Zavřít reklamu

Od iPhonu 6S, který byl představen v roce 2015, drží Apple u fotoaparátů svých telefonů 12MPx rozlišení jejich kamer. Už v dubnu letošního roku však Ming-Chi Kuo uváděl, že příští rok můžeme v iPhonu 14 očekávat 48MPx fotoaparát. Toto tvrzení nyní potvrzuje i analytik Jeff Pu. Bude to ale posun k lepšímu? 

Známý analytik společnosti Apple Ming-Chi Kuo přinesl na jaře na základě informací z dodavatelského řetězce Applu řadu předpovědí, co by měly budoucí iPhony 14 přinést za novinky. Jednou z informací bylo právě i to, že by měly dostat 48MPx fotoaparát, tedy alespoň v případě modelů Pro, konkrétně tedy iPhonu 14 Pro a iPhonu 14 Pro Max. Protože se Kuo ale nevyjadřoval k jednotlivým objektivům, je možné, že by zde Apple razil cestu ostatních výrobců – hlavní ultraširokoúhlý objektiv by tedy dostal oněch 48 MPx, ultraširokoúhlý a teleobjektiv by zůstaly na 12 MPx.

Toto nyní víceméně potvrdil i analytik Jeff Pu. Jenže pokud má Kuo podle webu Apple Track 75,9% úspěšnost svých předpovědí, kterých oficiální cestou učinil již 195, Jeff Pu má ve svých 13 zprávách úspěšnost jen z 62,5 %. Pu nicméně uvedl, že dva Pro modely budou vybaveny třemi objektivy, z nichž bude mít právě širokoúhlý 48 MPx a zbývající stávajících 12 MPx. Otázkou ale zůstává, jak si Apple s navýšením megapixelů poradí, protože ve finále to nemusí být žádná výhra.

Více „mega“ neznamená lepší fotky 

Je to známé už od konkurence, která uvádí horentní počty MPx, přičemž výsledek je vlastně jiný, nižší. V počtu megapixelů totiž více neznamená lépe. Je tomu z toho důvodu, že i když může více MPx znamenat více detailů, pokud jsou ty na stejně velikém snímači, výsledná fotografie trpí šumem, protože každý pixel je prostě menší.

Na stejně velkém širokoúhlém snímači, který má teď iPhone 13 Pro, je nyní 12 MPx, v případě 48 MPx by ale každý pixel musel být čtyřikrát menší. Výhoda je prakticky jen v digitálním přiblížení, kterým získáte více informací z detailu scény. Výrobci však běžně dělají to, že slučují pixely do jednoho, čemuž se říká pixel binning. Kdyby tedy iPhone 14 přinesl 48 MPx na stejně velkém snímači, a slučoval by takto 4 pixely do jednoho, výsledkem by pořád byla 12MPx fotografie. 

Apple dosud ignoroval megapixelové války a místo toho se zaměřil na zvětšování pixelů, aby poskytoval nejlepší možné snímky za slabého osvětlení. Šel tedy cestou kvality nad kvantitou. Slučování pixelů jde ale samozřejmě povolit, nebo zakázat. Umí to např. i Samsung Galaxy S21 Ultra se svým 108MPx fotoaparátem. Standardně fotí se slučováním pixelů, ale pokud chcete, pořídí i 108MPx fotografii.

Apple by na to mohl s jeho iPhony 14 Pro jít tak, že by záleželo, jaké na scéně panují podmínky. Automatika by pak vysoudila, že pokud je světla dostatek, bude fotografie 48MPx, bude-li šero, bude výsledek počítán se sloučením pixelů a tedy jen 12MPx. Prakticky by mohl dosáhnout toho nejlepšího z obou světů. Je ale také otázkou, zda zase dokáže zvětšit samotný snímač, aby byl součet čtyř větší, než je nyní jeden (který má velikost 1,9 µm).

50 MPx udává trend 

Pokud se podíváte na žebříček DXOMark hodnotící nejlepší fotomobily, tak mu vévodí Huawei P50 Pro, který disponuje 50MPx hlavním fotoaparátem, který ve výsledku pořizuje 12,5MPx snímky. Doprovozen je dokonce 64MPx teleobjektivem, který ve výsledku dělá 16MPx snímky. Druhým je Xiaomi Mi 11 Ultra a třetím Huawei Mate 40 Pro+, kdy oba mají také 50MPx hlavní fotoaparát.

Na čtvrtém místě jsou poté přítomny právě iPhony 13 Pro a 13 Pro Max, které od lídra dělí 7 bodů. 50MPx má i následující Huawei Mate 40 Pro nebo Google Pixel 6 Pro. Jak je vidět, 50 MPx je tedy aktuálním trendem. Oproti tomu 108 MPx se Samsungu příliš nevyplatilo, protože Galaxy S21 Ultra je až 26., přičemž jej předběhly i iPhony 13 nebo ostatně předchůdce z jeho vlastní stáje v podobě modelu S20 Ultra. 

.