Zavřít reklamu

Po představení iPhonů 13 bylo zjištěno, že Apple jim blokuje opravu displeje provedenou třetí stranou tím, že na takových zařízeních deaktivuje Face ID. Je tomu z důvodu spárování displeje s mikrokontrolérem na konkrétní jednotce iPhonu. Společnost za to byla vystavena četné kritice, a proto nyní otáčí. 

Nefunkční Face ID na iPhonech 13 vznikne při výměně displeje tak, že ten není znovu spárován s mikrokontrolérem, na což nemají neautorizované servisy potřebné nástroje. Protože ale výměna obrazovky patří mezi nejčastější opravy, a Face ID je přece jen důležitou funkcí, ozvala se proti tomu oprávněná vlna nevole. Společnost tímto totiž jen uměle navyšuje nároky na servis. Jako řešení párování mikrokontrolérů se totiž nabízelo čip odpájet a znovu ho na náhradní jednotku připájet. Že to bylo extrémně pracné, asi není třeba zmiňovat.

Po všech kritikách však Apple potvrdil magazínu The Verge, že přijde s aktualizací softwaru, která zajistí, že Face ID bude i nadále fungovat na těch jednotkách iPhonů 13, jejichž displej bude opraven z nezávislého servisu třetí strany. Apple sice neupřesnil, kdy aktualizaci softwaru vydá, ale dá se předpokládat, že tomu bude s iOS 15.2. Mnohým tak prakticky stačí jen počkat.

Nová doba? 

Jedná se tedy samozřejmě o dobrou zprávu, která ušetří mnohým uživatelům a servisním technikům hodně starostí a práce. Je poměrně zajímavé vidět, že Apple na kauzu reaguje, a to navíc kladně. Tato společnost totiž nepatří zrovna k těm, která by podobné nářky nějak řešila. Jak můžeme ale poslední dobou sledovat, možná se uvnitř společnosti něco skutečně mění. Poté, co si uživatelé stěžovali na funkcionalitu makra u iPhonů 13 Pro, přidal Apple do nastavení zařízení možnost změnu objektivu vypnout.

Pokud se pak podíváme na MacBooky Pro, tak byla společnost od roku 2016 kritizována za nasazení jen USB-C konektorů v šasi zařízení. Letos jsme se ale dočkali rozšíření portů na HDMI, čtečku karet a vrátilo se nám i MagSafe nabíjení. Baterie MacBooků Pro také už není lepená k šasi, a je tak lépe vyměnitelná. Jsou to tedy poměrně zajímavé indicie směřující k tomu, že se možná Apple mění. Možná to také souvisí s ekologií a prodlužování životnosti jednotlivých produktů.

Na druhou stranu zde pořád máme problémy po výměně baterie v iPhonech, které stále i tak neukazují kondici baterie. Přitom by Apple toto mohl vyřešit úplně stejně, jako v případě Face ID a vyměněného displeje.  

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více