Zavřít reklamu

Nejlevnější iPhone 6 Apple nabízí bez dotací operátorů za 649 dolarů. Větší iPhone 6 Plus je o sto dolarů dražší a pro Apple je to skvělý byznys – 5,5palcový iPhone totiž stojí vyrobit pouze o zhruba 16 dolarů více než menší telefon. Marže kalifornské společnosti s větším modelem rostou.

Cenu součástek a celkového sestavení telefonu spočítala firma IHS, podle které vyjde iPhone 6 se 16GB flash pamětí na 196,10 dolaru. Včetně výdajů na výrobu jako takovou se cena zvýší o čtyři dolary na konečných 200,10 dolaru. iPhone 6 Plus ve stejné kapacitě stojí vyrobit pouze o necelých 16 dolarů více, dohromady s výrobními náklady 215,60 dolaru.

Maximum, na které se dokáže vyšplhat pořizovací a výrobní cena iPhonu 6 Plus, je 263 dolarů. Takový iPhone, tedy se 128GB pamětí, prodává Apple bez kontraktu za 949 dolarů. Pro zákazníka rozdíl mezi 16GB a 128GB pamětí činí 200 dolarů, pro Apple pouze 47 dolarů. Kalifornská společnost tak má na největším modelu zhruba o procento větší marži (70 procent u 128GB verze proti 69 procentům u 16GB verze).

„Zdá se, že politika Applu je nastavena tak, abyste si kupovali modely s vyšší pamětí,“ říká Andrew Rassweiler, analytik IHS vedoucí rozebrání a zkoumání nových iPhonů. Jeden gigabajt flash paměti podle něj Apple vyjde na zhruba 42 centů. Marže u iPhonů 6 a 6 Plus se nicméně nijak zásadně neliší od předchozích modelů 5S/5C.

O procesory se dělí TSMC a Samsung

Nejdražší součástkou je v nových jablečných telefonech displej spolu s dotykovou obrazovkou. Displeje dodávají LG Display a Japan Display, pro iPhone 6 stojí 45 dolarů, pro iPhone 6 Plus 52,5 dolaru. Pro porovnání vyjde 4,7palcový displej jen o čtyři dolary více než o sedm desetin palce menší obrazovka pro iPhone 5S.

Pro ochrannou vrstvu displeje si udržel své výsadní postavení Corning dodávající Applu svůj Gorilla Glass. Podle Rassweilera Apple využívá třetí generaci odolného skla Gorilla Glass 3. Na safír, jak se spekulovalo, Apple u displejů iPhonů z logických důvodů nevsadil.

Procesory A8 přítomné v obou iPhonech si navrhuje sám Apple, nicméně výrobu deleguje ven. Původní zprávy mluvily o tom, že výrobu z většiny přebral po Samsungu tchajwanský výrobce TSMC, ale IHS tvrdí, že TSMC dodává 60 procent čipů a zbytek nadále zůstává v produkci Samsungu. Nový procesor stojí vyrobit o tři dolary více (20 dolarů) než předchozí generace a byť má vyšší výkon, je o třináct procent menší. Za to může i nově použitý 20nanometrový výrobní proces. „Přechod na 20 nanometrů je velice nový a pokrokový. To, že se to Applu povedlo spolu se změnou dodavatelů, je velký krok,“ uvedl Rassweiler.

Novinkou v iPhonech 6 a 6 Plus jsou také NFC čipy určené pro službu Apple Pay. Hlavní NFC čip dodává Applu firma NXP Semiconductors, druhá společnost AMS AG dodává druhý zvaný NFC booster, který zlepšuje dosah a výkon signálu. Rassweiler tvrdí, že čip od AMS ještě v provozu v žádném zařízení neviděl.

Zdroj: Re/code, IHS
Foto: iFixit
.