Zavřít reklamu

Jestli jste zkoukli nové iPhoto 09 pro organizování fotek pro operační systém Leopard, tak v těch několika novinkách jste si nemohli nevšimnout využití geotaggingu (označení místa, kde byla fotka vyfocena). Možná jste si řekli, perfektní věc na dovolenou, ale iPhone je na focení slabý a můj foťák GPS chip nemá. Nový digitál si kvůli tomu kupovat nebudu a dělat to manuálně? Pff.. příliš práce..

Pokud ale máte v kapse Váš iPhone, tak o manuálním geotaggingu ani nemusíte přemýšlet. Pokud totiž zvolíte ty správné prográmky, tak si můžete geotagy do fotek doplnit později, například až když přijedete z dovolené.

Prvním důležitým krokem, který mnoho usnadní, je správně nastavit datum a čas v iPhone i digitálním fotoaparátu a také nezapomenout nastavit správné časové pásmo. Pokud tento krok zanedbáme, tak by nám pozdější práci komplikovalo přemýšlení a nastavování rozdílu časů.

Poté nám nic nebrání začít fotit. Abychom k našim fotkám později mohli dodat geotagy, tak si musíme koupit aplikaci na iPhone, která umí sledovat naší polohu a data exportuje do GPX. Jako jednu z nejlepších na tuto práci jsem si vybral aplikaci Trails.

V aplikaci si můžete zakládat zápisy na sledování polohy jak je jen libo. Při přidávání si nastavíte název a popis a poté Vám již nebrání nic v tom, abyste zmáčkli tlačítko na nahrávání polohy. Aplikace poté podle Vašeho nastavení zaznamenává body, kde jste se nacházeli. V nastavení naleznete několik profilů jako například běhání, chození či jízda autem. Zde je již přednastaveno, jak často a s jakou přesností je nutné zaznamenávat polohu. To si samozřejmě ale můžete upravit i podle sebe.

Samozřejmě aplikace docela ždímá baterku iPhone a tak je možné si například v době oběda či ve chvíli, kdy neplánujete fotit (nebo fotíte jen v jedné budově), vypnout nahrávání polohy a iPhone tak ulehčit. Není problém poté v nahrávání pokračovat tam kde jste skončili. Také se samozřejmě doporučuje vypnout 3G, wi-fi a zkrátka vše co v dané chvíli nepotřebujeme.

Tím se dostávám k největšímu problému, který se ani tolik netýká Trails, jako spíše iPhone samotného. Apple nenechá běžet žádnou aplikaci na pozadí, tudíž když vypnete displej, tak se aplikace zastaví. Je tedy nutné pro používání aplikace nastavit autolock na „never“ a snížit co nejvíce jas. Malá vychytávka ale existuje. Pokud si totiž pustíte v iPhone přehrávači nějakou hudbu, tak aplikace zůstane běžet i po vypnutí displeje!

Nahranou cestu je poté možné si zobrazit na mapě přímo v aplikaci Trails díky Google Maps, je možné si ji vyexportovat na stránky EveryTrail.com nebo si ji právě poslat emailem v souboru .GPX, což pro naše účely využijeme nejčastěji.

Trails toho umí ještě mnohem více. Můžete si naimportovat například nějakou trasu na poznávání cizího města a na mapě si můžete kontrolovat, jestli jdete dobře. Také se dozvíte, kolik jste nachodili či naběhali kilometrů, jak dlouho to trvalo a při jaké průměrné rychlosti.

Trails na iPhone se stále velice intezivně vyvíjí a svojí investice pouhých $2.99 nebudete v žádném případě litovat. Předpokládám, že se v budoucnu objeví spousta dalších funkcí. A to vůbec nemluvím o super rychlé podpoře, kdy sami můžete navrhnout nějaké další vlastnosti.

[xrr rating=4.5/5 label=“Hodnocení Jablíčkáře“]

Teď již tedy máme nafocené fotky, vyexportovaný záznam našich cest v souboru s příponou GPX, ale jak to teď nejlépe spojit? V následující části se budu zabývat programem mně nejbližším, který funguje pod operačním systémem MacOS. Ale existují samozřejmě i varianty pro operační systém Windows, o kterých se zmiňuji na konci článku.

Já jsem si vybral aplikaci HoudahGeo, která právě slouží k doplnění geotag údajů do EXIF fotek. EXIF je specifikace pro formát metadat pro digitální fotky, ve kterém se právě takovéto údaje ukládají. Práce s programem je naprosto snadná a zvládne ji opravdu každý.

V programu si vyberete fotky jednotlivě nebo si vezmete celý adresář, to je zcela na Vás. V dalším kroku se rozhodnete, jak svoje fotky budete geotagovat. Máte na výběr ze 4 možností – vybrat si umístění manuálně na mapě, vybrat si polohu v Google Earth (i s nadmořskou výškou), použít GPS přístroj jako je například Garmin nebo si načtete polohu ze souboru. Právě poslední možnost vybereme my, kdy si načteme náš GPX soubor z iPhone aplikace Trails.

Pokud jsme měli správně nastavený datum a čas včetně časového pásma v iPhone i v digitálním fotoaparátu, tak hned po načtení tohoto GPX souboru budeme mit připravené fotky i s geotagy. Teď již stačí fotky uložit či případně je můžete i exportovat do Google Earth, do KML souboru nebo na službu Flickr. V tomto programu si tedy velice rychle ve 3 krocích otagujete své fotky, což je vynikající.

HoudahGeo podporuje iPhoto, Aperture 2 i Adobe Lightroom a oproti svým konkurentům také podporuje různé formáty, krom JPEG umí i TIFF či RAW formáty. Velkou výhodou tohoto programu je i možná korekce časů.

HoudahGeo si můžete vyzkoušet na stránkách houdahSoftware, kdy získáte plně funkční kopii, která je omezena pouze tím, že je možné najednou exportovat pouhých 5 fotek. Jedna licence stojí $30, ale HoudahGeo si můžete koupit i ve studentské licenci za pouhých $15! Pokud Vás zajímá tento software trošku více, tak doporučuji zhlédnou velice dobře udělaný screencast.

[xrr rating=4.5/5 label=“Hodnocení Jablíčkáře“]

Pokud hledáte spíše software na operační systém, tak doporučuji se kouknout například na NDWGeoTag či spíše na program GeoSetter. Někdy v budoucnu se samozřejmě zkusím podívat i na konkurenty HoudahGeo pro Mac.

SOUTĚŽ O VOLNÉ KOPIE

Tak jako už je na 14205.w5.wedos.net skoro zvykem, i dnes Vám přináším soutěž. Tentokrát je možnost vyhrát dvě kopie iPhone aplikace Trails a krom toho je možnost vyhrát i aplikaci HoudahGeo na Mac!

Nebudu Vás obtěžovat žádnou soutěžní otázkou, ale do fóra stačí napsat, že se chcete účastnit soutěže! Budu ale daleko radši, pokud zde napíšete své zkušenosti s geotaggingem fotek či případně nějaké komentáře, které ostatním uživatelům pomohou v oblasti geo aplikací. Klidně i tip na nějakou jinou aplikaci než je Trails či HoudahGeo!

Soutěž ukončím v pátek 16. ledna 2009 v 23:59. A pokud nemáte zájem o Mac aplikaci, tak to prosím napište do komentářů, ať dám šanci těm, co by tento skvělý prográmek využili!

.