Zavřít reklamu

V aktuální nabídce jablečných telefonů nalezneme hned čtveřici iPhonů, které lze ještě rozdělit na základní a „profesionální“ modely. Ačkoliv mezi dvěma zmiňovanými kategoriemi nalezneme řadu rozdílů, například v displeji nebo výdrži baterie, zajímavou odlišnost můžeme zpozorovat u zadních fotomodulů. Zatímco „Pročka“ nabízejí širokoúhlou a ultraširokoúhlou čočku, která je ještě doplněna teleobjektivem, základní modely disponují „pouze“ duální fotosoustavou složenou z širokoúhlého a ultraširokoúhlého objektivu. Proč ale například místo ultrawide fotoaparátu Apple nevsadí na teleobjektiv?

Historie objektivů iPhonů

Když se podíváme trošku do historie jablečných telefonů a zaměříme se na první iPhony, které nabízely duální fotoaparát, zjistíme zajímavou věc. Vůbec poprvé se této změny dočkal iPhone 7 Plus se svým širokoúhlým fotoaparátem a teleobjektivem. V tomto trendu pak Apple pokračoval až do časů iPhonu XS. Lehce z této řady vykročil pouze iPhone XR, který disponoval jen jedinou (širokoúhlou) čočkou. Všechny modely ale jinak nabízely zmiňované duo. Zásadní změna přišla až s příchodem řady iPhone 11. Ta se poprvé rozdělila na základní modely a modely Pro, přičemž přesně v tomto okamžiku cupertinský gigant přešel na zmiňovanou strategii, kterou razí dodnes.

Pravdou však je, že Apple svou původní strategii prakticky nezměnil, jen ji lehce poupravil. Zmiňované starší telefony jako iPhone 7 Plus nebo iPhone XS totiž byly tím nejlepším své doby, díky čemuž si u nich teoreticky můžeme domyslet označení Pro – tehdy gigant však nevydával několik iPhonů a je proto logické, proč na tento způsob značení přešel až posléze.

iPhone 13 Jablíčkář
Zadní fotomoduly iPhonu 13 (Pro)

Proč základní iPhony mají ultraširokoúhlý objektiv

Ačkoliv je teleobjektiv poměrně slušným nástrojem, tak i přesto je dodnes limitován jen pro ty nejlepší jablečné telefony. Přitom s sebou přináší řadu zajímavých benefitů v podobě optického přiblížení, díky čemuž výsledný snímek vypadá, jako byste stáli přímo u foceného objektu. Na druhé straně tady pak máme ultraširokoúhlý objektiv, který funguje prakticky úplně obráceně – namísto přiblížení celou scénu oddálí. Do záběru se vám tak vleze podstatně více obrazu, což se může hodit v nejrůznějších situacích. Tato čočka je hlavně podstatně oblíbenější než teleobjektiv, což platí nejen u iPhonů, ale prakticky v celém odvětví.

Z tohoto hlediska je pak vcelku pochopitelné, proč základní iPhony nabízejí pouze jednu doplňující čočku. Aby cupertinský gigant dokázal snížit náklady na tyto modely, tak vsází jen na duální fotoaparát, u kterého dává větší smysl kombinace širokoúhlého a ultraširokoúhlého objektivu.

.