Zavřít reklamu

Je poměrně zajímavé vidět, jak naše iPhony zvládají to, co pomalu neuměly počítače minulé dekády. Pokud se ale podíváme ještě dále, bylo na trhu i množství konzolí s mnoha oblíbenými hrami. Retro hry táhnou i dnes a App Store je jich plný. Kdybyste ale v iPhonech chtěli tyto tituly emulovat, narazíte. 

Emulátor je typicky program, který napodobuje jiný program. Například emulátor PSP samozřejmě napodobuje PSP a dokáže tak také přehrávat kompatibilní hry pro tuto konzoli na daném zařízení, na kterém běží. Jedná se ale jen o program optimalizující vaše zařízení. Druhou polovinou emulátorů jsou pak tzv. ROM. V takovém případě se jedná o verzi hry, která je nezbytná pro její hraní. Emulátor si tedy můžete představit jako digitální konzoli, zatímco ROM je digitální hra.

Více problémů než výhod 

A jak jistě tušíte, zde je první kámen úrazu. Emulátor by tedy Applu ani tak vadit nemusel, ale to, že vám umožní hrát tituly dostupné z jiného zdroje, než je App Store, už se příčí jeho podmínkám. I kdyby tyto tituly byly zdarma, jedná se o alternativní distribuční kanál neprocházející přes App Store, proto nemá na iPhonech ani iPadech své místo.

delta-games

Druhým problémem je to, že i když jsou emulátory vlastně samy o sobě legální, ROM neboli programy a hry, jsou často nelegálními kopiemi, takže jejich stažením a používáním se vlastně stáváte piráty. Samozřejmě ne veškerý obsah je vázán nějakými právními omezeními, je to ale velice pravděpodobné. Pokud se chcete případnému pirátství do jisté míry vyhnout, měli byste stahovat jen ty ROM her, které vlastníte na nějaké konzoli a dál jej samozřejmě nijak nešířit. Jiný postup jednoduše porušuje zákony o duševním vlastnictví.

delta-nintendo-landscape

Abyste tedy mohli na iOS a iPadOS zařízení emulovat staré hry, můžete k tomu podstoupit jailbreak, tedy softwarové odblokování zařízení, které vám poskytne mnoho výhod, ale i mnoho rizik. Protože pak ROM obvykle vyskytuje na „pofidérních“ zdrojích, můžete se vystavit nebezpečí v podobě malwaru a různých virů (jeden z těch bezpečnějších je Archive.com). Emulované hry pak mohou mít také různé problémy, protože se obvykle nejedná o tituly uzpůsobené k takovému hraní jejich původními vývojáři. Mají třeba tendenci běžet pomaleji i přes nesporný výkon vašeho zařízení, protože se pořád jen jedná o reprodukci chování.

Jedním z populárních emulátorů je např. Delta. Ten je určený k emulaci retro herních systémů, jako jsou Nintendo 64, NES, SNES, Game Boy Advance, Game Boy Color, DS a další. Nabízí také podporu ovladačů PS4, PS5, Xbox One S a Xbox Series X. Mezi jeho mnoho praktických funkcí patří třeba automatické ukládání v průběhu hraní nebo dokonce umožňuje i zadávání cheatů za pomocí programů Game Genie a Game Shark. O vývoji emulátoru si můžete přečíst v jednom z našich starších článků.

Pokud se však nechcete vystavovat rizikům, App Store nabízí mnoho titulů, které stojí za to vyzkoušet, aniž byste cokoli zbytečně riskovali. Někdy si za ně sice musíte zaplatit nějakou tu korunu, je to ale rozhodně lepší než kvůli nezdařenému odblokování zahodit celé zařízení.

.