Zavřít reklamu

Jestli je něco, po čem jablíčkáři volají doslova roky, pak je to jednoznačně vylepšení virtuální asistentky Siri. Siri je součástí jablečných operačních systémů již několik let, během nichž se stala jejich neodlučitelnou součástí. Přestože se jedná o poměrně zajímavého pomocníka, který dokáže být nápomocný v mnoha ohledech, tak i přesto má své mouchy a nedokonalosti. Ostatně tím se dostáváme k hlavnímu problému. Siri totiž za svou konkurencí, v podobě Google Assistant či Amazon Alexa, čím dál více zaostává. Stala se tak zároveň terčem kritiky a posměchu.

Jak to ale zatím tak vypadá, Apple se k žádnému zásadnímu vylepšení nemá. Tedy alespoň prozatím. Naopak se již léta mluví o příchodu nových HomePodů. Hned začátkem roku 2023 jsme se dočkali představení HomePodu 2. generace a už nějakou dobu se mluví o potenciálním příchodu kompletně přepracovaného HomePodu se 7″ displejem. Tuto informaci navíc dnes potvrdil jeden z nejpřesnějších analytiků Ming-Chi Kuo, podle nějž dojde k oficiálnímu představení začátkem roku 2024. Jablíčkáři si však kladou zásadní otázku. Proč dává Apple přednost HomePodům, namísto toho, aby konečně vylepšil Siri? Přesně na tohle si nyní společně posvítíme.

Siri ne. Raději HomePod

Když se na celou tuto záležitost podíváme optikou uživatele, pak obdobný krok nemusí dávat úplně smysl. Jaký má význam přinést na trh další HomePod, pokud zásadním nedostatkem je právě Siri, která představuje softwarový nedostatek? Pokud se totiž skutečně dočkáme zmiňovaného modelu se 7″ displejem, lze od něj očekávat, že půjde stále o velmi podobný produkt, který ale poklade primární důraz na správu chytré domácnosti. Ačkoliv někomu může takovéto zařízení nesmírně pomoct, stále je otázkou, zda by nebylo lepší věnovat pozornost jablečné virtuální asistentce. V očích Applu je však situace diametrálně odlišná.

Zatímco jablíčkáři by rádi viděli lepší Siri, což by se dotklo prakticky všech jejich Apple zařízení, od iPhonů, přes Apple Watch, až po HomePody, pro Apple je lepší vsadit na opačnou strategii, respektive tedy na tu, kterou momentálně používá. Prosby uživatelů totiž nejsou vždy tím nejlepším pro firmu jako takovou. Pokud gigant z Cupertina představí zbrusu nový HomePod, který by měl dle současných úniků a spekulací patřičně vynikat, je víceméně jasné, že to pro Apple představuje další tržby z prodeje. Pokud pomineme náklady a další s tím spojené výdaje, je dost možné, že by novinka mohla vygenerovat slušný zisk. Naopak zásadní vylepšení Siri nemůže nic takového přinést. Alespoň ne z krátkodobého hlediska.

Jak ostatně někteří přímo upozorňují, přání uživatelů se nemusí vždy shodovat s požadavky akcionářů, což může přesně v tomto ohledu hrát poměrně zásadní roli. Jak už jsme totiž uvedli výše, nový produkt může z krátkodobého hlediska přinést množství peněz, obzvláště tedy v případě, kdy se jedná o naprostou novinku. Apple je pak společnost jako každá jiná – firma podnikající za účelem zisku, který je pořád primárním atributem a celkově i tahounem.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.