Zavřít reklamu

Svět technologií jde neustále kupředu a spolu s ním i gaming obecně. Díky tomu dnes máme k dispozici zajímavé herní tituly a technologie, které už pomalu připomínají samotnou realitu. Samozřejmě aby toho nebylo málo, tak si zároveň můžeme zahrát například i ve virtuální realitě, a naplno se tak ponořit do samotného zážitku. Na druhou stranu bychom neměli zapomínat na ikonické retro hry, které mají rozhodně co nabídnout. Jenže v tomto bodě se dostáváme na rozcestí s několika možnostmi.

Retro hry aneb zažitá klasika

Gaming průmysl si za poslední dekády prošel obrovskou revolucí, kdy se z prosté hry zvané Pong proměnil do nevídaných rozměrů. Kvůli tomu také část videoherní komunity klade velký důraz na již zmiňované retro hry, které přímo formovaly vývoj v této oblasti. Pravděpodobně drtivá většina z vás s láskou vzpomíná na tituly jako Super Mario, Tetris, Prince of Persia, Doom, Sonic, Pac-Man a další. Pokud byste si ale některé staré hry chtěli zahrát, můžete narazit na menší problém. Jak si tento herní zážitek vlastně vychutnat, jaké jsou možnosti a pro jakou se rozhodnout?

Nintendo Game & Watch
Parádní konzole Nintendo Game & Watch

Souboj mezi konzolemi a emulátory

Pro hraní starých her se v zásadě nabízí dvě nejvyužívanější možnosti. Tou první je pořízení dané konzole a hry, případně pořízení přímo retro edice dané konzole, zatímco v druhém případě vám stačí vzít váš počítač či telefon a zahrát si hry prostřednictvím emulátoru. Bohužel o něco horší je, že na původní otázku neexistuje ani jedna správná odpověď. Jednoduše totiž záleží na daném hráči a jeho preferencích.

Osobně jsem ale vyzkoušel hned oba způsoby a ve své sbírce mám od letošních Vánoc například Nintendo Game & Watch: Super Mario Bros, kterou jsme v redakci dostali coby pozornost pod stromeček. Jedná se o zajímavou herní konzoli, která hráči zpřístupňuje hry jako Super Mario Bros, Super Mario Bros. 2 a Ball, přičemž stejně tak si dokáže poradit se zobrazováním času, kdy zaujme roli hodin. Samozřejmostí je také barevný displej, integrované reproduktory a pohodlné ovládání prostřednictvím příslušných tlačítek. Na druhou stranu při hraní her prostřednictvím telefonu či emulátoru na PC je celý zážitek o něco odlišnější. U zmiňované konzole od Nintenda, ačkoliv je tedy novější, má hráč i přesto jakýsi dobrý pocit z toho, že se vrací do svého dětství. Pro tyto výlety do historie má totiž vyhrazené speciální zařízení, které neslouží k ničemu jinému a nic jiného vlastně ani nabídnout nemůže. Naopak u druhé varianty osobně takový pocit nemám a upřímně musím uznat, že v takovém případě se raději pustím do hezčích a novějších titulů.

Samozřejmě je tento pohled silně subjektivní a může se lišit hráč od hráče. Na druhou stranu emulátory nám přinášejí řadu dalších benefitů, o kterých se nám v opačném případě může jen zdát. Díky nim se totiž můžeme pustit do hraní prakticky jakýchkoliv her, a to vše během chvíle. Zároveň jde o značně levnější variantu pro hraní, jelikož do (retro) konzolí musíte investovat nějaké peníze. Pokud byste navíc měli originální konzoli, věřte tomu, že spoustu úsilí věnujete i do hledání starých her (častokrát ještě ve formě cartridge).

Jakou možnost tedy vybrat?

Jak už bylo zmíněno výše, obě možnosti mají něco do sebe a vždy už jen záleží na jednotlivých hráčích. Pokud máte příležitost, určitě otestuje obě varianty, případně je můžete kombinovat. Pro zaryté fanoušky je pak samozřejmostí, že se rozhodnou nejen pro hraní na klasických i retro konzolích, ale zároveň se s vášní pustí do vytvoření vlastní sbírky nejen her, ale také konzolí. Nenároční hráči si pak častokrát vystačí jen s emulátory a podobně.

Retro herní konzole lze zakoupit například zde

Nintendo Game & Watch
.