Zavřít reklamu

Apple to v Číně nemá již delší dobu ani trochu lehké. Prodeji iPhonů se zde nedaří a na vývoz zboží z Číny do Spojených států byla uvalená neúměrně vysoká cla, proto se společnost snaží být na Číně co nejméně závislá. Vypadá to ale, že se jí to jen tak nepodaří.

Podobně jako řada dalších společností ve Spojených státech musí i Apple spoléhat na Čínu ve věci dodávání součástek pro obrovské množství jeho produktů. Nápis „Assembled in China“ najdete na široké škále zařízení od iPhonu přes iPad až po Apple Watch či MacBooky nebo doplňky. K prvnímu září vstoupí v platnost cla, určená pro AirPods, Apple Watch či HomePod, nařízení týkající se iPhonu a iPadu začnou platit od poloviny letošního prosince. Apple má jen velmi málo času i možností, co se týče hledání alternativního řešení.

V úvahu připadá buďto zdražení výrobků v zájmu vyrovnání nákladů, spojených s vyššími cly, nebo přesun výroby do zemí mimo Čínu. Výroba AirPods se například podle všeho přesouvá do Vietnamu, v Indii se vyrábějí vybrané modely iPhonů a ve hře je například také Brazílie.

Převážná část výroby však podle všeho zůstává i nadále v Číně. Svědčí o tom mimo jiné i setrvalý růst dodavatelských řetězců Applu. Společnost Foxconn například podle agentury Reuters rozšířila svůj provoz z devatenácti lokací (2015) na působivých 29 (2019). Pegatron počet působišť rozšířil z osmi na dvanáct. Podíl Číny na trhu se specifickými materiály, potřebnými pro výrobu zařízení od Applu, vzrostl během čtyř let ze 44,9 % na 47,6 %. Výrobní partneři Applu ale zároveň investují i do budování poboček mimo území Číny. Foxconn má provozovnu v Brazílii i v Indii, do Indie expanduje také společnost Wistron. Pobočky v Brazílii i Indii jsou ale podle agentury Reuters výrazně menší než jejich čínské protějšky, a nemohou spolehlivě sloužit pro mezinárodní poptávku – zejména kvůli vysokým daním a omezením v obou státech.

Tim Cook v průběhu vyhlašování finančních výsledků společnosti uvedl, že z jeho pohledu je většina Apple produktů vyráběna „prakticky všude“, a jmenoval Spojené státy, Japonsko, Koreu i Čínu. Na téma nákladného exportu z Číny Cook také několikrát promluvil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který je zastáncem výroby ve Spojených státech. Důvod, proč je Apple i nadále výrobně závislý na Číně, Cook prozradil již v roce 2017 v rozhovoru pro Fortune Global Forum. V něm uvedl, že domněnka o volbě Číny z důvodu levné pracovní síly je zcela zcestná. „Čína přestala být zemí levné pracovní síly již před lety,“ uvedl. „Důvodem jsou schopnosti,“ dodal.

Apple china

Zdroj: Apple Insider

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.