Zavřít reklamu

V dnešní nabídce Applu najdeme řadu nejrůznějších produktů. Od iPhonů, přes Macy, iPady, Apple Watch, HomePody, Apple TV a jablečná sluchátka, až po nejrůznější příslušenství a další. Obecně by o všech těchto zařízeních šlo říct, že si zakládají na stejných pilířích. Spojuje je design s důrazem na minimalismus, celková jednoduchost a výkon. Právě díky tomu si cupertinský gigant dokázal vybudovat takové postavení a probojoval se mezi nejhodnotnější firmy světa.

Apple v tom ale není tak úplně sám, ba právě naopak. Ve skutečnosti je totiž silně závislý na svých partnerech, kteří pro něj řeší nejen finální seskládání samotných produktů, ale také výrobu nejrůznějších komponentů. Apple totiž nedisponuje vlastními továrnami a bez pomoci dodavatelů/partnerů by tedy nemohl nabízet to, co dnes v jeho nabídce najdeme. Přirozeně se proto nabízí zajímavá otázka. Proč si Apple neřeší výrobu sám a vše outsourcuje na své partnery?

Přístup Applu k outsourcingu

Hned pro začátek je nutné zmínit, že Apple v tomto směru není žádný unikát. Přestože se jedná o jednoho z hlavních technologických gigantů, společností, které se spoléhají na outsourcing, bychom našli hned několik. Apple než aby se trápil s běžnými problémy, které jdou ruku v ruce s výrobou, vsadil na trošku odlišnou strategii. Díky tomu mu zůstává prakticky veškerý čas, který lze takto investovat do víceméně důležitějších věcí – do R&D neboli vývoje novinek a designu. Ostatně s tím také souvisí dnes již legendární označení jablečných produktů. Ty si nesou nápis, že byly navrženy v kalifornském Cupertinu, ale vyrobeny v Číně (potažmo v Indii).

Kdybychom to měli celé zjednodušit, šlo by říct, že je Apple firmou prodávající onu ikonickou uživatelskou zkušenost. Ta pramení z propojení jablečného ekosystému, což si pochopitelně vyžádalo spoustu času věnovanému vývoji. Outsourcing totiž v tomto ohledu přináší poměrně zásadní benefit. Firma jako taková může ušetřit spoustu času a financí, které by jinak padly za správu samotné výroby, další zaměstnance, řešení každodenních strategických problémů a mnoho dalších. Zároveň tak gigant šetří na pracovní síle, která je v Asii podstatně levnější.

apple fb unsplash store

Kdybychom to celé měli shrnout, je to poměrně jednoduché. Apple díky outsourcingu šetří čas a zdroje, které díky tomu může soustředit na to, co je pro něj nejdůležitější. Díky tomu je gigant vnímán za jednu z nejvíce uživatelsky přívětivých technologických firem. Jak už jsme zmínili výše, někteří experti proto zastávají názor, že Apple není jen prodejcem elektroniky, ale především „zážitků“ a optimalizovaných uživatelských zkušeností. Stejně jako si například aerolinky nevyrábí vlastní letadla, Apple neřeší výrobu komponentů, které používá ve svých zařízeních. Přestože tímto způsobem ztrácí jistou kontrolu nad procesem, získává tím jiné klíčové benefity.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.