Zavřít reklamu
iWant

Uživatelé jsou iPhonům stále věrnější. Z iOS na Android přechází čím dál méně uživatelů

iWant

Není to tak dávno, co Tim Cook s hrdostí prezentoval, jak velké množství uživatelů přešlo z Androidu k iOS. Zároveň prohlásil, že právě tito „switcheři“ jsou jednou z významných hnacích sil prodejů iPhonů. Nedávný čtvrtletní průzkum ale ukázal, že Androidu jsou uživatelé podstatně věrnější. Jak z daného průzkumu vychází Apple?

Podle nejnovějšího dotazníku Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) činila loajalita uživatelů vůči iOS úctyhodných 89 %. Jedná se o údaj za období od letošního července do září. Loajalita za stejné období u uživatelů Androidu činila 92 %. CIRP ve svém kvartálním dotazníku vyzpovídala pětistovku účastníků, loajálnost měřila podle procenta uživatelů, kteří při změně telefonu v uplynulém roce zůstali věrni svému operačnímu systému.

Věrnost uživatelů operačnímu systému Android se v letech 2016 až 2018 pohybovala mezi 89 % a 92 %, zatímco u iOS to bylo ve stejném období 85 % – 89 %. Nejnovější výsledky představují skvělý úspěch u obou platforem, které si na rostoucím trhu se smartphony dokáží najít svou cílovou skupinu. Mike Levin z CIRP uvedl, že loajalita u obou platforem stoupla za poslední dva roky na dosud nevídanou úroveň. O posledních třech letech lze podle Levina tvrdit, že zhruba 90 % uživatelů ve Spojených státech zůstává při koupi nového smartphou věrno stejnému operačnímu systému.

Zdroj: CIRP

Apple se v několika posledních kvartálech začal více soustředit na uživatele, kteří by k Applu přešli z Andoridu. Podle červnové analýzy CIRP necelých 20 % nových uživatelů iPhonů přešlo ke cupertinské společnosti právě z Androidu, spousta lidí ale také přechod k Applu teprve zvažovala, přičemž jejich vstupním zařízením do jablečného ekosystému byly méně nákladné modely jako iPhone SE.

Spoluzakladatel CIRP Josh Lowitz připomíná, že mnozí analytici předpovídali nárůst přechodu z Androidu na iOS. To je podle něj sice pochopitelně možné, půjde ale spíše o běh na delší trať. „Tyto analýzy se základají na průzkumech toho, co mají spotřebitelé v plánu, což je – jak dobře víme – vysoce subjektivní záležitost,“ podotýká. Android se podle Mika Levina sice může pochlubit vyšší mírou loajality, Applu se ale podařilo výrazně zúžit počáteční mezeru mezi oběma platformami. Oba rivalové tedy podle Levina dosáhli stejné, velmi vysoké míry loajality.

Zdroj: AppleInsider