Zavřít reklamu

Pokud sledujete dění ve světě Applu, potažmo pokud sledujete náš magazín, a zároveň se zajímáte také o možnosti oprav jablečných zařízení, tak vám zajisté neunikla „kauza“ spojená s nejnovějšími iPhony 13 (Pro). V případě, že by se vám podařilo zničit displej nejnovější vlajkové lodě od Applu, tak byste jej v současné chvíli museli nechat opravit v autorizovaném servisu – tedy pokud byste chtěli zachovat funkční Face ID. Pokud byste se totiž rozhodli pro výměnu displeje iPhonu 13 (Pro) v domácích podmínkách, tak vám Face ID přestane fungovat.

Krátká rekapitulace o skvělých zprávách

O výše zmíněné „kauze“ jsme informovali už několikrát a postupně vám přinášíme další různé novinky, které se o ní na internetu objevují. Pár týdnů po zveřejnění prvních informací bylo zjištěno, že přece jenom je možné displej iPhonů 13 (Pro) v domácích podmínkách vyměnit – je ale nutné být sběhlý v mikropájení. Pro zachování funkčnosti Face ID totiž bylo nutné přepájet řídící čip z původního displeje na nový, což je nesmírně složitý proces, který obyčejný opravář nezvládne. Na Apple se po celou tu dobu valila kritika ze všech stran, největší samozřejmě od samotných opravářů. Když už to vypadalo, že kalifornský gigant svůj „názor“ nezmění a domácí opravy displejů u iPhonů 13 (Pro) se zachováním funkčního Face ID nepovolí, tak se na portálu The Verge objevila zpráva, ve které jsme se dozvěděli o opaku.

Vypadá to tedy, že nakonec má tato zbytečná kauza šťastný konec, jelikož podle Applu je nefunkčnost Face ID po domácké výměně displeje u iPhone 13 (Pro) pouhopouhou chybou, která bude zanedlouho opravena v některé další verzi iOS. Je ale zřejmé, že se jen tak o ledajakou chybu nejednalo, protože kdyby ano, tak by ji Apple zajisté co nejdříve opravil. Prostě se společnost musela rozhodnout, zdali zmíněnou domácí opravu povolí, či nikoliv. Pro opraváře se tedy jedná o naprosto parádní zprávu, jelikož si mohou být jistí, že minimálně další rok budou schopni fungovat a opravami se i nadále živit. Nutno však zmínit, že po výměně displeje v neautorizovaném servisu či v domácích podmínkách se samozřejmě bude na iPhonu zobrazovat zpráva, která vás o informuje o tom, že byl displej vyměněn – stejně jako v případě iPhonů 11 a 12.

Proč je výměna displeje iPhonu 13 (Pro) jednodušší než kdykoliv dřív?

Tato dobrá zpráva je po bližším prozkoumání ještě lepší – svým způsobem lze říct, že jsme se dostali z extrému do extrému. Zatímco ještě pár dnů zpátky byla výměna displeje iPhonu 13 (Pro) nejsložitější v historii, tak nyní, potažmo po budoucím opravení výše zmíněné „chyby“, se stává vůbec nejjednodušší v historii, a to hned ze dvou důvodů. Primárně je nutné zmínit, že až po iPhone 12 (Pro) nebylo při výměně displeje možné zaměnit senzor přiblížení (proximity sensor), společně s dalšími součástmi horního flex kabelu. Tyto součásti byly spárované s Face ID, tudíž pokud jste při výměně displeje nevyužili původní senzor přiblížení a další součástí horního flex kabelu, tak Face ID přestalo fungovat. To se u iPhonů 13 (Pro) mění a nově tedy nevadí, pokud využijete nepůvodní horní flex kabel displeje. Druhým důvodem je, že se Applu u nejnovější vlajkové lodě podařilo spojit displej a digitizér do jednoho kabelu. Díky tomu není při výměně nutné odpojit zvlášť dva flex kabely displeje, ale pouze jeden.

Takto se projevuje nefunkční Face ID:

Face id nefunčkní

Rozhodnete-li se pro výměnu displeje u iPhonu 13 (Pro), tak stačí, abyste se dostali dovnitř, následně odtáhli několik šroubků, sundali kovové krytky a odpojili baterii. U starších iPhonů by pak bylo nutné odpojit většinou tři flex kabely, každopádně jak už bylo zmíněno výše, tak u iPhonů 13 (Pro) se odpojují flex kabely pouze dva – první slouží pro připojení displeje a druhý k připojení horního flex kabelu se senzorem přiblížení a mikrofonem. Na náhradní displej není nutné přesouvat horní flex kabel displeje, tudíž nový displej stačí vzít, zapojit a vrátit vše do původního stavu. Samozřejmě ale pro provedení takto jednoduché výměny musí náhradní displej horním flex kabelem disponovat. U některých náhradních displejů není horní flex kabel součástí, tudíž je nutné, abyste jej přesunuli z původního displeje. A pokud by se vám podařilo horní flex kabel zničit, tak prostě stačí koupit nový a vyměnit jej, a to se zachováním funkčního Face ID. Nyní už nám tak nezbývá nic jiného než doufat, že Apple dodrží své slovo, a že se odstranění zmíněné „chyby“ dočkáme co nejdříve, a nikoliv za několik týdnů či měsíců.

.