Zavřít reklamu

V příštím týdnu nás čeká představení očekávaného iPhonu 13, který by měl přinést řadu zajímavých novinek. S trochou nadsázky ale už nyní můžeme říct, že o chystané generaci jablečných telefonů víme prakticky vše – tedy alespoň o těch největších změnách. Paradoxně se ale největší pozornosti nyní netěší očekávaná „třináctka,“ nýbrž iPhone 14. Za to lze vděčit známému leakerovi, Jonu Prosserovi, který zveřejnil nesmírně zajímavé rendery iPhonů plánovaných na rok 2022.

Když ještě chvíli zůstaneme u iPhonu 13, tak můžeme téměř jistě říct, že jeho design bude prakticky nezměněný (ve srovnání s iPhone 12). Konkrétně se dočká jen lehkých změn v případě horního výřezu a zadního fotomodulu. Naopak ale iPhone 14 pravděpodobně dosavadní vývoj hodí za hlavu a vsadí na zbrusu novou notu – a prozatím to vypadá slibně. Podle dostupných informací se v příštím roce dočkáme kompletního odstranění dlouho kritizovaného horního výřezu, který bude nahrazen průstřelem. Stejně tak zmizí i vystouplé čočky v případě zadního fotoaparátu.

Je libo výřez, anebo průstřel?

Jak jsme již zmínili výše, horní výřez iPhonu čelí obrovské kritice, a to dokonce i z vlastní řad. Apple jej poprvé uvedl v roce 2017 v případě revolučního iPhonu X z relativně smysluplného důvodu. Výřez neboli notch totiž ukrývá takzvanou TrueDepth kameru, ve které se skrývají veškeré potřebné komponenty pro systém Face ID umožňující biometrickou autentizaci prostřednictvím 3D skenu obličeje. V případě první generace horní výřez tolik odpůrců neměl – jablíčkáři si zkrátka pochvalovali povedenou změnu a nad tímto estetickým nedostatkem dokázali mávnout rukou. To se každopádně změnilo s příchodem dalších generací, u kterých jsme se bohužel nedočkali žádného zmenšení. Postupem času tak kritika sílila a dnes je již patrné, že s tímto neduhem musí Apple něco udělat.

Jako první řešení se s vysokou pravděpodobností nabízí iPhone 13. Ten díky zmenšení některých komponentů totiž nabídne o něco užší výřez. Nalejme si ale čistého vína, stačí to? Většině jablíčkářů pravděpodobně ne. Přesně z tohoto důvodu by měl cupertinský gigant časem přejít právě na průstřel, který používají například telefony od konkurence. Jon Prosser navíc není první, kdo podobnou změnu predikuje. Již dříve se na dané téma vyjádřil nejrespektovanější analytik, Ming-Chi Kuo, podle kterého Apple na podobné změně už nějaký ten pátek pracuje. Doposud ale není jisté, zdali průstřel nabídnou všechny modely z dané generace, anebo bude limitován jen pro modely Pro. Kuo k tomuto dodává, že pokud půjde vše hladce a nebudou problémy na straně produkce, tak se této změny dočkají všechny telefony.

Face ID zůstane i nadále

Nadále se nabízí otázka, zdali odstraněním horního výřezu nepřijdeme o oblíbený systém Face ID. V současné chvíli bohužel nikdo nezná přesné informace o funkcionalitě chystaných iPhonů, každopádně očekává se, že zmiňovaný systém zůstane i nadále. Objevují se totiž návrhy o přesunutí potřebných komponent pod displej. O něco podobného se snaží výrobci s přední kamerou již delší dobu, avšak výsledky nejsou (zatím) dostatečně uspokojivé. To by se každopádně nemuselo týkat komponent z TrueDepth kamery, které slouží pro Face ID.

iPhone 14 render

Vystouplý fotoaparát se stane minulostí

V čem nový render iPhonu 14 překvapil, je jeho zadní fotoaparát, který je perfektně vsazen do samotného tělo a nikde tedy nevystupuje. Překvapující je to z prostého důvodu – doposud se totiž objevily informace o tom, že Apple pracuje na podstatně schopnějším a kvalitnějším fotosystému, který si pochopitelně vyžádá více místa (z důvodu větších a schopnějších komponentů). Tento neduh by se dal teoreticky vyřešit zvětšením tloušťky telefonu pro zarovnání se zadním fotoaparátem. Není ale jasné, zdali se něčeho podobného vlastně dočkáme.

iPhone 14 render

Spásou by se v tomto směru mohla stát nová periskopická čočka. Zde ale opět narážíme na určité nesrovnalosti – Ming-Chi Kuo totiž v minulosti řekl, že podobná novinka dorazí nejdříve až v roce 2023, tedy s příchodem iPhonu 15. Nad fotoaparátem tedy stále visí otazníky a na bližší informace si budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat.

Chybí vám design iPhonu 4?

Když se na výše přiložený render podíváme obecně, může nás ihned napadnout, že po stránce designu silně připomíná oblíbený iPhone 4. Zatímco u iPhonu 12 se Apple nechal inspirovat ikonickou „pětkou,“ tak nyní by mohl udělat něco podobného, avšak s ještě starší generací. Tímto tahem by si bezesporu získal přízeň dlouholetých jablíčkářů, kteří si ještě daný model pamatují, případně jej dokonce používali.

Závěrem ještě musíme dodat, že dané rendery byly vytvořeny na základě iPhonu 14 Pro Max. Jon Prosser totiž údajně viděl pouze tento model, konkrétně tedy jeho vzhled. Z tohoto důvodu (nyní) nemůže nabídnout žádné bližší informace ohledně funkcionality zařízení, případně jak bude fungovat například Face ID pod displejem. Přesto se ale jedná o zajímavý pohled do možné budoucnosti. Jak by se vám takovýto iPhone líbil? Uvítali byste jej, anebo by se měl Apple raději vydat jiným směrem?

.