Zavřít reklamu

Nejdříve jsme se dočkali nových MacBooků Pro a Macu mini, o den později představil Apple formou tiskové zprávy i HomePod 2. generace. Ano, je pravda, že přináší jistá vylepšení, je to ale opravdu to, na co jsme dva roky čekali? 

Původní HomePod představil Apple v roce 2017, prodávat se ale začal až z kraje roku 2018. Jeho výroba, a tedy i prodej, skončil 12. března 2021. V portfoliu HomePodů tak byl od té doby jen a pouze jeden model HomePodu mini, který společnost představila v roce 2020. Nyní, tedy v roce 2023 a tedy téměř po dvou letech od ukončení původního HomePodu zde máme jeho nástupce a vzhledem k jeho novinkám je mírné rozčarování značně na místě.

HomePodu 2 specifikace ve zkratce:  

 • 4palcový vysokofrekvenční basový woofer  
 • Soustava pěti výškových reproduktorů, každý s vlastním neodymovým magnetem  
 • Interní nízkofrekvenční kalibrační mikrofon pro automatickou korekci basů  
 • Soustava čtyř mikrofonů pro Siri 
 • Pokročilý výpočetní zvuk se systémovým snímáním pro ladění v reálném čase  
 • Snímání místnosti  
 • Prostorový zvuk s Dolby Atmos pro hudbu a video  
 • Multiroom audio s AirPlay  
 • Možnost Stereo párování  
 • 802.11n Wi-Fi 
 • Bluetooth 5.0 
 • Senzor teploty a vlhkosti 

Pokud se budeme bavit o posunu kvality reprodukce, je asi nesporné, že novinka bude hrát ve všech ohledech lépe. Ve finále jsme se ale nedočkali žádné vyloženě technické novinky, která by reproduktor posouvala tam, kam jsme si možná mnozí přáli. Ano, bude hrát skvěle, ano, přináší lepší integraci chytré domácnosti, ale to je pořád jen to, bez čeho by nemělo smysl jej vlastně vydávat. To že pak Apple redesignoval horní plochu po vzoru HomePodu mini je vlastně jediné, podle čeho poznáte, že se jedná o druhou generaci.

Umí sice snímat místnost tak, aby podal maximálně kvalitní zážitek z poslechu, ale neobsahuje žádné senzory, kterými bychom jej mohli ovládat na dálku. Zároveň nemá žádný Smart Connector, skrze který bychom k němu připojili třeba iPad. Kdybychom mluvili terminologií Applu, označili bychom jej vlastně jen jako HomePod SE, který přináší nové technologie ve starém těle bez jakékoli přidané hodnoty.

Škoda je na tom ta, že jsme na toto čekali dva roky. Škoda je to i z toho ohledu, že se takový produkt nedá jinak než kritizovat. Apple zde možná až zbytečně tlačí na pilu s ohledem na kvalitu reprodukce zvuku, kterou ale běžný uživatel neocení. Budu-li mluvit čistě za sebe, tak já rozhodně ne, protože nemám hudební sluch, trpím tinnitem a nějaké dunivé basy mě rozhodně nijak neohromují. Otázkou je, jestli takové zařízení audiofily vůbec osloví.

Nejasná budoucnost domácnosti Applu 

Neházejme ale flintu do žita, protože se možná ještě něčeho zajímavého přece jen dočkáme, i když asi ne tak, jak jsme čekali. Doufali jsme totiž v all-in-one zařízení, tedy HomePod spolu s Apple TV, ale podle posledních informací pracuje Apple spíše na jednotlivých zařízení, jako je low-endový iPad, který bude vlastně jen chytrým displejem s možností ovládání chytré domácnosti a vyřizování FaceTime hovorů. Pokud je to pravda, tak nám ale pořád chybí jeho připojení k HomePodu 2, který by byl jeho dockovací stanicí.

Nezbývá nám než doufat, že Apple ví, co dělá. Ostatně HomePod 2 ani HomePod mini nejsou u nás oficiálně dostupné, protože nám pořád chybí česká Siri. Ve finále nás tak ani ta vysoká cena novinky nemusí nijak tankovat. Kdo žil bez HomePodu do teď, zvládne to i dál, a kdo jej nutně potřebuje, jistě se spokojí jen s verzí mini.

HomePod mini koupíte například zde

.