Zavřít reklamu

Levná verze iPhone, to je spekulativní hit letošního roku. Na jednu stranu se ozývá, že Apple takový telefon nemá zapotřebí, jiní zase volají, že je to jediná šance společnosti, aby zcela neztratila podíl na světovém mobilním trhu. Apple již několikrát dokázal překvapit a vydal produkty, o kterých mnozí (včetně mne) tvrdili, že nikdy nespatří světlo světa – iPad mini, 4“ iPhone. Netroufám si proto tvrdit, zda je budgetový iPhone jasný krok kupředu nebo zcela zcestná myšlenka.

Spekulovat se dá nad budgetovým iPhone různými způsoby. Už dříve jsem se zamýšlel nad tím, jak by takový telefon, pracovně nazvaný „iPhone mini“, mohl vypadat. Na tuto úvahu bych chtěl navázat a podrobněji se věnovat smyslu takového telefonu pro Apple.

Vstupní brána

iPhone je hlavním vstupním produktem do světa Apple, prohlásil minulý týden Tim Cook. Tato informace není zdaleka nová, pravděpodobně mnoho z vás se k Macu či k iPadu dostalo podobným způsobem. Podobný tahoun byl dříve iPod, éra hudebních přehrávačů však pomalu končí a otěže převzal telefon, který společnost vyrábí.

[do action=“citace“]Mezi telefony by musel existovat ideální vyvážení cena versus funkce.[/do]

Jelikož při více prodaných iPhonech je větší šance na „konverzi“ uživatelů, bylo by pro Apple logické, aby se snažil telefon dostat k co nejvíce lidem. Ne snad že by iPhone nebyl úspěšný, naopak. iPhone 5 je nejrychleji prodávaným telefonním přístrojem všech dob, za první víkend prodejů si ho koupilo přes pět milionů lidí.

Je to mnohdy vysoká pořizovací cena, kvůli které se mnozí rozhodnou pro levnější telefon s Androidem, byť by preferovali spíše jablečné zařízení. Příliš neočekávám, že by Apple snižoval cenu své vlajkové lodi, a dotace operátorů jsou také spíše směšné, alespoň u nás. Představení levnější verze iPhonu by částečně ovlivnilo prodeje dražší verze. Mezi telefony by musel existovat ideální vyvážení cena versus funkce. Levnější iPhone by rozhodně neměl stejně výkonný procesor nebo srovnatelný fotoaparát proti aktuální generaci. Před uživatelem by měla stát jasná volba. Buď utratím více peněz a koupím si nejlepší možný telefon, nebo ušetřím a získám telefon vyšší střední třídy s horší výbavou.

Apple nemá zapotřebí se honit za podílem na trhu, vlastní totiž převážnou část zisků. Více prodaných iPhonů však může přetvořit například ve větší počet prodaných Maců, na kterých má také vysoké marže. Budgetový iPhone by musel být promyšlený dlouhodobý plán, jak vtáhnout uživatele do celého ekosystému Applu, nejen získat větší podíl na trhu.

Dvě paralely

Co se týče levné varianty iPhone, nabízí se paralela s iPadem mini. Když Apple představil první iPad, záhy získal takřka monopolní postavení na trhu a majoritu si drží dodnes. Ostatní výrobci nedokázali konkurovat iPadu za stejných podmínek, neměli propracovanou síť dodavatelů, díky které by klesly výrobní náklady a mohli se tak dostat k zajímavým maržím, pokud by nabízeli tablet za srovnatelné ceny.

Bariéru prolomil až Amazon, který nabídl Kindle Fire – sedmipalcový tablet za výrazně nižší cenu, byť s velice omezenými funkcemi a nabídkou soustředící se výhradně na obsah Amazonu a vlastní obchod s aplikacemi. Společnost na tabletu nevydělala prakticky nic, peníze jí přináší až obsah, který si díky němu uživatelé zakoupí. Tento byznys model je však velice specifický a pro většinu společností neaplikovatelný.

O něco podobného se pokusil Google s tabletem Nexus 7, který společnost prodávala zhruba za výrobní cenu, a jeho úkol byl získat co nejvíce lidí do ekosystému Google a zároveň podpořit prodej tabletů. Jenže několik měsíců na to představil Apple iPad mini a podobným snahám z velké části zatnul tipec. Pro srovnání, zatímco 16GB iPad 2 stál 499 dolarů, Nexus 7 o stejné kapacitě vyšel na polovinu. Nyní však základní iPad mini stojí 329 dolarů, což je jen o 80 USD víc. A zatímco cenový rozdíl je nepatrný, rozdíl v kvalitě zpracování a ekosystému aplikací je propastný.

[do action=“citace“]Budgetový telefon by byl ‚mini‘ verzí vlajkové lodi.[/do]

Zároveň tím Apple pokryl potřebu tabletu s menšími rozměry a hmotností, který je pro mnohé pohodlnější a mobilnější. S mini verzí však Apple nenabídl jen menší rozměry za nižší cenu. Zákazník má zde jasně na výběr – buď si může koupit výkonný iPad 4. generace s Retina displejem, ale za vyšší částku, nebo kompaktnější iPad mini se starším hardwarem, horším fotoaparátem, ale za výrazně nižší cenu.

A pokud hledáte další příklad, kde Apple nabídl produkt zjevně lacinější konstrukce (toto uvádím vzhledem ke spekulacím o plastovém zadním dílu budgetového iPhone) s nižší cenou, které sloužilo jako vstupní brána do světa Applu, stačí si vzpomenout na bílý MacBook. Ten dlouhou dobu existoval bok po boku s hliníkovými MacBooky Pro. Byl populární zejména u studentů, jelikož přišel „jen“ na 999 dolarů. Pravda, bílým MacBookům odzvonilo, jelikož jeho roli nyní zastává 11″ MacBook Air, který aktuálně přijde na stejné peníze.

Údajně uniklé zadní kryty budgetového iPhone, zdroj: NowhereElse.fr

Proč iPhone mini?

Pokud je zde opravdu místo pro budgetový iPhone, ideálním názvem by byl iPhone mini. V první řadě věřím, že by tento telefon neměl 4“ displej jako iPhone 5, ale původní úhlopříčku, tedy 3,5“. Tím by byl budgetový telefon ‚mini‘ verzí vlajkové lodi.

Potom je zde paralela s dalšími „mini“ produkty Applu. Takový Mac mini je vstupním počítačem do světa OS X. Je nejmenší a také cenově nejdostupnější Macem v nabídce. Také má své omezení. Zdaleka není tak výkonný jako ostatní Macy od Applu, ale svou práci pro méně náročné zastane. Dalším již zmíněným produktem je iPad mini.

Nakonec je tu poslední z produktových kategorií Applu, iPod. V roce 2004 byl představen iPod mini, který byl menší a levnější odnoží klasického iPodu s menší kapacitou. Pravda, rok poté byl nahrazen modelem nano, navíc nám teorii trochu kazí iPod shuffle představený na začátku roku 2005, přesto zde alespoň chvíli mini verze, velikostí i názvem, byla.

Shrnutí

„iPhone mini“ či „budgetový iPhone“ rozhodně není zavrženíhodný nápad. Pomohl by dostat iOS do rukou více zákazníků a vtáhnout je tak do ekosystému Apple, z kterého se pak málokdo chce dostat ven (pouze domněnka). Musel by však na to jít chytře, aby zbytečně nekanibalizoval prodeje dražšího iPhone. Jistě, nějaká kanibalizace by tu určitě byla, nicméně Apple by s levnějším telefonem musel cílit zejména zákazníky, kteří by si iPhone za běžnou cenu nekoupili.

[do action=“citace“]Apple většinou nečiní unáhlená rozhodnutí. Činí to, co si myslí, že je správné.[/do]

Fakt je, že Apple v podstatě levnější telefon již nabízí, tedy v podobě starších modelů za nižší cenu. S iPhone mini by patrně zmizela nabídka o dvě generace staršího zařízení a byla nahrazena právě novým levnějším modelem, přičemž střeva telefonu by Apple „recykloval“ v mini verzi.

Lze jen těžko odhadnout, zda Apple tento krok udělá. Jedno je však jisté – udělá ho jen tehdy, když bude mít pocit, že tento krok je to nejlepší, co může udělat. Apple většinou nečiní unáhlená rozhodnutí. Činí to, co si myslí, že je správné. A toto posouzení čeká i iPhone mini, byť patrně už dávno proběhlo.

.