Zavřít reklamu

Jsou dny 13“ MacBooku sečteny? S největší pravděpodobností ano. On totiž v aktuálním portfoliu společnosti nedává moc smysl už nyní, natož až Apple představí 15“ MacBook Air. Má ale smysl jej ještě upgradovat, nebo definitivně zaříznout? Jako ideální se jeví ta druhá varianta. Proč ale? 

Když se podíváme na portfolio MacBooku Pro nyní, tak už zde jeho 13“ verze příliš smysl nedává. Je tomu především kvůli skvělému M2 MacBooku Air. Vezměte si, že zaplatíte o 2 tisíce více a máte o 0,3 palců menší displej, jen 720p kameru, o 2 jádra více GPU a především starý design, který Apple představil v roce 2015. Ano, ke zde Touch Bar, ten ale nemusí oslovit každého (těch odlišností je samozřejmě o něco více).

15“ MacBook Air jako zabiják základního MacBooku Pro 

Když Apple prodává ještě M1 MacBook Air, dává to smysl. Jedná se totiž o vstupní zařízení do světa laptopů Applu, které má příjemnou cenovku a pořád dostatečný výkon na základní práce. To, že má starý design, je mu možné také dost dobře odpustit právě proto, že by ho aktualizace jen prodražila (tu zde ostatně máme právě v M2 variantě). Pokud by chtěl Apple 13“ MacBook Pro aktualizovat, musel by mu poskytnou nejen nový design, ale stejně tak výkonné čipy, kdy 14 a 16“ MacBooky Pro můžete osadit čipy M2 Pro nebo M2 Max. Základní M3 po boku M3 MacBooků Air zase nebude mít smysl.

Jenže když Apple představí 13“ MacBook Pro, čím se vlastně bude lišit od 14“ verze? Skok mezi 14 a 16“ úhlopříčkami je evidentní, tady to ale postrádá smysl. Logickým krokem by mohlo být právě poskytnutí většího rozsahu úhlopříček. Měli bychom zde základní 13“ MacBook Air, 15“ MacBook Air a 14 a 16“ MacBoooky Pro. Každý si tak může vybrat ideální výkon i velikost, která mu vyhovuje. Vše také patřičně finančně odstupňováno, a ne tak, jako je tomu nyní mezi M2 Airem a M2 Pročkem. 

Sbohem a šáteček 

Zbožným přáním by pak bylo, aby Apple vyjmul z portfolia právě M1 MacBook Air a nahradil ho ten s čipem M2. Byl by zde tak naprosto skvělý stroj za ideální cenu. Jeho pozici by pak mohla nahradit jen aktualizovaná verze s M3 čipem. Kdy se jí dočkáme, ale není zcela jisté. Kolem použitých čipů v počítačích představených na plánovaném WWDC23 se pořád vedou jisté spory, a můžeme se dočkat stejně tak v červnu jako až na podzim.

S příchodem 15“ verze MacBooku Air a s odchodem 13“ MacBooku Pro se celé portfolio laptopů Applu zpřehlední a vyčistí. Právě 13“ verze profesionálního MacBooku v něm vzhledem k hardwarovým specifikacím s řadou Air dělá jasný nepořádek a pro zákazníka tak není příliš jasné, po kterém z těchto dvou modelů by měl vlastně sáhnout. Je tak s podivem, že se s tímto modelem budeme loučit až nyní, a nestalo se tak už dávno. 

.