Zavřít reklamu

Apple představuje nové iPhony tradičně v září, jedná se ale o novou řadu určenou pro daný rok. Vyjma toho zde máme ještě iPhony SE, které ukazuje světu na jaře. Právě na jaře pak poslední léta přicházejí i nové barevné varianty aktuální řady. Můžeme se těšit i letos? 

Když se podíváme trochu do historie, tak tomu bylo 15. dubna 2020, kdy Apple představil iPhone SE 2. generace. 20. dubna 2021 poté v rámci své Keynote odhalil i nové barvy iPhonů 12, které dostaly líbivou fialovou. 8. března loňského roku jsme se pak dočkali nejen iPhonu SE 3. generace, ale také nových barevných variant iPhonů 13 a tentokrát i iPhonů 13 Pro. V prvním případě se jednalo o zelenou, ve druhém o alpsky zelenou.

Bude zase zelená? 

Apple u základní řady představuje typicky hned 5 různých barev, u modelů Pro pak barvy čtyři. Letos zde máme modrý, fialový, temně inkoustový, hvězdně bílý a (PRODUCT)RED červený iPhone 14 (Plus) a temně fialový, zlatý, stříbrný a vesmírně černý iPhone 14 Pro (Max). Situace z roku 2021 se tedy opakovat nebude, protože prvně máme tuto barvu zastoupenou u všech verzí iPhonů 14.

Když se tedy podíváme na výčet barev a těch, které jsme měli v minulosti, jasně z toho vyplývá, že pokud nám Apple bude chtít představit nové barevné verze iPhonů 14 a 14 Pro, půjde pravděpodobně opět o zelenou. I když v základní řadě bude pojmenovaná stejně, zcela určitě bude mít jiný odstín. U řady Pro bude pravděpodobně tmavší, než tomu bylo u modelů iPhonů 13 Pro a podle toho se také bude jmenovat. Přímo se nabízí použití pojmenování jako temně zelená (iPhone 11 Pro byl v půlnoční zelené). Chybí nám zde také modrá, ale neočekáváme, že by nová barva byla jiná pro základní řadu a modely Pro.

Ostatní (barevné) portfolio 

Kde jinde by se mohl Apple inspirovat? Najít určitou shodu mezi produkty je poměrně těžké, pokud tedy nebudeme počítat snad jedinou stále stejnou barvu, kterou je prostě stříbrná. U Apple Watch a M2 MacBooku Air najdeme sice temně inkoustovou, hvězdně bílou a (PRODUCT)RED červenou, ty ale už základní iPhony 14 mají (i když stejné odstíny se Applu na různých produktech prostě nedaří). Kdyby se tedy chtěl Apple inspirovat ještě u jiného modelu svého portfolia, přímo se nabízí ten oprvdu nejbarevnější.

M1 iMac už v zelené mít můžete, stejně jako třeba ve žluté a oranžové. Žlutý jsme měli třeba už iPhone XR nebo iPhone 11, kdy by tato varianta jistě seděla i iPhonům 14, na modely 14 Pro je ale příliš křiklavá. U nich Apple nikdy zrovna neexperimentoval, takže zde padá i použití růžové nebo třeba korálově červené (známé také z iPhonu XR). Barev je samozřejmě široká paleta o mnoha odstínech.

Nic nenasvědčuje tomu, že by se společnost měla nějak odklonit od zajetého trendu, a nové barvy iPhonů 14 a 14 Pro nám nepředstavit. Nové neokoukané barvy mají zvednout zájem o zařízení v době, která nějak vysokým prodejům zrovna nepřeje. Je ale pravda, že Apple to s uplynulou vánoční sezonou příliš nevychytal a možná nebude mít důvod řadu inovovat, když je zejména po iPhonech 14 Pro a 14 Pro Max takový hlad nehledě na to, jaké barvy nabízejí. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.