Zavřít reklamu

Systém biometrické autentizace Face ID je tady s námi už přes 4 roky. V roce 2017 si totiž zažil svůj debut v případě revolučního iPhonu X, který nejen že změnil tělo a displej, ale zároveň se také dočkal zcela nové metody autentizace, která v tomto případě nahradila ikonickou čtečku otisků prstů Face ID. Apple navíc systém postupně vylepšuje, kdy především dbá na jeho celkové zrychlení. Jak by se však Face ID mohlo obecně posunout vpřed? O možných směrech nám mohou více prozradit dostupné patenty.

Jednou z nejlepších vlastností celého systému bezesporu je, že se postupně učí a dokáže tak skvěle reagovat na změny vzhledu uživatele. Přesně díky tomu se zároveň zpřesňuje Face ID jako takové při každodenní používání. Jeden z patentů by tuto vlastnost mohl povznést na zcela novou úroveň. Konkrétně je řeč o tom, že by se systém mohl postupně učit o sebemenších detailech ve tváři, díky čemuž by s pomocí neuronových sítí a strojového učení dokázal bezpečně a spolehlivě provádět autentizace i v případech, kdy není viditelný celý obličej a Face ID tak schází určité instrukce pro plné ověření.

Face ID

Další patent pak navrhuje potenciální řešení na současné problémy. Až do roku 2020 sklízelo Face ID převeliký úspěch – vše zkrátka fungovalo rychle, bezpečně a spolehlivě, což jablíčkáři nesmírně oceňovali a na dřívější Touch ID pak prakticky i zapomněli. Zlom ale přišel spolu s globální pandemií onemocnění covid-19, kvůli které jsme museli začít nosit roušky. A právě v tomto spočívá celý problém. Systém kvůli roušce, která zakrývá většinu obličeje, nemůže fungovat. Tento problém má dvě teoretická řešení. Tím první je, že by se systém učil hledal určité orientační body v případě, kdy máme i nemáme nasazenou roušku, z čeho by se snažil vytvořit co možná nejpřesnější předlohu pro následnou autentizaci. Druhé řešení pak nabízí další patent, díky kterému by Face ID mohlo skenovat i podobu žilek pod viditelnou částí obličeje, což by mohlo přispět k přesnějším výsledkům.

Dočkáme se podobných změn?

V závěru se ještě nabízí otázka, zdali se podobných změn vůbec někdy dočkáme. U technologických gigantů je totiž zcela běžné, že si nechávají zaregistrovat kvanta nejrůznějších patentů, které však následně nikdy nespatří světlo světa. Apple v tomto směru samozřejmě není výjimkou. Co nám však dosavadní informace s jistotou prozrazují, je fakt, že práce na Face ID jsou v plném proudu, a že gigant přemýšlí nad možnými vylepšeními. O možné implementaci některých novinek však prozatím nejsou žádné informace.

.