Zavřít reklamu

Úterní večer měl patřit iPadům a nakonec se na ně po Mavericks, MacBoocích Pro a Macu Pro skutečně dostalo. Z hlediska vnitřností a novinek v obou iPadech, velkém i malém, Apple potvrdil předchozí spekulace a tedy nepřekvapil. Nakonec si ale přeci jen jednu nečekanou zprávu připravil – velký iPad se nově jmenuje iPad Air. Co to znamená?

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Sjednocení produktové řady

V první řadě jistě vyvstane myšlenka, že Apple diverzifikuje svou další produktovou řadu, ovšem u iPadu toto tvrzení není příliš přesné. Nyní je sice v nabídce iPad Air, iPad mini a iPad 2, ovšem iPad 2 tu s námi patrně již dlouho nebude. Zpět tedy k iPadu Air.

Apple měl hned několik důvodů, proč iPad 4. generace proměnit, respektive ho povýšit na iPad Air. Už iPad 2, potažmo iPad 3 a iPad 4, byl velice tenký. V Cupertinu se s tím však nespokojili a v úterý ukázali ještě tenčí tablet, který je se 7,5 milimetry nejtenčím zařízením svého druhu na světě. Proto tu přídomek Air – po vzoru tenkého MacBooku Air – sedí.

Dalším velice dobrým argumentem, proč přišel iPad Air, je vyhnutí se neustále narůstající cifře v názvu produktů. U některých produktů Apple číselné označení nikdy nepoužíval (MacBooky), u některých naopak ještě na jiný název nepřišel (iPhony) a u iPadů to měl vyřešené napůl. iPad mini (nyní označovaný jako iPad mini s Retina displejem) dosud doplňoval iPad 4 (oficiálně označovaný jako iPad 4. generace) a osobně mi přijde smysluplnější, když vedle sebe stojí iPad Air a iPad mini než iPad 5 a iPad mini. Jedná se zkrátka o sjednocení názvů v rámci produktové řady.

Přiblížení obou modelů

Sjednocování, lépe řečeno přibližování se však u iPadů nekonalo jen u názvů. Oba modely, větší i menší iPad, jsou si totiž nyní podobnější více než kdy dřív (třebaže menší iPad je na trhu pochopitelně teprve rok). Když se loni objevil první iPad mini, stal se okamžitě hitem, ačkoliv o něm někteří pochybovali, a chtě nechtě, velký iPad byl poněkud upozaděn.

iPad mini byl mobilnější, výrazně lehčí a mnoho uživatelů kvůli němu dokonce udělalo ten kompromis, že ho zvolili na úkor absence Retina displeje, velikost obrazovky stranou. Apple to jistě zpozoroval, a proto letos udělal všechno pro to, aby se stal velký iPad stejně atraktivní jako jeho menší bratříček. Proto má iPad Air o více než 40 procent menší okraje kolem displeje, proto je iPad Air výrazně lehčí a proto je iPad Air výrazně kompaktnější, byť si stále zachoval velký 9,7palcový displej. Zevnějškem se nicméně věrně přiblížil iPadu mini.

Pro uživatele teď bude mnohem složitější se rozhodnout, zda pořídit větší či menší jablečný tablet, pochopitelně v tom pozitivním slova smyslu. Vnitřnosti nyní mají oba iPady stejné, rozdíl je tedy jen ve velikosti displeje (pokud nepočítáme hustotu pixelů, která je větší u iPadu mini), a to je dobrá zpráva pro Apple. Atraktivita obou modelů se totiž vyrovnala a větší iPad Air, na němž má kalifornská společnost mnohem vyšší marže, by se měl prodávat lépe než jeho předchůdci, respektive stejně dobře jako iPad mini.

Zda je tato prognóza správná, ukáže až čas, ovšem rozhodovat se víceméně jen na základě velikosti displeje a neřešit další podrobnosti, je dobré jak pro zákazníka, tak pro Apple z hlediska rozdělení příjmů z jednotlivých modelů.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Polomrtvý iPad 2

Vedle nového iPadu Air a iPadu mini s Retina displejem Apple poměrně překvapivě ponechal ve své nabídce také iPad 2. Ještě překvapivější je pak fakt, že ho ponechal v nabídce (nabízí jen 16GB verzi) za stejnou cenu, jako se nyní prodává iPad mini s Retina displejem. Za stejnou cenu tak nyní lze pořídit zbrusu nový iPad mini nabitý nejnovějšími technologiemi a dva a půl roku starý iPad 2 s procesorem, který není starší o jednu, ale hned o dvě generace. Žádný soudný člověk si tak v tuto chvíli dle mého názoru iPad 2 koupit nemůže.

Důvod, proč Apple iPad 2 ve svém portfóliu nadále alespoň v základní verzi ponechal, je patrně jednoduchý. Tablet z roku 2011 je totiž velice oblíbeným produktem ve školách a dalších institucích, kterým Apple dopřává v rámci svých programů akční ceny, a tak je následně cena akceptovatelná.

Nedokáži si však představit, že by přišel do obchodu běžný uživatel, a žádal iPad 2. Zařízení bez Retina displeje a s 30pinovým konektorem, když si za stejné peníze může pořídit mnohem lepší a výkonnější stroj. Proto má iPad 2 před sebou pravděpodobně maximálně jeden rok života a poté se odebere na zaslouženou dovolenou.

Potenciál pro iPad Pro?

Vzhledem k tomu, že Apple pojmenoval nový iPad stejně, jako již má pojmenovaný jeden z MacBooků, vyvstává možná otázka, zda se vedle iPadu Air může právě po vzoru MacBooků (ač tam to šlo obráceně) objevit v budoucnu také iPad Pro, pokud pro tuto chvíli dáme iPad mini stranou.

Apple tu jistě takovou možnost ještě více diverzifikovat produktovou řadu iPadů má, ovšem je otázkou, co by mohl v takovém iPadu Pro nabídnout. V současné chvíli jsou totiž oba současné modely napěchované nejnovější technologií a iPad Pro by nemohl z hlediska výkonu a komponentů přijít s ničím výrazně novým a revolučním.

Situace by však byla jiná, kdyby se Apple rozhodl vyplnit přání některých analytiků a představil by iPad s ještě větší úhlopříčkou než současných 9,7 palce. Ať už to v současné chvíli dává smysl, nebo ne, iPad mini zprvu také všichni odepisovali a nakonec se ho prodaly desítky milionů.

Diskuze k článku

  Ohledne jmena: Myslim ze jeden z duvodu bylo ciste prakticky odlisit the New iPad a iPad… Vemte si ze by ho pojmenovali the New iPad (5. generace) a prisel zakaznik do obchodu s tim ze chce cover na jeho novej iPad. Prodavac by vubec netusil a mohl by mu dat spatny.

  Oni ani iPad 3 nepomenovali New iPad, bol to proste new iPad (nový iPad). Asi sa chceli zbaviť číslovania a prejsť na podobný systém ako pri Macoch (late 2013 a podobne), ale zjavne sa prerátali. Zaujímavé čo si počnú o rok – iPad Air 2 (6. generácia), iPad Air (late 2014)?

  Ve clanku chybne oznacujete ipad 4. Generace jako jeho oficialni nazev. Ten byl (je) iPad s Retina displejem ( ano, i kdyz jim disponovala i 3. Generace( jejiz oficialni nazev byl New iPad), coz u nemala zakazniku zpusobovalo chaos)

  Podla mna bude aj Pro niekedy… a teraz fakt neviem ktorý si mám kupiť, lebo cena menšieho je logicky menšia, a či mi za to stojí ten velký (vždy som tužil po velkom) je teraz otázne :) chcem si ich porovnať v novembri a sa natrvalo rozhodnem :D

  Viem že je to tu troška odveci, ale je to najnovší článok, tak preto to píšem sem. Nenapísali by ste prosím vás článok ako spraviť čistu inštaláciu OS X Mavericks?

  Taky máte v Mavericks v Safari 7.0 problém se 170% (mám core 2 duo) vytížením CPU u některých webů? Stává se mi to hlavně na idnesu; načtu libovolnou stránku a vyskočí to na 100 – 170 %. Několikrát mi idnes dokonce zamrzl, Safari jsem musel vypnout přes Monitor aktivity.

  Konecne iPad o kterem vazne uvazuji. Ja jsem zrovna z tech uzivatelu, kteri radeji vetsi dislej. iPad 2 je jiz jednou nohou v hrobe, iPad mini pro me ‚prilis mini‘. Cena noveho Airu je vice nez fajn. Takze asi uz jen cekat na Jeziska :)

  „Už iPad 2, potažmo iPad 3 a iPad 4, byl velice tenký. V Cupertinu se s tím však nespokojili a v úterý ukázali ještě tenčí tablet, který je se 7,5 milimetry nejtenčím zařízením svého druhu na světě.“.. Pán redaktor, moja xperia tablet Z má hrúbku 6,9 mm, čo vy na to? Jedine že by nebola „zařízením svého druhu“ :))

celý text

Čtěte více