Zavřít reklamu

Operační systém iOS se vyznačuje především svou jednoduchostí a svižností. Díky skvělé provázanosti hardwaru a softwaru se Applu podařilo své telefony skvěle optimalizovat i pro náročnější úlohy, což jasně dokazuje například srovnání technických specifikací dnešních iPhonů a telefonů s Androidem. Zatímco jableční reprezentanti mají papírově o něco horší hardware, tak Android je na druhou stranu na plné čáře poráží. Ve skutečnosti o údaje na papíře nejde.

Zajímavý rozdíl můžeme vidět především v operační paměti (RAM). Když srovnáme například základní Samsung Galaxy S22 s iPhonem 13, které jsou navíc k dostání za zhruba stejnou cenu, uvidíme právě v oblasti operační paměti celkem zásadní rozdíl. Zatímco model od Samsungu v sobě ukrývá 8 GB RAM, iPhone si vystačí s pouze 4 GB. S tímto tématem navíc souvisí i vypínání aplikací, což má operační paměť uvolnit a svým způsobem šetřit. Na telefonech s operačním systémem Android se proto nachází šikovné tlačítko pro ukončení všech právě otevřených aplikací. Proč ale něčím podobným nedisponuje i iOS? Obzvláště když zohledníme fakt, že na svou konkurenci v této oblasti dokonce ztrácí.

Proč nemá iOS tlačítko pro ukončení všech aplikací

Je nutné vzít v potaz, že oba systémy fungují tak trošku jinak. Zatímco u Androidu se vyčištění operační paměti může v některých případech hodit, iOS se bez něčeho podobného hravě obejde. Navíc jablíčkáři ani nevypínají jednotlivé aplikace a zkrátka je všechny nechávají běžet na pozadí. Jenže proč? V případě jablečného operačního systému se totiž automaticky přesouvají do režimu spánku a prakticky tak ani nečerpají energii z baterie. Navíc se jedná o úspornější řešení, než appky neustále vypínat a následně zapínat – právě ono zapnutí si vezme více energie, než když aplikaci necháme na pozadí. Ke zmiňovanému uspání/pozastavení dochází prakticky ihned po tom, co opustíme její prostředí.

Z tohoto důvodu Apple ani nechce, aby jablíčkáři aplikace vůbec vypínali. Ve finále je to vcelku logické. Jak už jsme zmiňovali výše, jejich vypnutím bychom si spíše uškodili. Pro opětovné zapnutí daných appek bychom totiž spotřebovali mnohem více energie a výsledek by tak byl kontraproduktivní. Stejně je tomu i v případě operační paměti. Jestliže je daný software pozastavený na pozadí, tak logicky ani nečerpá zdroje telefonu – tedy alespoň ne v takové míře.

Uzavírání aplikací v iOS

Potvrzeno Applem

Na adresu tohoto problému se už dříve vyjádřil i Craig Federighi, viceprezident společnosti pro softwarové inženýrství, podle něhož je zcela zbytečné neustále vypínat spuštěné aplikace. Jak už jsme uvedli výše, ty na pozadí přecházejí do režimu hibernace a prakticky nic tak nespotřebovávají, kvůli čemuž je jejich soustavné vypínání zcela zbytečné. Právě to můžeme brát jako odpověď na naši původní otázku. Pro operační systém iOS by zmiňované tlačítko pro ukončení všech aplikací zkrátka bylo úplně zbytečné.

.