Zavřít reklamu

V jablečných operačních systémech najdete nativní aplikaci Mapy neboli Apple Maps, která za svou konkurencí poměrně zaostává. Ačkoliv se Apple snaží tuto appku postupně vylepšovat, není v tom úplně nejrychlejší a na kvality konkurenčních map od Googlu nebo tuzemského Seznamu zkrátka nedosahuje. Jednou z funkcí, která by jablečné řešení mohla trošku posunout kupředu, je Look Around, která má fungovat jako konkurence pro Street View (Google) a Panorama (Mapy.cz). Je v tom ale háček. Apple nemá z globálního měřítka prakticky nic zmapované, kvůli čemuž si tuto vychytávku u nás zkrátka neužijeme. Kdy se tohle změní?

Plamen naděje na změnu vzplál vloni v červnu, kdy byly v Česku zahlédnuty automobily Applu určené právě pro sběr potřebných dat. Od té chvíle už ale uběhla určitá doba a stále není jasné, kdy ke spuštění této funkce vlastně dojde, ani jak je na tom cupertinský gigant z hlediska sběru dat obecně. V tomto směru by nám mohla být nápomocná známá data o implementaci Look Around ve světě, která jsou samozřejmě veřejně dostupná a lze je snadno dohledat. A jak to tak vypadá, nějaký ten pátek si holt ještě počkáme.

Look Around v Česku

Jak už jsme zmínili výše, sběr dat v našich končinách odstartoval zhruba před začátkem loňského léta. Tehdy bylo vozidlo Applu zahlédnuto v Českých Budějovicích, podle čehož lze usoudit, že by měl Apple zmapovat přinejmenším nejvýznamnější, potažmo krajská města naší republiky. Samotná funkce Look Around navíc není ani tolik stará. K jejímu prvnímu oficiálnímu odhalení totiž teprve v červnu 2019, kdy ji Apple prezentoval jakožto součást nově představeného operačního systému iOS 13. Funkce má ale od začátku problémy, a to právě s pokrytím. Zatímco například konkurenční Street View od Googlu pokrývá drtivou většinu Spojených států, Look Around je funkční jen v některých oblastech a celkově tak pokrývá mizivé procento z celkové rozlohy USA.

Podle dostupných informací začal Apple se sběrem dat již v roce 2015. Když se nad tím zamyslíme, tak primárním cílem jablečné společnosti je samozřejmě pokrýt svou domovinu, respektive Spojené státy americké. A když se na to podíváme s vědomím této informace, tak můžeme vidět, že Look Around znatelně zaostává. Jestliže gigantovi zabral sběr dat pro základní americké oblasti (například Kalifornii) 4 roky, tak je dost pravděpodobné, že v případě Česka se celý proces ještě o něco prodlouží. Z tohoto důvodu si tak dost možná na funkci ještě nějaký ten čas počkáme.

Look Around v Apple Maps

Zprovozněním funkce to nekončí

Bohužel funkce jako Look Around, Street View či Panorama si žádají péči o po svém zprovoznění. Zatímco Google a Mapy.cz neustále projíždějí naši republiku a pořizují nové snímky, díky čemuž mohou nabídnout co možná nejvěrnější zážitek, je otázkou, jak se k tomuto úkolu postaví Apple. Malá země jako Česká republika pro Apple samozřejmě není tak zajímavá, kvůli čemuž visí otazníky nejen nad spuštěním funkce jako takové, ale i nad její následnou údržbou. Uvítali byste toto jablečné řešení, anebo radši preferujete nástroje od konkurence?

.