Zavřít reklamu

Jako jeden z největších benefitů jablečných telefonů se uvádí jejich výkon. Vše samozřejmě tkví v použitém čipu. Zatímco konkurence se v drtivé většině případů spoléhá na modely od Qualcommu (s označením Snapdragon), Apple pro své iPhony naopak používá vlastní řešení s označením A-Series, které si přímo sám vyvíjí. Na první pohled se tedy může zdát, že je cupertinský gigant ve vývoji čipů o něco napřed. To ale není tak úplně jednoznačné. Naopak do karet hraje Applu mnohem více faktorů, díky čemuž jeho telefony v otázce výkonu přímo excelují ve srovnání se svou konkurencí.

Na druhou stranu je ale nutné uvést vše na pravou míru. To, že může mít iPhone v některém z ohledů navrch ještě neznamená, že jsou konkurenční telefony s Androidem potažmo nepoužitelné. Dnešní vlajkové lodě totiž disponují excelentním výkonem, díky čemuž si poradí prakticky s jakoukoliv úlohou. Minimální rozdíly jdou akorát pozorovat při benchmarkových testech nebo detailních testováních. Při běžném používání ale rozdíly mezi iPhony a konkurencí prakticky nenajdeme – telefony z obou kategorií si dnes už dokážou poradit s ledasčím. Argument, že je například podle portálu Geekbench iPhone 13 Pro výkonnější než Samsung Galaxy S22 Ultra, je proto poněkud lichý.

Klíč ke skvělému výkonu

Nějaké rozdíly mezi jablečnými a konkurenčními čipsety najdeme již při pohledu na technické specifikace. Například Apple využívá větší množství cache paměti, což může mít znatelný dopad i na celkový výkon. Jedná se totiž o druh sice malé, ale extrémě rychlé paměti, která poskytuje vysokorychlostní přenos k procesoru. Stejně tak se například v oblasti grafického výkonu iPhony spoléhají na Metal API technologii, která je skvěle optimalizovaná pro zmiňované čipy A-Series. Díky tomu je vykreslování her a grafického obsahu podstatně rychlejší a plynulejší. To jsou ale jen technické rozdíly, které sice mohou hrát důležitou roli, ale na druhou stranu nemusí. Ten pravý klíč totiž spočívá v něčem trošku odlišném.

I když můžete disponovat tím nejlepším hardwarem na světě, tak to ještě neznamená, že je vaše zařízení skutečně nejvýkonnější. Nesmírně důležitou roli v tomto hraje takzvaná optimalizace softwaru vůči hardwaru. A právě v tomto má Apple obrovskou výhodu oproti své konkurenci, z čehož ostatně i vyplývá jeho dominance v tomto ohledu. Jelikož si cupertinský gigant sám navrhuje své čipy i operační systémy, tak je schopen je vzájemně co možná nejlépe optimalizovat a zajistit tak jejich bezchybný chod. Ostatně právě proto jsou iPhony na papíře podstatně slabší než třeba i konkurenční telefony střední třídy, jejíchž cena může být klidně i dvojnásobně nižší. Podle IT expertů se jedná o poměrně inovativní způsob zajišťující perfektní výsledky.

Čipset Samsung Exynos 2200
I Samsung vyvíjí své vlastní čipy s označením Exynos Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Naopak konkurence pak čipsety odebírá od svých dodavatelů (například od Qualcommu), přičemž ani nestojí za vývojem samotného operačního systému. Například Android vyvíjí Google. Zajistit v takovém případě co možná nejlepší optimalizaci tak není úplně jednoduché a výrobci se častokrát snaží tento neduh zachránit navýšením různých specifikací – primárně tedy operační paměti. Nepřímo o tom vypovídají i kroky Googlu. Ten se u svého telefonu Pixel 6 poprvé spolehl na zcela vlastní čip Tensor, díky čemuž si dokázal podstatně přilepšit v otázce optimalizace a i celkového navýšení výkonu.

iPhony můžete zakoupit například zde

Diskuze k článku

    V době vydání iPhone vede v rychlosti o něco, než konkurenční vlajková loď, ale jak stárnou a používají se, tak iPhone zůstává stejně rychlý zatímco konkurenční vlajková loď zpomaluje.

    Toto už ale dávno neplatí. Mám doma viac starých vlajok, najstaršia je S6 edge. Stále funguje výborne. To isté S8 a Note 10. A to im dávam riadne zabrať.

    Samsung se už seká při nákupu :) :) . Nikdy více . Telefony možná nadupané ale ten systém je katastrofa . A to nebudu mluvit o aktualizacích .

    Kupuji si jediné Google pixel a žádný problém… Pokud si koupíte telefon od tvůrce systému, jako to dělá Google nebo Apple tak to to vždy jiné, že pokud je to produkt třetí strany s koupeným systémem… V tom je celé kouzlo vy jablečný honimiri 😀

    Tak to je blbost tech co to kupujou, iphony nestačí výkonem a kapacitou RAM na nic seriozniho, krome hudby a videa, tam je ale nizsi napr. požadavek na kvalitu přenosu dat, při navigaci napr. iphone neskutecne zpomaluje. Je to na hraní, ne na práci.

celý text

Čtěte více