Zavřít reklamu

Ještě před představením letošní řady iPhone 13 se internetem rychlostí světa prohnaly spekulace, které pojednávaly o možných novinkách příští generace jablečných telefonů. O slovo se totiž přihlásil známý leaker Jon Prosser. Ten sdílel render zařízení iPhone 14 ve verzi Pro Max, které po stránce designu připomínalo starý iPhone 4. Tou nejzajímavější změnou je však bezesporu absence horního výřezu a umístění technologie Face ID pod displej telefonu. Nabízí se ale prostá otázka. Mají podobné úniky, které se zveřejní prakticky rok před představením telefonu, vůbec nějakou váhu, anebo bychom jim neměli věnovat pozornost?

Co o iPhone 14 zatím víme

Než se ještě dostaneme k samotnému tématu, pojďme si ještě v rychlosti zrekapitulovat, co všechno o chystaném iPhonu 14 prozatím víme. Jak jsme již zmínili výše, o zmiňovaný únik se postaral známý leaker Jon Prosser. Podle jeho informací by se měl změnit designu jablečného telefonu do podoby z časů iPhonu 4, přičemž zároveň se očekává odstranění horního výřezu. Po této změně ostatně jablíčkáři volají již několik let. Právě kvůli takzvanému notchi neboli hornímu výřezu je Apple neustále terčem kritiky, a to dokonce i od samotných jablíčkářů. Zatímco konkurence se spoléhá na známý průstřel v displeji, tak v případě telefonů s logem nakousnutého jablka je nutné počítat s výřezem. Pravdou pak je, že ten působí vcelku neesteticky a zbytečně zabírá spoustu místa.

Má to však své opodstatnění. V horním výřezu se totiž mimo přední kamery ukrývají i veškeré potřebné komponenty pro technologii Face ID. Ta zajišťuje co možná největší bezpečnost díky možnosti 3D skenování obličeje, kdy se výsledná maska skládá z více než 30 tisíc bodů. Právě Face ID by mělo být kamenem úrazu, proč doposud nebylo možné notch nikterak zmenšit. Lehká změna přišla až nyní spolu s iPhony 13, které výřez zmenšily o 20 %. Nalejme si však čistého vína – zmiňovaných 20 % je vcelku zanedbatelných.

Mají současné úniky nějakou váhu?

Na otázku, zdali mají současné úniky vlastně nějakou váhu, když nás od představení nové generace iPhone 14 stále dělí prakticky rok, existuje relativně jednoduchá odpověď. Je totiž nutné si uvědomit, že vývoj nového jablečného telefonu není záležitostí roku či méně. Na nových zařízeních se totiž naopak pracuje dlouho dopředu a s vysokou pravděpodobností lze již nyní říci, že někde na stole v Cupertinu leží kompletní nákresy s podobou zmiňovaného iPhonu 14. Není proto úplně nereálné, že by nemohlo k podobnému úniku vůbec dojít.

iPhone 14 render
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Na stranu leakera Jona Prossera se mimo jiné postavil i pravděpodobně nejuznávanější analytik vůbec, Ming-Chi Kuo, který je dle portálu AppleTrack přesný v 74,6 % svých predikcí. Celé situaci ani nepřispívají nedávné kroky ze strany Applu vůči samotným leakerům, kteří vynášejí poměrně důležité informace. Dnes již není žádným tajemstvím, že se cupertinský gigant hodlá s podobnými incidenty bojovat a pro zaměstnance, kteří vynášejí informace, zkrátka nemá místo. V tom navíc funguje překrásná ironie – i tyto informace totiž po jednání Applu unikly mezi veřejnost.

Přinese iPhone 14 kompletní redesign a zbaví se výřezu?

Nabídne tedy skutečně iPhone 14 kompletní redesign, zbaví se výřezu či dokonce dojde k zarovnání zadního fotomodulu spolu s tělem telefonu? Šance na podobnou změnu bezesporu existují a rozhodně nejsou malé. Stále je ale nutné k těmto informacím přistupovat s opatrností. Ostatně finální podobu iPhonu 14 a jeho případné změny zná na 100 % až do představení pouze Apple.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více