Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Známe vítěze prestižního ocenění Apple Design Awards

Každým rokem krátce po ukončení vývojářské konference WWDC dochází k vyhlašování vítězů prestižního ocenění Apple Design Awards. Zde můžeme vidět ty nejlepší tvůrce z nejlepších, kteří pracují na různorodých aplikacích. V této soutěži se hodnotí návrh, inovace, celková vynalézavost a technický posun. Dnešním dnem jsme se dočkali vyhlášení osmi vítězů, kteří podle Ron Okamota, který je viceprezidentem Applu, inspirují nejen vývojáře v jablečné komunitě, ale rovnou celou společnost jako takovou.

apple-design-awards-2020
Zdroj: Apple

A kdo tedy vůbec vyhrál? Prestižní cenu získali Bergen Co. s populární aplikací pro úpravu fotek a videí Darkroom, iorama.studio s aplikací pro tvorbu animací Looom, vývojáři CAD aplikace Shapr3D, aplikace pro zápis not StaffPad, studio Simogo and Annapurna Interactive s hrou Sayonara Wild Hearts, studio thatgamecompany s hrou Sky: Children of the Light, programátor Philipp Stollenmayer s hrou Song of Bloom a studio The Game Band and Snowman s hrou Where Cards Fall. Podle slov kalifornského giganta bylo za posledních 20 let oceněno více než 250 vývojářů.

Apple Silicon konečně v rukou vývojářů

Minulý týden jsme se dočkali představení obrovské novinky. Apple nám totiž při příležitosti úvodní Keynote WWDC 2020 sdělil, že se chystá přejít na své vlastní čipy, které budou pohánět jablečné počítače. Tímto krokem se Apple stane kompletně nezávislým na Intelu, jež mu procesory doposud dodává. Jelikož ale dochází ke kompletní změně architektury, musí se tomu přizpůsobit i samotní vývojáři a předělat své aplikace. Z tohoto důvodu se Apple rozhodl pro zřízení takzvaného Developer Transition Kitu (DTK), což je vlastně Mac mini osazený čipem A12Z, který můžeme znát z nejnovějšího iPadu Pro, a 16GB operační pamětí.

Mac Mini Developer Transition Kit
Zdroj: Twitter

Zápůjčka samozřejmě není zdarma. Vývojář za tuto možnost musí zaplatit 500 dolarů (téměř 12 tisíc korun), díky čemuž ale také získá nepřetržitou podporu ze strany kalifornského giganta. Na Twitteru můžeme vidět, že některým šťastlivcům již DTK přišel a tak se mohou rovnou vrhnout na vývoj. Na tweety se můžete podívat zde, zde, zde a zde. Je samozřejmě jasné, že na nějaké bližší informace o čipu od vývojářů můžeme rovnou zapomenout. Součástí zápůjčky totiž také byla smlouva o mlčenlivosti.

Známe výkon čipu A12Z v Macu mini

Ještě výše jsme se zmiňovali o tom, že se bližších informací o Developer Transition Kitu nedočkáme. Ačkoliv vývojáři souhlasili se skutečně tvrdou smlouvou o mlčenlivosti, která jim přímo zakazuje provádět benchmarkové testy, očividně jim to nedalo a my tak máme k dispozici první data. Na pravděpodobně nejpopulárnější internetové stránce v tomto oboru, kterou je bezesporu Geekbench, se totiž objevují první testy, které odkazují na Mac mini s čipem A12Z. A jak si tedy vedl?

Geekbench Apple A12Z
Zdroj: Geekbench

Podle výše přiloženého snímku je jasné, že je výkon doslova mizerný. Pro příklad si můžeme uvést iPad Pro, který pohání stejný čip. Ten v benchmarku získal při testu na jedno jádro 1 118 bodů a při testu všech jader 4 625 bodů. Proč tedy DTK dosahuje tak žalostných výsledků? Je nutné si uvědomit, že vůbec pro samotné spuštění testové aplikace muselo dojít k její kompilaci pomocí softwaru Rosetta 2, což si samozřejmě samo o sobě ukousne obrovskou část výkonu. Když se navíc podíváme do levé části, vidíme zmínku o pouze čtyřech jádrech. Tady něco nesedí. Čip A12Z má totiž jader osm – čtyři výkonná a čtyři úsporná. V tomto směru se dá usoudit, že Rosetta 2 použila pouze výkonná jádra a ta úsporná odložila stranou. Další rozdíl oproti čipu z iPadu Pro se nachází v taktovací frekvenci. A12Z z jablečného tabletu totiž běží na 2,5 GHz, zatímco v případě Macu mini je podtaktován na 2,4 GHz.

Doposud zveřejněná data jsou bezesporu chabá a v řadě jablíčkářů mohou vyvolávat strach spolu s řadou otázek. Vydal se Apple správným směrem? Dokáže svými čipy dohnat výkon Intelu? Zde bychom vás rádi uklidnili. Je třeba vzít v potaz hned několik rozhodujících faktorů. Stále se jedná pouze o testovací kusy, pomocí kterých mají vývojáři pouze portovat své aplikace. Jde totiž pouze o vývojářský nástroj, kdy navíc nebyl využit plný výkon, k čemuž ani není určen. Odhadovat, jak se bude dařit prvním prodávaným Macům s procesory Apple Silicon, je stále ještě brzy. Rozhodně se ale máme na co těšit.

.