Zavřít reklamu

Světu mobilních operačních systémů kralují pevnou rukou jen dva systémy, konkrétně pak iOS a Android. Druhý jmenovaný sice ten první z hlediska uživatelské základny díky podpoře mnohem většího množství telefonů nechává de facto od prvopočátku za sebou, nicméně v obou případech se bavíme o platformách se stovkami milionů uživatelů. I přesto se však čas od času objeví v nejrůznějších diskuzních fórech či komentářích příspěvky typu „už by někdo měl udělat nový OS, kterým to těm dvěma natře“ či „až dorazí nový OS, bude vše jinak“. Přitom není těžké říci, že pravděpodobnost vstupu nového, skutečně silného operačního systému na mobilní telefony, který by stávající dvojici doplnil, se rovná takřka nule. 

Vstupu nového OS do nynějšího rybníčku je víceméně nemožný hned z několika důvodů. Tím prvním je fakt, že aby byl daný systém životaschopný, z logiky věci by se muselo podařit jeho tvůrci dostat jej na co největší množství telefonů, čímž by jednak posílil jeho uživatelskou základnu (nebo by možná bylo spíše lepší říci založil) a jednak oslabil konkurenci. Aby se tak však stalo, musel by přijít jeho tvůrce s něčím, co by výrobce smartphonů přimělo přejít ze stávajícího řešení na to jeho. Nebavíme se přitom jen o penězích, ale i o různých softwarových řešeních a tak podobně. Háček je však v tom, že všechny tyto procesy jsou u Androidu a iOS nastavované roky a tudíž jsou logicky tyto systémy v tomto směru právě o tyto roky před jakoukoliv konkurencí. Jen stěží si proto lze představit, že by teď mohlo vzniknout něco na zelené louce a bylo to pro výrobce smartphonů atraktivní. 

Dalším obrovským háčkem pro nový operační systém je celkové načasování vstupu. Ne všude sice platí, že ujetý vlak nelze dohonit, ale ve světě operačních systémů tomu tak chtě nechtě je. Jak Android, tak iOS se nejenže vyvíjí jakožto celek, ale postupem času na něj přibývají například a aplikace z dílny vývojářů třetích stran, díky čemuž si tak lze do obou systémů v současnosti nainstalovat stovky tisíc různých softwarů. To ale samozřejmě zbrusu nový systém nabídnout nejenže nemůže na začátku, ale dost možná to nezvládne nabídnout ani po letech provozu. Ostatně, vzpomeňme si na Windows Phone, který zanikl právě kvůli tomu, že nebyl pro uživatele a vývojáře atraktivní, kdy jedni očekávali aplikace a ti druzí pak zase uživatelskou základnu. A věřte mi, že vím, o čem mluvím. Mezi uživatele Windows Phone jsem patřil také a přestože jsem systém tohoto telefonu miloval a i dnes bych se o něm nebál hovořit jako o nadčasovém, z hlediska aplikací třetích stran se jednalo o peklo. Pamatuji si, jako by to bylo včera, když jsem potají kamarádům s Androidy záviděl, co vše si mohou na telefon stáhnout a já nikoliv. Tehdy byla éra hry Pou či Subway Surfers, o čemž jsem si mohl nechat zdát. Totéž pak šlo říci třeba i o „bublinkovém“ chatu v Messengeru, kdy se jednotlivé chaty minimalizovaly do bublinek a šlo je aktivovat jednoduše na popředí jakékoliv aplikace. Zcela upřímně ale musím říci, že vzhledem k tomu, jaké uživatelské základny mají Android a iOS a jakou měl Windows Phone se zpětně nedivím, že jej vývojáři přehlíželi. 

Vymyslet důvodů, proč je vznik nového OS pro mobily, by šlo zřejmě ještě spoustu, ale pro náš článek nám bude stačit už jen jeden a tím je uživatelský komfort. Ano, Android i iOS obsahují některé věci, které lidem lezou na nervy, ale dá se říci, že pokud někomu něco v jednom systému vadí, může přejít na druhý a ten mu dá to, co chce. Jinými slovy, jak Android, tak iOS jsou extrémně komplexními systémy cílícími na neméně extrémní masy uživatelů, kteří jsou s nimi spokojeni natolik, že si prakticky nelze představit to, že by je mohlo v tuto chvíli něco ve velkém přimět k přechodu na zbrusu nový operační systém. Proč? Protože jim na těch nynějších zkrátka nic nechybí a když už, už to mohli řešit přechodem na druhý, v současnosti dostupný systém. Zkrátka a dobře, dveře do světa mobilních operačních systémů jsou v současnosti zavřeny a nebál bych se říci, že do budoucna tomu nebude jinak. Jedinou možností, jak dostat do tohoto světa nový OS, je dočkat se v něm určitého velkého třesku, který si něco takového vyžádá. Ten by však musel být spuštěn buď nějakým obřím softwarovým průšvihem, nebo revolučním hardwarem, který bude nový OS přímo vyžadovat k co nejlepšímu zážitku. Zda se tak stane či nikoliv je ale ve hvězdách. 

.