Zavřít reklamu

Macy jsou skvělé počítače, které můžete využít pro práci, studium i pro zábavu. Stejně jako u jakéhokoliv jiného počítače může samozřejmě i u Macu čas od času dojít k problémům. V dnešním článku, který je určen zejména začátečníkům a méně zkušeným uživatelům, si představíme pětici nejčastějších problémů s Macem a jejich řešení.

Mac se nepřipojí k Wi-Fi

Problémy s připojením patří nejen na Macu mezi ty nejméně příjemné. Důvodů, proč se váš Mac nemůže připojit k Wi-Fi síti, může být samozřejmě více. Pokud jste neuspěli se starým dobrým restartem počítače, můžete vyzkoušet odstranění a opětovné připojení vaší bezdrátové sítě. V levém horním rohu obrazovky vašeho Macu klikněte na Apple menu -> Předvolby systému -> Síť. V pravém dolním rohu okna nastavení klikněte na Pokročilé, v sekci Preferované sítě vyberte vaši síť, klikněte na ikonku se znaménkem minus, a poté se zkuste opět připojit. Druhou možností je diagnostika bezdrátové sítě. Stiskem kláves Cmd + mezerník spusťte Spotlight, do textového pole zadejte výraz Diagnostika bezdrátové sítě a poté postupujte podle pokynů na obrazovce.

Aplikace na Mac zamrzávají

Dokonce i na tak skvělých strojích, jakými Macy bezpochyby jsou, může čas od času z různých důvodů dojít k tomu, že daná aplikace zamrzne, nereaguje, a nejde ji ukončit běžným způsobem. V takovém případě vám nezbývá než jiného, než u dané aplikace vynutit její ukončení. Stiskněte klávesy Cmd + Option (Alt) + Escape, a v okně, které se vám zobrazí, vyberte problémovou aplikaci. Poté stačí už jen kliknout na Vynutit ukončení. K oknu s aplikacemi, u kterých je možné vynutit ukončení, se můžete dostat také přes Apple menu.

Mac běží příliš pomalu

Příliš pomalý chod Macu je nepochybně nepříjemnou komplikací, která nikoho nepotěší. Stejně jako u řady jiných problémů i zde mohou být příčiny různé. Prvním a nejjednodušším řešením je restart Macu. Pokud tento krok nezabírá, můžete zkusit uvolnit co nejvíce místa na vašem počítači nebo aktualizovat operační systém. Další zajímavé triky, s jejichž pomocí můžete zrychlit příliš pomalý Mac, najdete na našem sesterském magazínu.

Baterie Macu se příliš rychle vybíjí

Pokud se svým Macem pracujete v režimu na baterii, určitě nemáte zájem o to, aby se váš počítač příliš rychle vybíjel. V případě, že zaznamenáte příliš prudký pokles nabití baterie vašeho Macu, je zapotřebí odhalit viníka. Stiskem kláves Cmd + mezerník spusťte Spotlight a do vyhledávacího pole Spotlightu zadejte výraz „Monitor aktivity“. V horní části okna Monitoru aktivity klikněte na Spotřeba – v tabulce se vám zobrazí největší žrouti energie vašeho počítače. Pro úsporu baterie tak často postačí jen změnit prohlížeč nebo vypnout aplikaci, kterou zrovna nepoužíváte.

Mac se přehřívá

Další nepříjemnou komplikací, se kterou se setkávají někteří majitelé jablečných počítačů, je přílišné přehřívání, které Macu rozhodně neprospívá. Způsobů, jak zchladit Mac, je více. Můžete například umístit Mac do zvýšené polohy tak, aby byla větší část jeho plochy ve styku se vzduchem a nikoliv s jiným povrchem, pohlídejte si ale stabilitu počítače. V současné době jsou na trhu různé stojánky, které nejen zabrání přehřátí vašeho Macu, ale uleví také vaší páteři. Zkuste ulevit i systémovým prostředkům vašeho počítače tím, že ukončíte všechny nepotřebné procesy – využít k tomu můžete například již zmíněný Monitor aktivity.

.