doporučujeme si minimálně mimo iPhone nebo iPad ponechat také originály (jako to udělá např. zmíněná záloha) pro pozdější užití. Jestli je ale nepotřebujete mít přímo v zařízení a potřebujete šetřit místo, komprimace obrázků dokáže ušetřit opravdu hodně místa.

 

Šikovná funkce iMyfone Umate je ve vyhledávání velkých souborů. Několikrát se mi například stalo, že jsem si do iPadu nahrál nějaký film a následně jsem na něj zapomněl. Zbytečně pak někdy pátrám po celém systému a hledám ho, abych ho mohl smazat. Aplikace za mě prohledá celé zařízení a následně jen zaškrtnu, jaké soubory chci smazat.

Nakonec iMyfone Umate nabízí rychlou odinstalaci aplikací, která nenabízí nic jiného než klasické odstranění aplikace, které byste normálně provedli v iPhonu nebo iPadu podržením prstu na ikoně a zmáčknutím křížku.

Kdo tak má na svých iOS zařízeních problém s nedostatkem volného místa, může aplikaci iMyfone Umate vyzkoušet a několik megabajtů až gigabajtů místa ušetřit. Nedostatkem je netransparentnost aplikace v odstraňování některých souborů a dat, kdy zkrátka nemáte garantováno, že bude vše správně fungovat, ale při našem testování se z žádným zařízením nic takového nestalo. Důležité je ale také během skenování nebo čištění nevytahovat kabel z počítače nebo iOS zařízení, o data byste totiž v tu chvíli mohli přijít velice pravděpodobně.

iMyfone Umate dokáže vyčistit všechny modely iPhonů od čtyřky až po nejnovější. Naopak u iPadu si poradí se všemi modely kromě prvního a u iPodu Touch pouze se čtvrtou a pátou generací. Aplikaci můžete v plné verzi zakoupit nyní ve slevě za poloviční cenu 20 dolarů (490 korun). Trialová verze slouží opravdu pouze k základnímu seznámení se s aplikací.

Diskuze k článku

    Takže náhrada jednoduchýho „backup / tovární nastavení / restore from backup“, případně fíglu s „půjčením“ hd filmu přes iTunes. Jedinej rozdíl je zaváděcí „pouze“ pětikilo:-)

celý text

Čtěte více