Zavřít reklamu

Přes víkend obletěly svět poměrně zajímavé informace o tom, že se Apple chystá u iPhonů 16 Pro pozměnit vzhled jejich zadních fotomodulů, přičemž leaker, který s informací přišel jako první, rovnou ukázal i možnou novou podobu. Zda se svou předpovědí vzhledu fotomodulu trefil či nikoliv sice ukáže až září a oficiální představení novinek, nicméně možná ještě zajímavější než to, jak bude foťák řady 16 Pro vypadat, je to, co vlastně Apple ke změně přimělo. Přeci jen, v minulosti jsme byli zvyklí na to, že větší designové změny šly zpravidla ruku v ruce se změnami na úrovni hardwaru, jenž vedly k výraznému foťáku jako takového. To se ale tentokrát pravděpodobně tak úplně čekat nedá. 

Ptáte-li se, proč tomu tak je, odpověď je relativně jednoduchá. V kuloárech se totiž začíná čím dál tím víc nahlas šuškat, že k redesignu foťáku iPhonu 16 Pro se Apple uchýlil zkrátka jen proto, že jej k tomu přiměl redesign foťáku základního iPhonu 16. Ten totiž změní uspořádání objektivů z úhlopříčného na vertikální, s čímž přijde ruku v ruce předělání čtvercového zadního výstupku na vertikálně orientovaný ovál. Apple sice mohl jít i cestou návratu ke vzhledu fotomodulu z iPhonů 12, avšak to zřejmě právě vzhledem k tomu, že by se designově opakoval a tím pádem do jisté míry přiznal špatný úsudek s fotomodulem řady 13, 14 a 15 nepřipadá v úvahu. 

A právě poměrně razantní redesign foťáku iPhonu 16 je velmi pravděpodobně pro Apple impulzem k tomu, aby určitým způsobem zahýbal i s designem foťáku iPhonů 16 Pro. To proto, že Pro řada je pro něj vlajková a nemůže si u ní tak úplně dovolit – byť pohledově – zůstat druhým rokem na tomtéž, zatímco levnější iPhony 16 by se vizuálně změnily. A co si budeme povídat, pro mnoho jablíčkářů je vzhled jejich telefonů alfou a omegou při výběru, takže redesign fotoaparátu může být ve výsledku i hnacím motorem pro prodeje, jelikož se bude opět jednat o něco nového, doposud neokoukaného a tedy vcelku lákavého. Bohužel je však třeba jedním dechem dodat, že pokud je redesign nasazen skutečně primárně kvůli tomu, aby řada 16 Pro držela krok se základními iPhony 16, nedá se úplně očekávat vyloženě skokový upgrade fotoaparátů. Respektive, zcela určitě se foťák iPhonu 16 Pro zlepší, ale velmi pravděpodobně to nebude tím, že se u této modelové řady rozhodně Apple nasadit jiný typ zadního fotomodulu. 

.