Zavřít reklamu

Apple již delší dobu čelí nemalé kritice adresované směrem k jablečným tabletům. Za poslední roky se totiž iPady výrazně posunuly vpřed, což se týká především modelů Pro a Air. Bohužel navzdory tomu trpí nedokonalostí velkých rozměrů. Řeč je samozřejmě o jejich operačních systému iPadOS. Ačkoliv momentálně dva jmenované modely disponují drastickým výkonem díky čipu Apple M1 (Apple Silicon), který se mimo jiné nachází například v 24″ iMacu, MacBooku Air, 13″ MacBooku Pro a Macu mini, tak ani tak jej nedokážou naplno využít.

S trochou nadsázky tak lze říct, že iPady Pro a Air mohou čip M1 použít tak nanejvýš k vychloubání. Systém iPadOS je totiž stále spíše mobilním operačním systémem, který je akorát převeden na větší plochu. Zde ale nastává onen osudový problém. Gigant z Cupertina se totiž čas od času chlubí tím, že jeho iPady dokážou plnohodnotně nahradit Mac. Tohle tvrzení je ale na míle daleko od pravdy. Ačkoliv mu v cestě stojí hned několik překážek, tak prakticky pořád se v tomto ohledu točíme v kruzích, jelikož viníkem stále zůstává OS.

iPadOS si zaslouží vylepšení

Jistou revoluci pro systém iPadOS jablíčkáři očekávali již vloni, při představení iPadOS 15. Jak nyní všichni víme, nic podobného se bohužel nestalo. Dnešní iPady tak značně ztrácí v oblasti multitaskingu, kdy dokážou využít nanejvýš funkci Split View pro rozdělení obrazovky a práci ve dvou appkách. Nalijme si ale čistého vína – něco takového je silně nedostačující. Na tom se shodují i sami uživatelé, kteří v nejrůznějších diskuzích šíří zajímavé myšlenky o tom, jak by šlo těmto problémům zabránit a celou divizi jablečných tabletů posunout o úroveň výše. Co by tedy v novém iPadOS 16 nemělo chybět, aby konečně došlo ke změně?

ios 15 ipados 15 watchos 8

Někteří fanoušci častokrát debatovali o příchodu macOS na iPady. Něco takového by teoreticky mohlo mít zásadní vliv na celé směřování jablečných tabletů, avšak na druhou stranu by se nemuselo jednat o úplně nejšťastnější řešení. Namísto toho by více lidí raději vidělo radikálnější změny v rámci již existujícího systému iPadOS. Jak už jsme uvedli výše, zcela zásadní je v tomto ohledu multitasking. Jednoduchým řešením se mohou stát spíše okna, u nichž by nebylo na  škodu, kdybychom je mohli uchycovat k okrajům displeje a daleko lépe si tak rozvrhnout celou naši pracovní plochu. Ostatně přesně tohle se pokusil ztvárnit designér Vidit Bhargava ve svém poměrně zajímavém konceptu.

Jak by mohl vypadat přepracovaný systém iPadOS (Vidit Bhargava):

Apple už musí zakročit

Jablečná společnost koncem dubna 2022 zveřejnila finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí, ve kterých se víceméně radovala z úspěchu. Celkově totiž gigant zaznamenal 9% meziroční nárůst tržeb, přičemž si polepšil téměř ve všech jednotlivých kategoriích. Prodeje iPhonů meziročně vzrostly o 5,5 %, Maců o 14,3 %. služeb o 17,2 % a nositelných zařízení (wearables) o 12,2 %. Výjimkou jsou pouze iPady. U těch totiž tržby klesly o 2,2 %. Ačkoliv na první pohled se o zase tak katastrofální změnu nejedná, je nutné vzít v potaz, že právě tato čísla reflektují určité změny. Není se proto čemu divit, že spousta jablíčkářů za tento propad viní právě operační systém iPadOS, který je jednoduše nedostatečný a prakticky limituje celý tablet.

Pokud se chce Apple vyhnout dalšímu propadu a svou divizi tabletů nastartovat do plných otáček, pak musí jednat. Shodou okolností má nyní skvělou příležitost. Už v červnu 2022 se totiž odehraje vývojářská konference WWDC 2022, při níž se tradičně představují nové operační systémy, včetně iPadOS. Zdali se ale skutečně dočkáme všemi žádané revoluce je nejasné. O zmiňovaných radikálnějších změnách se totiž vůbec nemluví a není tedy jasné, jak se celá situace vyvine. Jedno je však jisté – téměř všichni uživatelů iPadů by proměnu systému uvítali.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.